Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Noky jsou malé kousky těsta, které se připravují z mouky, vajec, vody nebo mléka. Pochází z Itálie, odkud se rozšířily do celého světa. Noky používáme jako zavářku do polévky, přílohu k dušenému masu a zelenině, jako hlavní jídlo nebo dezert s ovocem a ovocnou omáčkou.

Noky vypadají jako kuličky, šišky, bochánky nebo cucky - záleží na tom, z jaké mouky je připravíme, jak je vytvarujeme a k čemu je budeme podávat. Klasickými noky jsou krupicové nočky v polévce, halušky se zelím, chlupaté knedlíky k pečenému masu, škubánky s mákem a sněhové noky s ovocnou omáčkou nebo gnocchi se smetanou a sýrem.

1

Z jaké mouky se připravují noky

Z hrubé mouky se připravují knedlíky a větší noky, z polohrubé mouky přílohové noky a sladké šišky. Kombinace hrubé mouky a krupičky se používá na nočky do polévky, na krupicové noky se dává pouze dětská krupička - noky jsou pak pěkně nadýchané. Kromě mouky se noky připravují i ze syrových brambor (halušky) nebo z vařených vychladlých brambor (gnocchi).

2

Jak dlouho se vaří noky

Obecně platí, že moučné i bramborové noky se vaří tak dlouho v osolené vodě, dokud samy nevyplavou - trvá to asi 5 minut. Polévkové noky vaříme 2–3 minuty, aby se nerozpadly. Noky z ušlehaného bílkového sněhu zaváříme 1 minutu a hned vyndáme.

3

Jak dlouho vařit kupované gnocchi

Hotové italské gnocchi, které koupíme v obchodě, vhazujeme do vařící osolené vody a vaříme tak dlouho, dokud nevyplavou na hladinu, odkud je hned sbíráme děrovanou sběračkou. To trvá kolem 2 minut.

4

Co se podává s noky a k nokům

Noky se podávají jako příloha k dušenému masu a zelenině. Výborné jsou s kuřecím gulášem - perkeltem nebo ve formě chlupatých knedlíků k pečenému prorostlému masu. Halušky jsou vynikající s kysaným zelím, brynzou a uzeným. Italské bramborové gnocchi známe polité boloňskou nebo smetanovou omáčkou s česnekem a bylinkami, sypané tučným sýrem. Škubánky, posypané mákem, jsou klasikou české kuchyně.

5

Jak se dají ohřát noky

Nejpoužívanější způsob ohřívání je za pomoci mikrovlnné trouby. Další rychlý způsob ohřívání je v kastrůlku na plotně. Velké noky bez přílohy se dají ohřát stejně jako knedlíky na pařáčku v páře nebo krátkým ponořením noků v cedníku do vařící vody. Malé noky ohřejeme rychle na pánvi a hned je můžeme dochutit nebo smíchat s omáčkou, budou ohřáté za chvilku.

6

Jak připravit noky na pánvi

Tento způsob přípravy používáme v případě, když potřebujeme noky ohřát nebo je uvařit s omáčkou, která má noky obalit a tím je dochutit. Kupované gnocchi nemusíme vařit předem - vložíme je do omáčky a necháme směs dusit, dokud není jídlo hotové. Bramborové noky se připravují na pánvi, obalené v mouce nebo ve strouhance a smaží se do červena. 

7

Nejčastější omáčky k nokům

Nejčastěji používaná omáčka k nokům nebo ke gnocchi je smetanová. Základem je česnek, orestovaný na olivovém oleji, zalitý smetanou a dochucený bazalkou, pestem, špenátem a sýrem, hlavně parmezánem, který se sype na hotový pokrm. Další omáčkou je rajčatová s bazalkou a sýrem a na sladké noky se hodí ovocné omáčky se smetanou nebo s jogurtem. Noky i gnocchi podáváme obalené v omáčce.

8

Jak jíst noky nebo gnocchi

Malé přílohové noky s omáčkou (perkelt) je nutné jíst lžicí - s vidličkou a nožem bychom se asi moc rychle nenajedli. Velké noky jíme příborem, protože je musíme krájet na kousky (chlupaté knedlíky), ale škubánky a sladké noky jíme tradičně lžicí. Gnocchi, obalené omáčkou a posypané sýrem, jíme vidličkou.

9

Chyby při přípravě noků a gnocchi

Musíme se vyvarovat drobných chyb, které mohou při přípravě noků nastat. Tou první je použití velkého množství mouky - noky budou tvrdé. Při zpracování teplých brambor těsto naopak zřídne, musí se přidat mouka a těsto bude tuhé. Noky z příliš  měkkého těsta se mohou rozvařit, což platí hlavně pro nočky v polévce. Dlouhý var noků způsobí jejich rozvaření.

10

Jak skladovat a mrazit noky

Koupené gnocchi skladujeme v lednici a spotřebujeme do data, uvedeného na obalu. Uvařené noky skladujeme v lednici jen po krátkou dobu - maximálně do druhého dne. Celé jídlo se dá bez problémů zamrazit v plastové krabičce a po rozmrazení ohřát v mikrovlnce a konzumovat. Samotné malé noky mrazíme v krabičce, velké noky je lepší rozložit na tác a po zamrazení sesypat do sáčku.

Noky jsou příloha, která v mnohém připomíná knedlíky. Rozdíl spočívá v tom, že se vaří samostatně v podobě malých válečků nebo kuliček, což jim dodává charakteristický kluzký povrch. Díky neutrální… Podívejte se na všechny noky.

Podívejte se s námi na přípravu jemných noků, určených jako příloha k omáčkám:

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky