Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Grilované ryby jsou oblíbenou letní pochoutkou. Mají jemné, křehké maso, které je dietní a velmi dobře stravitelné. S čerstvými bylinkami je to ideální kombinace. Provedeme vás jejich přípravou, aby se vám zdárně povedly.

Grilovací sezóna výborného jídla je v plném proudu. Vybrat si můžeme z variací mas, zeleniny, sýrů, nebo ryb. Právě grilováním ryb vás v našem článku provedeme, protože z něj často máme obavy, které nejsou vůbec třeba. Ryby na grilu jsou velkou pochoutkou, jen je třeba dodržet několik základních pravidel. Ryby nepotřebují dlouhé nakládání do marinád, ba naopak, svědčí jim jednoduché koření. A ani jejich tepelná úprava nezabere příliš času. Zvládneme ji buď na běžném grilu, nebo se speciální mřížkou

1

Jaké ryby jsou nejvhodnější ke grilování

Ryby jsou na grilu čím dál více oblíbenější. Mají křehké maso, proto se nejsnadněji grilují menší ryby, které se nerozpadají. Mezi nejoblíbenější ryby na grilu patří sladkovodní pstruh, candát vonící citronem, nebo méně známý siven. Samozřejmě nesmíme zapomenout na klasického kapra, který je na grilu velkou pochoutkou. Z mořských ryb je to pak tučnější, ale delikátní makrela, losos nebo tuňák. Čerstvé mořské ryby jsou hůře k sehnání, avšak můžeme zvolit i ty mražené. 

2

Na čem grilovat ryby

Ryby můžeme grilovat hned několika způsoby. Bez speciálního vybavení přímo na roštu na grilu, ale vzhledem k tomu, že ryby mají velmi křehké maso, při manipulaci s nimi hrozí, že se nám rozpadnou. Proto nám dobře poslouží speciální grilovací mřížky, na které rybu umístíme, zavřeme a kdykoliv snadno otočíme. Levnou variantou jsou také alobalové misky, které jsou k sehnání v supermarketech a používají se i ke grilování zeleniny. Poslední možností je grilování v papilotě, kde si ryby uchovají svou šťavnatost. 

3

Jak dlouho nechat rybu na grilu

Vždy záleží na velikosti ryby a také, zda budeme grilovat porcované filety, nebo celou rybu. V případě filetů je čas grilování přibližně 7 minut. Celou rybu podle velikosti grilujeme déle, asi 15-30 minut, a na nepřímém ohni se zavřeným víkem, aby se nespálily. S obracením ryb nespěcháme, necháme maso zatáhnout a kůži opéct, až poté obracíme, jinak by se přichytila k roštu. 

4

Při jaké teplotě grilujeme ryby

Teplota se liší podle toho, zda grilujeme rybí filet, nebo rybu v celku. Filety potřebují vyšší teplotu, proto je grilujeme nad přímým ohněm, aby získaly zauzenou vůni, a to maximálně 7 minut. Celá ryba naopak potřebuje nižší teplotu a grilování na nepřímém ohni. Podle velikosti grilujeme rybu 15-30 minut

5

Jak grilovat mraženou rybu

Vzhledem k tomu, že mořské ryby jsou u nás v čerstvém stavu těžko k sehnání, často nám nezbývá jiná možnost, než koupit mraženou rybu, ideálně se značkou "mraženo na moři". Nemějte obavy, i z takovéto ryby bude na grilu pochoutka. Mraženou rybu vyndáme den před grilováním z mrazničky a necháme na talíři pozvolna v chladničce rozmrazit. Čím pomaleji budeme rozmrazovat, tím méně pustí vody. Pak už jen zlehka osušíme papírovými utěrkami, okořeníme a můžeme se pustit do samotného grilování. 

6

Jaké koření a marinády jsou nejlepší pro grilování ryb

Ryby kořeníme jednoduše, protože by byla škoda potlačit jejich přirozenou chuť výrazným kořením. Ideální jsou čerstvé bylinky jako je petržel, tymián, rozmarýn, bazalka a majoránka. K rybám také velmi ladí kyselost, proto často do marinád přidáváme citron nebo limetku. Dále už přidáme pouze sůl, pepř a kmín. Na rozdíl od marinovaného masa, ryby kořeníme a solíme až těsně před tepelnou úpravou na grilu. Zbytečně by jinak pouštěly vodu. 

7

Jak naložit ryby na grilování

Možná vás v obchodě lehce svrbí prsty a zvažujete koupi hotové marinády, avšak u ryb se vyplatí odolat a připravit si jednoduchou domácí marinádu. Stačí pouze sůl, pepř, kmín, čerstvé bylinky, trochu citronové šťávy a olivového oleje. Ryby marinujeme až těsně před tepelnou úpravou. Aby se koření dostalo přes kůži i dovnitř do masa, doporučujeme rybu na několika místech naříznout a prsty nebo mašlovačkou vetřít koření, nebo alespoň sůl. 

8

Jak grilovat rybu, aby se nepřilepila k roštu

Mnozí se jistě obáváte, že když už se vám podaří sehnat čerstvou rybu, během grilování se celá potrhá a zůstane jí polovina na roštu. Nemějte však obavy, můžeme tomu několika postupy předejít. Prvním je potřít rybu olivovým olejem nebo marinádou s olejem a bylinkami. Také můžeme potřít i samotný rošt nebo mřížku. Samozřejmostí je, že rybu grilujeme na očištěném roštu, abychom zabránili připálení. A posledním důležitým bodem je nespěchat na otáčení rybího masa. Rybu necháme zatáhnout, kůži opéct a až poté otočíme. 

9

Jakou přílohu ke grilované rybě

Jako příloha se k rybám skvěle hodí zeleninový salát, čerstvé pečivo, bagetka s bylinkovým máslem, nebo také grilovaná zelenina jako je cuketa, cibule, paprika, žampiony a lilek. Podle chuti můžeme dále k rybě připravit těstovinový salát, nebo třeba pečené brambory

10

Jak připravit rybu na kontaktním grilu

Příprava ryb na kontaktním grilu je velmi jednoduchá, protože není třeba bojovat s měnící se teplotou a plamenem. Gril postavíme na rovnou plochu, zapojíme do zásuvky a necháme rozehřát. Některé grily mají speciální program pro přípravu ryb, zeleniny a masa. Po rozehřátí vložíme do středu grilu okořeněnou rybu a zavřeme. Tepelná úprava zabere jen chvíli, filet přibližně 5 minut, celou menší rybu budeme mít do 20 minut hotovou. 

Jak na grilovaného pstruha

Ze pstruha můžeme jednoduše vytvořit báječný pokrm. Má velmi jemné maso i chuť a stačí pouze lehké dochucení. Z kostí také nemusíme mít velké obavy, po odstranění páteře zůstanou jen jemné kosti, které se často během tepelné úpravy vypečou. Vykuchaného pstruha ochutíme solí, česnekem a kmínem. Pokud budeme péct v troubě, pekáč vymažeme máslem. V případě grilování potřeme pstruha olivovým olejem. Upečeného pstruha podáváme s lehkým zeleninovým salátem

Celý postup můžete zhlédnout také v našem video-návodu níže. 

Grilujete ryby? Podělte se s námi o vaše zkušenosti do komentářů. 

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli