Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Lesní houby jsou v kuchyni díky své chuti a vůni nenahraditelné. Milovníci hub mají v lese svá tajná místa, kde je sbírají a ti méně úspěšní si pro voňavé hříbky zajdou do obchodu. Avšak sběrem houbaření nekončí, je třeba ještě houby správně zpracovat.

Plný košík hub je snem každého houbaře. Po příchodu z lesa se musíme o své úlovky co nejdříve postarat, myšleno tím ten stejný den, protože snadno podlehnou plísním a zapaří se. Jakmile je očistíme, nabízí se hned několik možností, jak je zpracovat. Jednou z nich je přímá tepelná úprava, nejčastěji jako houbová smaženice, obalované či dušené houby a polévka nebo omáčka. Pro dlouhodobé skladování je nejlepší možností houby usušit, zamrazit nebo naložit do nálevu, což oceníme v zimních měsících. 

1

Jak očistit a krájet houby

První čištění hub bychom měli udělat přímo v lese, kdy houby nožíkem nebo měkkým kartáčkem oprášíme od hrubých nečistot jako je jehličí, hlína a listí. Také odřízneme spodní část nožičky, kde je podhoubí. Doma poté houby neoplachujeme vodou, protože by snáze plesnivěly, pokud je to nutné, očistíme je zlehka navlhčeným hadříkem a můžeme se pustit do samotného krájení. Houby krájíme podélně na velmi tenké plátky (asi 3 mm silné). Dále je tepelně upravíme nebo rozložíme s rozestupy od sebe na plech a zpracujeme podle potřeby. 

2

Jak správně a dlouho sušit houby

Houby vhodné k sušení nesmí být plesnivé, přestárlé a příliš měkké. Ideální jsou všechny hřibovité houby, ale také lišky nebo stroček. Červivé a okousané části hub odkrojíme nožem. Houby zbavíme nečistot suchým hadříkem nebo měkkým kartáčkem a krájíme je na velmi tenké plátky, které ihned rovnáme na speciální síta (jiné vhodné podložky), kde bude proudit zespodu vzduch. Začínáme sušit při maximální teplotě 45 °C a dosoušíme při teplotě až 70 °CSprávně usušené houby při promíchání chrastí

Kde můžeme houby sušit

  • Venku ve stínu nebo na slunci, kde je závětří;
  • V sušící síti na houby;
  • V elektrické sušičce (doba trvání je cca 5–8 hodin);
  • V troubě s ventilátorem (doba trvání je cca 12 hodin).

3

Jaké máme možnosti sušení hub bez sušičky

Houby zvládnete usušit i bez elektrické sušičky. Můžeme je sušit v sušící síti, za slunečného počasí venku na mřížce, aby dobře proudil vzduch, nebo je můžeme provléct nití a zavěsit do míst, kde proudí vzduch a není vlhko, jako to dělávaly naše babičky. Také můžeme houby sušit v jedné vrstvě na plechu vyloženém pečicím papírem v troubě. Začínáme na teplotě 30–40 °C a dosušíme na cca 70 °C. Celý proces trvá přibližně 12 hodin. Netradičním, ale účinným způsobem sušení hub je sušení pomocí soli

4

Proč nejíst červivé houby a jak se zbavit červů z hub

Jedlé červivé houby nejsou jedovaté, avšak nedoporučuje se takové houby konzumovat. Červivost způsobují larvy hmyzu, které se prokousávají houbou a samozřejmě cestou vylučují exkrementy, sice v nepatrném množství, nicméně pro někoho je tato představa odpuzující. Abyste si ušetřili zklamání po příchodu domů, doporučujeme nasbírané houby rozkrojit již v lese a červivé rozházet v místě nálezu. U sušených hub červivost až tak nevadí, protože červíci teplem utečou a v hříbkách zůstanou pouze chodbičky. 

5

Jaké houby nesmíme jíst

Vždy platí, že sbíráme pouze houby, které bezpečně poznáme. I jedovaté houby totiž můžou být okousané od plžů, na které nepůsobí jejich toxiny. Mezi nejjedovatější houby patří muchomůrka tygrovaná, muchomůrka zelená a hřib satan. Zároveň platí na některé houby pravidlo, že jsou vzácné a nesmí se sbírat, patří sem například hřib královský, muchomůrka císařská a lanýž letní. Jejich sběr je pod vysokou pokutou. 

6

Jak dlouho se vaří houby

Nedostatečně povařené houby mohou způsobovat otravu a lehké nevolnosti. Vždy je vaříme alespoň 20 minut až půl hodiny. Na smažení většinou stačí trochu kratší doba. Delší tepelnou úpravu vyžadují hřiby jako kovář či koloděj a také václavky a muchomůrky růžovky. 

7

Jak upravit houby na smaženici

Nejoblíbenějším pokrmem z hub je houbová smaženice. Zvolíme kvalitní hřiby jako jsou praváci, křemenáče, klouzci a lišky. Výborně se hodí také mladé bedly a kotrč

  1. Houby očistíme a nakrájíme na malé kousky nebo tenké plátky
  2. Osmahneme je na másle (nebo oleji či sádle). Můžeme přidat i nakrájenou cibuli a slaninu.
  3. Podusíme alespoň 20 minut, podle potřeby můžeme podlít trochou vody.
  4. Přelijeme rozšlehanými vejci a dochutíme solí, pepřem, kmínem a petrželkou. 

8

Jak zavařit houby na zimu

Zavařené houby nám budou k užitku po celou zimu. Máme několik možností, jak je připravit:

Při přípravě zavařování hub v tuku potřebujeme na 1/2 kg hub 100 g tuku. Houby pokrájíme, osolíme a v tuku dusíme do vydušení většiny vody. Ihned lijeme do připravených sklenic i s tukem 

Na houby zavařené ve vlastní šťávě hříbky nejdříve pokrájíme, osolíme a dusíme do opadnutí pěny. Nalijeme do sklenic, uzavřeme a sterilujeme 90 minut při varu vodní lázně. Necháme v teplé místnosti a po 24 hodinách znovu sklenice sterilujeme. 

Velmi oblíbené jsou také houby zavařené v nálevu. Větší hříbky pokrájíme a předvaříme v osolené vodě. Dále scedíme a propláchneme studenou vodou. Houby vložíme s cibulí a povařenou zeleninou do sklenic, zalijeme nálevem, uzavřeme a sterilujeme 30 minut při 90 °C

9

Jak správně smažit houby

Smažené houby jsou velkou pochoutkou. Houby před smažením nesolíme a smažíme nejlépe po dobu 20 minut. Můžeme je připravit jako řízky, které nakrájíme na silnější plátky, lehce osolíme a ihned obalujeme v trojobalu. Oblíbené je těstíčko z vajec a mouky, které osolíme a do směsi poté namáčíme houby a smažíme. Houby můžeme smažit i bez obalování, postačí je umístit do rozpáleného tuku a osmažit. Na konci smažení je posolíme nebo okořeníme podle chuti. 

10

Jak dlouho vařit houby před zmrazením

Zmražené houby jsou po rozmražení velmi podobné houbám čerstvým, ale než je dáme do mrazničky, je důležité je povařit nebo podusit, abychom zabránili jejich znehodnocení během zmrazování.

  • Můžeme je podusit v tuku na pánvi po dobu alespoň 5 minut. Poté necháme vychladnout a zamrazíme.
  • Další možností je povaření ve větším hrnci, do kterého nalijeme vodu do výšky 10 cm. Lehce osolíme a přivedeme k varu. Přidáme nakrájené houby a vaříme 3–5 minut. Scedíme a propláchneme studenou vodou. Necháme vychladnout a zamrazíme. 

Jak na houbovou omáčku

Pokud přemýšlíte, co z hub uvařit na oběd, přinášíme na závěr inspiraci na českou klasiku v podobě smetanové houbové omáčky s knedlíkem, kterou připravíme z nasbíraných lesních hříbků. Hříbky podusíme na cibulce, zahustíme jíškou a zjemníme smetanou a mlékem. Dochutíme jednoduše solí, pepřem a citronovou šťávou. 

Jak houbovou omáčku připravit, můžete zhlédnout podrobně v našem video-návodu níže. 

A jaký je váš nejoblíbenější postup na zpracování lesních hub? Budeme rádi, když se s námi o vaše tipy podělíte do komentářů pod článkem. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky