Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čaj vzniká zpracováním listů čajovníku. Je to stálezelený keř, dorůstající výšky 5–15 m. Na plantážích jsou keře udržované do výšky kolem 1 metru kvůli pohodlnějšímu sběru čajových lístků.

Je jen málo těch, kteří neznají čaj ve všech jeho podobách. Čaj patří mezi klasické nápoje a je oblíbený i díky svému obsahu kofeinu - teinu. Čaj má své jisté místo v každé domácnosti. Co o čaji nevíte a chtěli byste to vědět?

  1. Co je čaj
  2. Jaké jsou druhy čaje
  3. Jaké jsou barvy čaje
  4. Co potřebujeme pro přípravu čaje
  5. Jaká voda se hodí pro přípravu čaje
  6. Jak připravit čaj
  7. Jak podávat čaj
  8. Co ovlivňuje kvalitu čaje
  9. Co znamená "čaje" a "čajové dýchánky"
  10. Jak skladovat čaj

1

Co je čaj

Čaj je nápoj připravený louhováním lístků čajovníku, který se pěstuje v tropickém a subtropickém pásu - Čína, Indie, Srí Lanka, Japonsko, Indonésie a jiné. Listy čajovníku jsou různě dlouhé (1–25 cm) a sbírají se postupně podle jistých pravidel. Pití čaje sahá do hluboké minulosti a stalo se součástí kulturních tradic mnoha zemí

2

Jaké jsou druhy čaje

Nejčastěji používaný je sypaný a sáčkový čaj, jejichž příprava je snadná i pro děti. Instantní a sirupové čaje s ním mají společný snad jen název. Také kompotovaný, pečený nebo ledový čaj není čajem v pravém slova smyslu. Bylinné odvary, které se nevyrábí z čajových lístků, také nejsou čaje - jde například o heřmánkový nápoj, maté, matcha nebo lapacho.

3

Jaké jsou barvy čaje

Fermentací a barvením lístků získáme čaj různých barev:

  • Bílý čaj se vyrábí z mladých pupenů, které se chrání před sluncem.
  • Zelený čaj vzniká ohříváním a lisováním nefermentovaných listů.
  • Žlutý čaj je nejušlechtilejší a vyrábí se dlouhým sušením.
  • Tyrkysový čaj je napůl fermentovaný, po několika hodinách se suší.
  • Červený čaj se fermentuje a pak ležákuje. Je nejsilnější ze všech čajů.
  • Černý čaj se získává vadnutím, svíjením, fermentací a sušením.

4

Co potřebujeme pro přípravu čaje

Kromě šálků s podšálkem na odložení čajového sáčku potřebujeme konvičku na vodu, sítko na sypaný čaj a lžičku. Pro zimní čaje přidáváme do hrnku koření a bylinky (skořice, hřebíček, máta, heřmánek) a dochucovadla (plátek a šťáva z citrónu, zázvor, rum).

5

Jaká voda se hodí pro přípravu čaje

Pro přípravu čaje použijeme vodu z pramene, ze studně, z kohoutku nebo z plastových lahví. Nevhodná je voda z potoka nebo z řeky. Čaj spařujeme vařící vodou, která nesmí dlouho vřít, jinak změní své vlastnosti. Zelený čaj zaléváme převařenou horkou, nikoliv však vařící vodou.

6

Jak připravit čaj

Čajové lístky nebo sáčky spaříme vařící vodou z rychlovarné konvice nebo konvičky na vodu. Sáčky zaléváme přímo v hrnku, ale sypaný čaj je vhodnější zalévat ve skleněné nebo porcelánové konvičce, kde se louhuje po doporučenou dobu. Čaj přecedíme přes sítko a servírujeme. Sladíme až v hrnku podle chuti.

Mohlo by vás zajímat

7

Jak podávat čaj

Čaj servírujeme v konvici, kde ho zalijeme vařící vodou a přikryjeme pokličkou. Necháme louhovat, zamícháme a podáváme. Každý si nalije do hrnku množství podle chuti. Cukr a plátky citrónu nebo citrónovou šťávu servírujeme na podnose a každý si čaj ochutí sám. Čajové sáčky bychom měli odkládat do mističky - zásadně nepijeme čaj z hrnku, z kterého visí provázek s etiketou. 

8

Co ovlivňuje kvalitu čaje

Kvalitu ovlivňuje druh čaje, umístění plantáže, počasí, stáří čajovníků, doba sklizně, doba fermentace a délka sušení. Na kvalitu čaje má vliv také doprava, skladování a doba spotřeby. I velmi kvalitní čaj pokazí nekvalitní nebo dlouho vařená voda v nevhodné konvici a délka louhování.

Kalendář Celý kalendář

9

Co znamená "čaje" a "čajové dýchánky"

V minulosti se mládež scházela na "čajích o páté", což znamenalo zábava bez alkoholu. Čajové dýchánky vznikly v polovině 19. století ve Francii, odkud se rozšířily do Anglie. Šlo o odpolední čas, vyhrazený návštěvám a setkáním bohatých lidí spolu s podáváním čaje a drobného občerstvení.

10

Jak skladovat čaj

Všechny druhy čajů musíme skladovat ve vzduchotěsných nádobách v chladu a temnu. Čajové sáčky skládáme těsně k sobě. Nikdy nedáváme dva druhy čajů do jedné nádoby, naprosto bychom zničili chuť i aroma každého z nich. Čaje nenecháváme volně na vzduchu, jinak bude jejich chuť nevýrazná a mdlá.

Víte, co se velice hodí k čajovému dýchánku? Je to cukroví, které dokonale doplní chuť horkého čaje. Upečte si s námi čajová kolečka podle našeho videa:

 

 

Komentáře

Další tipy a triky