Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Deset nejčastějších otázek a odpovědí na téma majoránka. Jak ji pěstovat, sušit a používat
Zdroj: Pixabay

Majoránka je považovaná za typicky české zabijačkové koření. Pěstování ze sazenic není náročné, na zahradách ji pěstujeme jako jednoletou rostlinu. V kuchyni ji používáme nejčastěji sušenou, protože tak lépe vynikne její aroma.

Majoránka najde uplatnění zvláště v tučnějších a nadýmavých pokrmech. Nezbytná je v jitrnicích, mletém mase (karbanátky, sekaná), bramborových jídlech (bramborák), guláši. Hodí se i do luštěnin, mnoha polévek, paštik, uzenin, také k drůbeži a rybám.

1

Kdy vysít majoránku

Majoránku sejeme v dubnu, začátkem měsíce na předpěstování, koncem dubna ji můžeme vysévat řídce už přímo na záhon. Semínka umístíme na povrch a lehce překryjeme zeminou.

2

Jak majoránku předpěstovat

Na předpěstování majoránku sejeme do květináče nebo malého pařeniště. Povrch zprvu jen rosíme, později už můžeme přidat mírnou zálivku.

3

Jak majoránku vysadit

Majoránku vysazujeme do záhonu z předpěstovaných sazenic vždy po 3-4 kusech u sebe, aby byla košatější. Sázíme ji až po jarních mrazících, protože by ji poškodily. Majoránku vysazujeme do prohnojené půdy na slunné místo chráněné před větrem. Okolí rostlin je potřeba průběžně kypřit a zbavovat plevele.

4

Jak kvete majoránka

Majoránka kvete od června do srpna, má narůžovělé květy, botanici takové květenství nazývají husté lichopřesleny (vypadají jako střapečky).

5

Jak často zalévat majoránku

Majoránka nesnáší přemokření, hlavně listů. Zálivku směrujeme ke kořenům. Hnojíme organickými hnojivy. Je výhodné ji pěstovat poblíž pažitky, protože mají podobné nároky na zálivku.

6

Jak se suší majoránka

Majoránku lze sklízet dvakrát i vícekrát za sezonu, vždy na počátku květu. Nejvíc kvete v červenci a srpnu. Sušíme ji opatrně ve stínu, v zavěšených svazečcích „hlavou“ dolů podobně jako levanduli. Suchou odrhneme.

7

Jak uchovat majoránku

Sušenou majoránku nasypeme do dobře těsnících obalů a uskladníme v temnu a suchu, aby neztratila barvu a vůni. 

8

Jak použít čerstvou majoránku

Snítkami čerstvé majoránky můžeme zdobit pokrmy na talíři. Nasekanou přidáváme do stejných jídel jako sušenou. Dodá pokrmům svěží barvu. Musíme ale počítat s tím, že čerstvá nemá tak intenzivní vůni jako sušená.

9

Jak použít majoránku jako koření

Majoránku v dlaních rozemneme, abychom probudili její aroma a vmícháme do pokrmu až na samý závěr vaření. Majoránka varem hořkne.

10

Jaké jsou léčivé účinky majoránky

Majoránka obsahuje množství silic, tříslovin a hořčin, enzymy a z vitamínů hlavně C. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči, uklidňuje zažívací trakt, působí proti nadýmání. V lidovém léčitelství se také používá jako čaj při zahlenění průdušek a výluh z ní je vhodný na aromatické posilující koupele.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Další tipy a triky