Desatero rad na téma chřest: Jak chřest vybrat při nákupu, skladovat, očistit a připravit k jídlu
Chřest je typicky jarní zeleninou, která se stále častěji objevuje na pultech obchodů. Abychom dokázali plně využít jeho zdravotní a chuťové benefity, je potřeba umět chřest správně vybrat a připravit. Pro začátečníky jsme vybrali ty nejčastější otázky na téma chřest a jeho zpracování
- Jak vybrat čerstvý chřest
- Jak správně skladovat chřest
- Jaký je rozdíl mezi zeleným a bílým chřestem
- Jak očistit a připravit chřest
- Jaké jsou nejlepší způsoby vaření chřestu
- Jak dlouho by se měl chřest vařit, aby byl správně uvařený
- Jaké koření a přísady dobře ladí s chutí chřestu
- Jaké jsou zdravotní přínosy konzumace chřestu
- Jaké jsou nejlepší recepty s chřestem
- Jak využít zbytky chřestu, případně zbytky po uvaření
Mohlo by vás zajímat
1
Jak vybrat čerstvý chřest
Čerstvý chřest je lesklý, křehký, neohebný, má příjemnou vůni. Při tření čerstvých chřestových hlaviček jedné o druhou chřest vrže. Když se zakousneme, křupe a není nahořklý.
2
Jak správně skladovat chřest
Chřest by se měl zpracovat co nejdříve po sklizni. Skladujeme jej v chladničce v zóně pro zeleninu zabalený do navlhčené utěrky nebo potravinové fólie, aby nevyschl. Takto vydrží asi týden.
3
Jaký je rozdíl mezi zeleným a bílým chřestem
Bílý chřest se v obchodech objevuje dříve než zelený. Pěstuje se ve tmě v tzv. hrůbcích. Má tužší slupku, kterou musíme pod hlavičkou oloupat škrabkou na zeleninu. Mívá dřevnaté konce, které musíme odkrojit. Odkrojené části a slupky nevyhazujeme, ale použijeme je do vývaru.
Zelený chřest roste na světle a je křehčí. Bývá také méně dřevnatý. Loupeme jej jen v dolní třetině a stejně jako u bílého odkrojíme pouze dřevnatý konec. Zelený chřest neodlamujeme, zbytečně bychom se připravili o část kvalitního stonku.
V Česku umíme vařit dobré pivo a pěstovat dobrý chřest. Tak dobrý, že i za hranicemi platí za záruku kvality. Jeho sezóna začíná v dubnu a trvá jen krátce, tak ji nikdy nepropásněte! Ochudili byste…
4
Jak očistit a připravit chřest
Na očištění slupky použijeme ostrou škrabku na zeleninu a nůž, kterým odkrojíme dřevnatý konec. Pak chřest svážeme do svazečků, aby se nám s ním lépe manipulovalo.
5
Jaké jsou nejlepší způsoby vaření chřestu
Do vody na vaření chřestu dáme sůl, citronovou šťávu a lžičku cukru, který neutralizuje případnou mírnou nahořklost. Svazečky vkládáme nastojato tak, aby hlavičky byly nad hladinou a vařily se jen v páře. Zelený chřest raději jen blanšírujeme.
Chřest můžeme celý vařit nad párou, je to šetrný způsob přípravy.
6
Jak dlouho by se měl chřest vařit, aby byl správně uvařený
Chřest po uvaření nesmí být rozměklý, musí zůstat pevný. Vaříme jej jen tzv. na skus. Bílý chřest vaříme 5-8 minut, zelenému stačí 2-3 minuty. Potom chřest šokově zchladíme ponořením do vody s ledem.
7
Jaké koření a přísady dobře ladí s chutí chřestu
Jemný chřest chutná nejlépe s máslem, citronem, sýrem. Z koření mu stačí sůl a pepř, nejlépe bílý. Pokud chřest grilujeme, použijeme grilovací směsi koření a omáčky.
8
Jaké jsou zdravotní přínosy konzumace chřestu
Chřest má nízkou kalorickou hodnotu, ceníme si jej jako dietní zeleniny, přitom velmi výživné. Má vysoký obsah vlákniny, minerálů, vitamínů, antioxidantů. Působí příznivě na metabolismus, hladinu cukru v krvi, snižuje cholesterol. Chrání cévy, ledviny a srdce.
9
Jaké jsou nejlepší recepty s chřestem
Nejlépe využijeme chřest v polévce, kam použijeme i slupky a odlomené části. S chřestem připravujeme rizoto, je skvělý v zeleninových salátech, můžeme jej zapékat, grilovat i smažit. Klasický je recept na vařený chřest s máslem a strouhankou.
10
Jak využít zbytky chřestu, případně zbytky po uvaření
Všechny odlomené části a slupky využijeme do vývaru. Můžeme je zmrazit a použít později nebo v kombinaci s květákem či jinou zeleninou.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Byla by škoda krátkou a intenzivní sezonu chřestu nevyužít. Podle videa můžete připravit zelený chřest s hráškem jako hlavní pokrm nebo teplou zeleninovou přílohu.
Komentáře