První jarní zelenina: Co sklízíme na jaře ze zahrady nejdříve
Jakmile se na jaře oteplí, začínáme sklízet první zeleninu. Jedná se především o zelené natě přezimující a vytrvalé zeleniny, ale brzy začne vyrůstat i nová úroda. Sklizeň ze záhonů můžeme doplnit planě rostoucími bylinkami.
Jarní počasí, hřejivé sluneční paprsky a občasný deštík dokáží měnit přírodu i naše zahrady doslova ze dne na den. Zelené natě běžně pěstovaných zeleninových druhů a bylin rostou takřka před očima. Na sběr vyrážíme s miskou, nejdříve s malou a později větší, a nožíkem nebo nůžkami. Nejrychlejší je všechnu "zeleň" nasbírat do cedníku nebo děrované misky a pak jednoduše opláchnout.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Co sklízíme ze zahrady nejdříve
Nejdříve sklízíme natě vytrvalých rostlin a přezimující zeleninu. Pokud takové rostliny na zahradě nemáme, můžeme je postupně vysázet a doplnit.
- Pažitka: Nejoblíbenější naťová zelenina může růst řadu let na jednom místě - jedná se o trvalku, která je nejchutnější na jaře a na podzim. Když ji přihnojíme, zesílí a bude se jí dařit.
- Petržel naťová (kudrnatá i s rovnými lístky): Tuto dvouletku první rok na jaře vysejeme a od léta můžeme trhat mladé natě. Intenzivně začíná petržel růst následující jaro a tehdy je sklizeň nejvyšší. Pak již jdou rostliny do květu a likvidujeme je.
- Libeček: Oblíbená rostlina našich zahrad se postará o hojnost aromatické natě od jara do podzimu. Jedná se o trvalku, která je každým rokem mohutnější, zvlášť když ji trochu přihnojíme.
- Vytrvalá cibule: Tato rostlina se na zahradě vyplatí. Nejlepší je mít několik rostlin, jejichž nať opakovaně sklízíme. Rostlina se dobře rozmnožuje semínky.
- Mladá cibule: Rostliny snadno vypěstujeme ze sazečky, kterou vysadíme přímo na záhon. Pokud chceme jarní růst urychlit, přikryjeme záhon netkanou textilií. Když seřízneme nať, rostliny znovu obrazí a později sklidíme celou cibuli. Výborná je také cibule ozimá, která se vysazuje již na podzim.
- Mladý česnek: Na podzim vysázený česnek má velmi chutnou nať, kterou používáme např. na posypání oblíbených jídel.
- Medvědí česnek: Roste hojně ve volné přírodě, ale několik rostlin si můžeme vysadit i na zahradu. Bude se jim dařit na mírně zastíněném vlhkém místě.
- Pórek: Zimní odrůdy lze sklízet v průběhu zimy i brzy na jaře, dříve než rostliny začnou vybíhat do květu.
- Mangold: Rostliny velmi dobře přezimují a na jaře poskytují chutnou sklizeň listů, které připomínají špenát.
- Špenát: Rostliny z podzimních výsevů dobře přezimují a na jaře velmi brzy poskytují sklizeň listů. Špenát lze vysévat i na jaře, ale při oteplení již brzy vybíhá do květu.
- Kozlíček polníček: Podobně jako listy špenátu sklízíme brzy na jaře polníček. Obvykle seřezáváme celé rostliny. Polníček velmi dobře přezimuje, po sklizni záhon osázíme jinou zeleninou.
- Rukola: Jedná se o další druh listové zeleniny mírně štiplavé chuti, který lze na jaře sklízet z podzimních výsevů.
- Listový salát: Přezimující odrůdy poskytují na jaře chutné listy.
- Ředkvičky: Rostliny pěstujeme kvůli štiplavým a chutným bulvičkám, ale z mladých rostlin využijeme i chutné svěží lístky. Stejně tak konzumujeme i mladé lístky z červené řepy.
- Planě rostoucí byliny: Mezi nejoblíbenější patří popenec, pampelišky, sedmikrásky, kopřivy a bršlice kozí noha.
Komentáře