Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Marmeláda by podle pravidel měla obsahovat určitý podíl citrusů, ale ve skutečnosti se pod názvem domácí marmeláda skrývá směs jednodruhového nebo míchaného ovoce, které se rozvaří s cukrem.

Vaření marmelády patří k dovednostem každé kuchařky stejně jako vaření knedlíků a pečení bábovky. Každé ovoce je jinak sladké, proto je vhodnější při přidávání cukru postupovat podle osvědčeného receptu a postupně si vytvářet své vlastní.

1

Co je domácí marmeláda

Marmeláda znamená jednodruhovou nebo míchanou směs ovoce či zeleniny, která se spolu s cukrem vaří do polotekuté konzistence. Když začne želírovat nebo odkápnutá na talířku drží po vychlazení tvar, je hotová a můžeme ji plnit do skleniček, popřípadě sterilizovat.

2

Z čeho se připravuje marmeláda

Všechno sezónní ovoce se dá v jakémkoli množství zpracovat do marmelády. Použijeme ovoce z trhu nebo z vlastní zahrádky, nasbírané v lese nebo darované. Marmeládu lze připravit z jednoho nebo více druhů ovoce. Sladkou marmeládu uvaříme také ze zeleniny - například z cibule, z řepy, cukety nebo z dýně.

3

Jak připravit ovoce na marmeládu

Všechno ovoce se musí pečlivě umýt, očistit od stopek a slupek, vypeckovat, vyjmout z něho jádřince a pokrájet na kousky, popřípadě rozmačkat. Používáme zralé nebo přezrálé ovoce, ale pečlivě odstraníme všechny nahnilé, poškozené nebo natlučené kusy. Nezralé ovoce vyřadíme.

4

Čím se sladí domácí marmeláda

Domácí marmeládu vaříme klasicky s bílým nebo hnědým řepným cukrem. Místo něj můžeme použít třtinový cukr, včelí med, umělá či přírodní sladidla, sirupy, nebo jen špetku soli, která z přezrálého ovoce vytáhne potřebnou sladkost. Cukr je však v marmeládách nejpoužívanějším hlavním konzervantem.

5

Čím se dochucuje marmeláda

Nejčastěji používáme hřebíček, celou skořici, vanilku, chilli, kousky zázvoru, ale i lístky máty nebo meduňky. Chuť dodají plátky citrónu nebo pomeranče, ale i jádra z pecek (meruňky). Koření vaříme v čajovém vajíčku nebo v látkovém sáčku, před naléváním do sklenic je vyjmeme.

6

Jak dlouho se vaří marmeláda

Několik minut připravovaná marmeláda se nazývá džem. Je řidší konzistence a obsahuje různě velké kousky ovoce. Blesková marmeláda je sice výborná na chleba s máslem, ale do koláčů nebo k promazání dortů se hodí spíše hutnější a jemnější marmeláda bez kousků.

7

Na co si dát pozor při vaření marmelády

Při zpracování ovoce si musíme dát pozor na pořezání nožem nebo ustrouhnutí kůže na struhadle. Při vaření marmelády pozor na stříkání vařící tekutiny - horký cukr na kůži nepříjemně pálí. Sbíráním pěny z povrchu získáme průzračnou marmeládu a pěnu využijeme k mlsání. 

8

Jak plnit skleničky marmeládou

Sklenice na marmeládu musí být umyté, vysušené a s nepoškozenými víčky. Do skleničky vložíme široký trychtýř na marmeládu a směs do něj opatrně nalijeme naběračkou. Trychtýř vyndáme a okraje skleničky pro jistotu otřeme suchou utěrkou. Okamžitě nasadíme suché víčko a sklenici obrátíme.

9

Jak uchovat domácí marmeládu

Sklenice s marmeládou otočíme víčkem dolů a necháme vychladnout. Marmeláda však vydrží déle, pokud se pár minut sterilizuje. Marmeláda s medem nebo s náhražkami cukru má kratší trvanlivost, proto je musíme často kontrolovat. Marmelády bez cukru uchováváme v lednici a spotřebujeme co nejdříve.

10

K čemu se marmeláda používá

Marmeládou můžeme natřít pečivo či chleba s máslem, promazat jí dorty a řezy, marmeládu lze přidat do ovocných pohárů a do zmrzlin, plnit jí ovocné koláče, šátečky, koblihy a palačinky. Marmeládu přidáváme do knedlíků, do čokolády, do jogurtů a tvarohu, a je nedílnou součástí vánočního cukroví.

Domácí marmeláda se bude hodit pokaždé, když zatoužíte po moučníku s chutí ovoce. Zkuste si například kynuté buchty, plněné marmeládou, s jejichž přípravou vám pomůže naše video:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky