Upotřebit starší chléb nebo pečivo lze s trochou přemýšlení docela snadno. Nabízíme několik praktických nápadů
Přebytky chleba a pečiva snadno zmrazíme nebo rovnou šikovně zpracujeme. Vyzkoušejme osvědčené tipy, jak si na starším chlebu pochutnat.
Starší chléb dobře prohlédneme, jestli se na něm netvoří plíseň. Jak plesnivění chleba předejít, popisuje náš článek. Pak přemýšlíme, jak starší chléb využít, abychom neplýtvali. Asi každého nejdříve napadne topinka, ale co když chleba zbyde jen kousek nebo je hodně tvrdý a na topinky to nestačí? Starší chléb nebo pečivo lze využít mnoha způsoby. Některé nabízí i náš bohatě zásobený receptář.
Topinky ze starého chleba
Krajíce chleba opékáme nasucho nebo na tuku a potíráme česnekem, pestem nebo různými pomazánkami s česnekem, výborné jsou sýrové nebo zeleninové. Krajíčky chleba lze i namočit do rozšlehaného vejce, usmažit a pak obložit zeleninou.
Krutonky jako mlsání i doplněk polévky či salátů
Kostičky chleba nebo bílého pečiva promícháme s trochou oleje a voňavými bylinkami nebo kořením, upečeme na pánvi nebo v troubě dokřupava a pak použijeme místo chipsů k televizi, k posypání salátů či do krémových polévek.
Polévka z chleba nebo rohlíků
Chlebová polévka (z bílého pečiva se jmenuje panádlová) se vařívala už ve středověku. Můžeme ji ochutit uzeninou, zeleninou, vejci, houbami, tak bude pokaždé jiná. Také v omáčkách můžeme k zahušťování upotřebit chléb.
Knedlíky jsou součástí naší kuchyně
Vídeňské, špekové, hrníčkové i jiné knedlíky jsou lahůdkou k masu, špenátu nebo zelí. Jsou hezky barevné, když do nich přidáme petrželku nebo strouhanou mrkev. Chlebové kynuté knedlíky můžeme uvařit třeba ke zvěřinovým jídlům.
Placky na způsob bramboráků nebo karbanátků
Z rozmočeného chleba ochuceného bylinkami a česnekem můžeme péct placky podobné bramborákům nebo z hustší hmoty vytvořit karbanátky. Vznikne chutný oběd nebo večeře.
Strouhanka na řízky i těstoviny
Strouhanku s úspěchem využijeme při obalování. Ale lze ji také ochutit bylinkami, sýrem nebo česnekem a využít jako křupavou posypku salátů, polévek a těstovin. Nastrouhaným suchým chlebem s úspěchem zahustíme guláš.
Žemlovka sladká i slaná
Ze zbylého pečiva doplněného ovocem, tvarohem apod. můžeme upéct žemlovky a nákypy. I slané žemlovky se zeleninou a bylinkami, masem, sýrem nebo vejci se mohou stát vítanou změnou jídelníčku. Doporučit můžeme i nákyp ze zbylého pečiva se sýrem.
Inspirovat se můžeme i v zahraniční kuchyni. Britská chlebová omáčka k pečené krůtě nebo italský salát Panzanella jsou jen některé z možností.
Bezodpadové využívání potravin se týká i chleba a bílého pečiva, vyplatí se to a možná nás překvapí, jak si pochutnáme.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Skromná kuchyně: Chlebová polévka, vydatná omeleta nebo slaný či sladký koláč. Staré pečivo do koše určitě nepatří
Za chléb a pečivo platíme stále více. Jak je uchovat co nejdéle v dobrém stavu. Jak je skladovat a předcházet plesnivění
Jak zahustit gulášovou polévku. Oblíbená polévka pro zahřátí - s vůní papriky, majoránky a česneku
Komentáře