Co se tradičně vaří na Štěpána? Na druhý svátek vánoční pečeme pernatou drůbež
Svátek svatého Štěpána má dlouhou tradici. Víte, co se na Štěpána připravuje k jídlu? Péct by se měla drůbež, obvykle kachna či husa se zelím a knedlíkem. V tento den se nejenom pekly dobroty, ale také koledovalo. Za koledování dostávaly děti vánočku a cukroví.
I na druhý svátek vánoční se pokračuje v hodování. Podle tradice by se měla péct drůbež např. kachna či husa. V některých krajích se připravuje svíčková na smetaně nebo také štěpánská hovězí pečeně s houskovým knedlíkem. Jako dezert se připravovala štěpánská sladká omeleta potřená marmeládou a ozdobená ovocem.
Mohlo by vás zajímat
Pečená drůbež
Podle tradice bychom měli péct husu, kachnu nebo také kuře. Pečení kachny či husy je časově náročnější, ale tato pochoutka za to stojí. Jako přílohu volíme většinou nadýchaný houskový nebo bramborový knedlík, doplněný červeným i bílým zelím.
Štěpánská pečeně
Dalším typickým pokrmem je štěpánská pečeně. Hovězí maso bývá krásně šťavnaté díky prošpikování, o hustou omáčku se postará výpek a kořenová zelenina. Tradičně se podává s houskovým knedlíkem nebo rýží a ozdobený vařeným vajíčkem.
Svíčková na smetaně
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Komentáře