Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Blumy jsou příbuzné švestkám, avšak svou chutí jsou šťavnatější a mnohdy i sladší. Barevně jsou blumy také pestřejší, od žluté až po fialovou a červenou. Jejich slupka se během pečení nerozpadá, což z estetického pohledu oceníme především v koláčích a při vaření.

Vybarvují se vám na zahrádce blumy? Právě v srpnu a začátkem září je ideální čas k jejich sběru. Sbíráme vždy dobře vyzrálé plody, protože utržené nedozrálé blumy již špatně dozrávají a postrádají svou lahodnou chuť. Blumy nejsou jen velmi chutné, ale také zdravé a v kuchyni všestranné, podobně jako švestky

Jak skladovat blumy

Vyzrálé a čerstvé plody skladujeme v chladu, suchu a temnu, nejlépe ve sklepě nebo v chladničce. Abychom zabránili plísni, doporučujeme je od sebe oddělit papírem a jako skladovací nádobu zvolit proutěný košík, který bude dobře větrat. Pro dlouhodobější skladování je skvělou možností blumy zavařit.

Sladké pokrmy s blumami

Blumy využíváme v kuchyni stejně jako švestky. Výborně se hodí do sladkých kynutých moučníků, buchet, bublanin z piškotového i třeného těsta. Doporučujeme oblíbenou a osvědčenou kombinaci blum a máku, která je opravdu výtečná. Dále můžeme blumy využít do ovocných knedlíků z kynutého či tvarohového těsta. 

Mezi méně známé variace s blumami patří:

Slané pokrmy s blumami

Blumy nevyužijeme jen ve sladké kuchyni. Obdobně jako švestky si na nich pochutnají všichni gurmáni sladko-slaných kombinací. Blumy se hodí ke klasickému drůbežímu masu, ale i k tučnějšímu, jako je například vepřové maso a bůček. Doporučujeme z blum vyzkoušet omáčku k masu nebo pikantní čatní výborné ke grilovanému a pečenému masu. Vzhledem k tomu, že blumy také skvěle ladí k různým sýrům, vyzkoušejte je přidat do letních zeleninových salátů třeba s mozzarellou nebo s jiným oblíbeným krémovým sýrem. 

A jak nejvíce chutnají blumy vám? Budeme rádi, když se s námi o vaše osvědčené tipy a recepty s blumami podělíte do komentářů pod článkem. 

Další tipy a triky