Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Desatero rad na téma dovolená: Připravte si na letní dny dobré a jednoduché jídlo
Zdroj: pixabay, stux

Dny dovolené se rychle blíží a vy přemýšlíte, jak na ní budete řešit jídlo? Chcete se najíst chutně, ale přitom levně a jednoduše, bez nutnosti strávit půl dne u plotny? Nepodceňujte přípravu a plánování předem, aby vás nic nezaskočilo.

I když nejedeme na gastronomický zájezd, je dobré jídlo součástí skvělé dovolené. Je zajímavé se zaměřit především na místní jídla a na suroviny, které jsou dobře dostupné. Navíc poznáme něco nového a o to nám při dovolené také jde. Mimo to si připravíme základní a běžné zásoby z domu, aby nám nic během odpočinkových a vysněných dnů nechybělo a my si mohli dovolenou naplno užít.

  1. Co vařit na dovolené u moře?
  2. Jak zavařit jídlo na dovolenou k moři?
  3. Co upéct na cestu?
  4. Jak připravit jídlo na dovolenou?
  5. Co jíst bez lednice?
  6. Jaké je ideální trvanlivé jídlo na cesty?
  7. Jaké hotové jídlo vzít s sebou na dovolenou?
  8. Jaké jídlo vzít dětem na dovolenou?
  9. Jaké jídlo si sbalit na dovolenou, i když máte all inclusive?
  10. Co vařit na dovolené pod stanem?

1

Co vařit na dovolené u moře?

Na dovolené u moře vaříme spíše jednodušší a rychlá jídla, abychom přípravou neztráceli mnoho času. Velmi záleží na vybavení, které máme ve zvoleném ubytování k dispozici. Pro přípravu jídel využíváme potraviny běžně dostupné v konkrétním místě. Jedná se často především o ryby či ovoce a zeleninu. Uvařit si můžeme např. rychlý těstovinový salát, výtečná grilovaná jídla, rizoto, špagety s omáčkou (využít můžeme i předem doma zavařenou omáčku), kuřecí nudličky s přílohou nebo různě zpracovaný kuskus, např. se zeleninou a tuňákem.

2

Jak zavařit jídlo na dovolenou k moři?

Zavařené skleničky potravin nám na dovolené velmi zjednoduší přípravu jídla. Obsah skleničky pak stačí pouze ohřát a k tomu uvařit už jenom přílohu, nebo si vzít místní čerstvé pečivo. Na dovolenou zavařujeme například omáčky, lečo, zeleninové směsi, maso zalité vývarem či polévky - především vývary (ale bez nudlí, které přidáme až při samotné přípravě). Uvařené jídlo ihned lijeme do čistých sklenic, které uzavřeme a zavaříme (sterilujeme). 

3

Co upéct na cestu?

Na cestování se hodí upéct spíše sušší pečivo, slané i sladké, bez krémů, polev a čokolády. Nic by nemělo podléhat rychlé zkáze nebo se roztékat. Konzumace díky dobré volbě bude při cestování mnohem jednodušší. Upečeme proto sladké muffiny, ovesné sušenky či tyčinky. Dobře se budou také cestou konzumovat slaní šneci z listového těsta a některé slané koláče.

4

Jak připravit jídlo na dovolenou?

Jídlo na dovolenou stojí za to předem naplánovat a dobře připravit. Záleží, jaké možnosti budeme mít a co budeme využívat v místě dovolené (včetně nádobí a vybavení elektrospotřebiči). S ohledem na očekávané podmínky  si potřebné zásoby nabalíme s sebou. Na cestu a případně i na první den dovolené si připravíme doma vydatnou a trvanlivou svačinu. Jídlo zabalíme do krabiček, případně do alobalu a vložíme do autochladničky nebo chladící tašky. I potraviny, které běžně neskladujeme v lednici, chráníme před teplem a přímým sluncem, abychom neohrozili jejich trvanlivost. V některých případech může mít smysl vzít s sebou jedno-plotýnkový vařič nebo remosku.

5

Co jíst bez lednice?

Pokud nemáme možnost skladování jídla v lednici, pak se musíme zaměřit na potraviny, které nevyžadují chlazení. Pro tyto účely se hodí zejména různé konzervy, paštiky a další trvanlivé potraviny. Pro delší pobyt si lze připravit i různé koupené či doma připravené zavařeniny. U některých potravin musíme po jejich otevření dbát na včasnou konzumaci, protože už mohou vyžadovat skladování v chladu a rychlou spotřebu. Dobře nám také poslouží sušenky (raději bez čokolády), sušené ovoce, ořechy a cereálie. Ale ani veškeré mléčné výrobky si nemusíme odpírat - použijeme buď trvanlivé nebo sušené mléko, případně se lze zaměřit na rostlinná mléka v krabicích či v prášku.

6

Jaké je ideální trvanlivé jídlo na cesty?

Na cesty si bereme trvanlivá jídla, která na místě snadno a rychle zpracujeme, nebo pouze doplníme čerstvým ovocem, zeleninou či pečivem. Využijeme:

  • konzervy (například fazole, rajčata, ryby)
  • zavařeniny (marmelády, zavařené polévky, doma zavařená hotová jídla, samozřejmě lze použít i koupená jídla ve sklenicích) 
  • sterilovanou zeleninu a luštěniny
  • paštiky - bezmasé i masové pomazánky
  • sušené ovoce a zeleninu
  • suchary
  • tyčinky, sušenky, doma upečené müsli tyčinky a ovesné placičky (samozřejmě lze použít i koupené varianty)
  • těstoviny, kuskus, vločky, rýži

7

Jaké hotové jídlo vzít s sebou na dovolenou?

Na cestu na dovolenou, případně i na první den dovolené, s sebou vezmeme vydatnou svačinu. A nemusíme zůstat jen u řízků s chlebem. Hladovou rodinu zasytí i karbanátky, různé placky či sekaná s chlebem, obložený sendvič a bageta, zapečené tousty nebo plněné tortilly. Navíc přibalíme i sušenky či jinou sladkou dobrotu, která bez problémů vydrží cestování. 

8

Jaké jídlo vzít dětem na dovolenou?

Pro děti máme na dovolené vždy po ruce svačinku pro zahnání hladu. Těm nejmenším můžeme koupit nebo i doma předem zavařit dětské přesnídávky. Pro starší máme připravené ovesné sušenky, muffiny, tousty, čerstvé ovoce a zeleninu či sušené ovoce. Jako vydatnější jídlo nám poslouží předem zavařená hlavní jídla a polévky nebo uvaříme např. jednoduché těstoviny s omáčkou

9

Jaké jídlo si sbalit na dovolenou, i když máte all inclusive?

I když máme na dovolené zaplacené stravování, nezapomeňme na jídlo, které budeme jíst cestou na dovolenou. Je také vhodné se dobře informovat, co v daném zařízení znamená all inclusive, abychom nebyli zaskočení a zklamaní. Můžou v tom být totiž značné rozdíly. Pokud nemůžeme se vším počítat, pak se předem zásobíme přinejmenším tím, co by nám mohlo chybět.

10

Co vařit na dovolené pod stanem?

Pokud vás čeká trek, při kterém budete jídlo připravovat v polních podmínkách, nebo si dokonce vše ponesete na zádech, pak se zaměřte na jídla, která lze rychle a jednoduše uvařit a suroviny na ně nejsou těžké na váhu. Dobře poslouží a zasytí různé kaše - rychle se uvaří zejména ovesná a krupičná - které doplníme ořechy, semínky a sušeným ovocem. Na přípravu jednoduchou potravinou (zároveň na potřebné bílkoviny bohatou) je červená čočka, ze které během několika minut uvaříme polévku nebo kaši. Dobře se osvědčí také potraviny jako kuskus, bulgur a těstoviny s krátkou dobou vaření. K dochucení výborně poslouží trvanlivé uzeniny, sušená rajčata, směsi koření či česnek. Nezapomeňte ani na rychlou energii v podobě předem upečených nebo zakoupených tyčinek a sušenek.

Hledáte jednoduché recepty na dovolenou? Těstovinové saláty jsou rychle připravené, dostatečně zasytí a v horkých letních dnech skvěle chutnají. Podle následujícího video-receptu můžete připravit těstovinový salát s tuňákem:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky