Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

7 oblíbených receptů na vánoční cukroví: Co milovaly a rády pekly naše babičky
Zdroj: Toprecepty

Také vzpomínáte na cukroví, které kdysi pekly vaše maminky a babičky? Bylo tak dobré a jen se na jazyku rozplývalo. Některé recepty si připomeneme v dnešním přehledu a zaměříme se hlavně na suché kousky, z nichž některé se mohou ještě dále plnit a zdobit podle potřeby.

Vánoční čas máme ve vzpomínkách spojený s cukrovím, které bývalo na stolech u nás doma. Babičky nejspíš neznaly různé moderní cukroví, ale vždy jsme si u nich pochutnali. Také jste milovali následující dobroty? Podle oblíbených a vyzkoušených receptů si je můžete upéct i vy. 

1. místo

Linecké pečivo je jedinečnou stálicí naší vánoční tabule. Můžeme ho upéct s předstihem a připravit si různé tvary, které později naplníme a ozdobíme. K inspiraci nám poslouží mnoho skvělých receptů od našich čtenářů, často se jedná o rodinné poklady, předávané od předchozích generací. Podívejte se, co znamená důležité pravidlo 3-2-1 u lineckého těsta.

2. místo

Išelské cukroví je velkou dobrotou. Výborná kakaová kolečka spojená lahodným krémem, politá čokoládovou polevou a ozdobená křupavou mandlí vytváří jedinečnou kombinaci výborné chuti. Podívejte se, kdy kolečka naplnit krémem, aby na Vánoce byla přesně akorát k jídlu.

3. místo

Pracny, nebo jinak medvědí tlapky, patřily vždy k cukroví, které nesmělo na vánoční tabuli chybět. Musíme je upéct včas, aby se do Vánoc rozležely a měly tu nejlepší chuť. Do těsta patří kakao, mleté ořechy, skořice a mletý hřebíček. Cukroví se peče ve formičkách typického tvaru. Po upečení se obaluje ve směsi moučkového a vanilkového cukru. Máte obavy, že pracny nepůjdou z formiček vyklopit? Podívejte se, jak na to.

4. místo

Masarykovo cukroví je plné ořechů a velmi snadné na přípravu. Do těsta potřebujeme jen několik surovin. Ořechy předem namočíme a pak nasekáme na hrubé kousky. Vypracované těsto necháme ve válečku zatuhnout v lednici a pak je krájíme na tenká kolečka. Po upečení je obalujeme v cukru.

5. místo

Žabí huby mohou působit nenápadně, ale pro ty, kdo mají rádi sušší pečivo s ořechovou náplní, chutnají jedinečně. Taštičky z křehkého těsta se plní náplní a přestože tradiční je ořechová, můžete použít i marmeládu, povidla nebo makovou náplň. Tuto dobrotu lze upéct i v bezlepkové verzi.

6. místo

Další cukroví je příkladem rozmanitosti využití lineckého těsta. Křehoučké těsto nabízí řadu možností, jednu lepší než druhou. Důležité je napéct potřebné kousky pečiva a ty pak plnit i zdobit podle svého přání. Tentokrát je uvnitř vanilková náplň s pomerančovou příchutí, pomerančová poleva ještě skvělou chuť podtrhne.

7. místo

Sádlovky bývaly dalším typickým pečivem našich babiček. Kakaové těsto se před tvarováním nechá do druhého dne uležet v chladnu, pak se z něj tvarují kuličky s malými důlky, a teprve po upečení se každý důlek vyplní marmeládou, nejlépe rybízovou. Cukroví nejlépe chutná, když ho upečeme nejméně týden dopředu.
 

Linecké pečivo našim kuchyním v přípravách na vánoční svátky vévodí. Máme pro vás ještě jeden recept na osvědčený postup při jeho přípravě. Následující video s ním pomůže i začínajícím hospodyňkám.

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky