Jak zpracovat v kuchyni mrazuvzdorný kadeřávek a na co se nejvíce hodí? Vyzkoušejte z něj karbanátky nebo zapékaná jídla
Kadeřávek snadno vypěstujeme na zahradě. Velké rostliny se zajímavými listy působí ozdobně nejen na záhonech, ale především na talíři. Velkou výhodou této zeleniny je, že snese mráz a můžeme ji nechat venku až do jara.
Kadeřávek nejlépe chutná až po přemrznutí, jeho listy mrazem zjemní a získají tu správnou chuť, podobně jako je to u růžičkové kapusty. Na podzim a v zimě stačí zajít na zahradu a utrhnout několik listů. Používat je můžeme buď zasyrova nebo po tepelné úpravě.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Polévky s chutí kadeřávku
Kadeřávek před použitím dobře umyjeme, někdy na něm bývá hmyz a toho se musíme zbavit. Hrubé části velkých listů (žebra) obvykle do jídla nedáváme, ale dají se použít třeba na přípravu vývaru. Nebo je odkrojíme a dáme domácím mazlíčkům. Listy do polévek nakrájíme nadrobno, nejchutnější jsou ty mladé a svěží.
Kadeřávek se v kuchyni neztratí
Větší umyté listy kadeřávku spaříme horkou vodou a necháme v ní chvíli stát. Postup můžeme zopakovat. Místo spaření je lze krátce povařit v páře. Mohutné listy tím zmenší svůj objem, zbaví se tuhosti a jsou připravené na další využití. Používáme je obdobně jako listy hlávkové kapusty. Po nakrájení nadrobno je využijeme k vaření, dušení nebo k zapékání.
Kadeřávek připravený v troubě
K dochucení kadeřávku je důležitý třený česnek. Předvařený kadeřávek se hodí k zapékání např. s bramborami nebo těstovinami. Lze ho použít do slaných náplní pro plnění závinů nebo šátečků (např. z listového těsta). Celé spařené listy můžeme stočit a plnit vhodnou nádivkou.
Kadeřávek - skvělý základ karbanátků
Spařený nebo krátce povařený kadeřávek do karbanátků buď jemně nakrájíme nebo rozmixujeme (nahrubo či najemno). Výborně chutná v kombinaci s luštěninami (sója, cizrna) a doplněný strouhaným uzeným sýrem, nebo s masem.
Komentáře