Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vánoce jsou křesťanské svátky, připomínající narození Ježíše Krista. Předchází jim adventní doba, která končí Štědrým dnem. Následuje Boží hod vánoční a Svatý Štěpán, které známe jako vánoční svátky.

K Vánocům se pojí mnoho lidových tradic, zvyků a pověr. Víte, proč se slaví vánoční svátky a co znamenají? Znají vaše děti o Vánocích i něco jiného, než že Ježíšek nosí dárky? Seznámíme vás se vším, co se pojí k nejočekávanějším dnům v roce.

1

Které dny jsou vánoční svátky

Čtvrtou neděli před Štědrým dnem, který je 24. prosince, začíná adventní čas. Je to doba půstu, rozjímání a lásky k bližnímu. Doma se uklízí, peče cukroví a balí dárky. Advent končí Štědrým dnem a tím začínají samotné vánoční svátky. V mnoha západních a severských zemích začínají Vánoce až na Boží hod.

2

Proč se slaví Štědrý den

Štědrý den je nejočekávanějším dnem v roce. Končí advent, doba půstu, pečení cukroví a příprav na Vánoce. Rodina zasedne ke štědrovečernímu stolu, kde je prostřen sudý počet talířů - pro případného pocestného. Podle našich tradic právě dnes začínají vánoční svátky. Mnoho věřících návštíví kostel na půlnoční mši.

3

Proč se slaví 1. svátek vánoční

Boží hod je hlavním vánočním svátkem, oslavujícím narození Ježíše Krista. Je to den odpočinku po dlouhé přípravě na Vánoce. Podle pověr by se nemělo vůbec pracovat - ani zametat, prát nebo vařit. První svátek vánoční je ve znamení pohody, klidných chvilek a posezení v rodinném kruhu, plný lásky a soudržnosti.

4

Proč se slaví 2. svátek vánoční

Svatý Štěpán byl jeden z Ježíšových následníků a první křesťanský mučedník. Jeho osobnost se oslavuje 26. prosince a je to doba, která je určena pro setkání nejen s rodinou, ale i s přáteli a sousedy. Koleda, koleda, Štěpáne je jedna ze známých koled a označuje zvyk, kdy se roznášely dárky a výslužky do jiných domácností.

5

Jaké jsou vánoční zvyky a obyčeje

Nedílnou součástí Vánoc jsou tradiční zvyky - krájení jablka, lití olova nebo pouštění lodiček se svíčkou po vodě. Polibek pod jmelím slibuje lásku po celý další rok a šupina pod talířem zajistí dostatek peněz. Dívky čekají na házení střevícem, zda se provdají a odejdou z domu. 

6

Jaké jsou vánoční symboly

Prvním vánočním symbolem je adventní věnec se 4 svícemi. Následují betlém, dárky od Ježíška, tradiční štědrovečerní pokrmy, ozdobený stromeček, perníčky. Vánoce symbolizuje také sníh a vločky, věnec na dveřích, chvojí na stole, vánoční hvězda nebo kometa, kapr a vánočka s cukrovím

7

Co se jí a pije o Vánocích

Štědrý den ve většině domácností znamená bramborový salát, kapra nebo řízky, rybí polévku, vinnou klobásu, vánočku a cukroví. První svátek se vše dojídá a na Svatého Štěpána se tradičně podává knedlíčková polévka, pečená drůbež - husa, kachna, kuře, krůta - zelí a knedlíky. Pije se pivo, víno, vaječný likér, punč, grog.

8

Co se děje poslední týden v roce

Vánoce jako takové končí. Celý svět se chystá na příchod nového roku. Ten je ve znamení přání, předsevzetí, slibů a nadějí pro lepší život, vztahy a zdraví. Rodina se setkává na novoročním obědě u čočky, která znamená hojnost. Nemělo by se jíst nic rybího (aby štěstí neuplavalo), nic pernatého (aby štěstí neuletělo) a ani zajíc (aby štěstí neuteklo).

9

Proč se slaví Silvestr

Svatořečený papež Silvestr I. byl patronem dobré úrody. Jeho smrtí skončilo pronásledování křesťanů. Slaví se poslední den roku - 31. prosince - a jeho symbolem je bujaré veselí, oslavy, dobré jídlo a pití. Silvestr je den setkání s přáteli a přivítání prvního dne nového roku.

10

Kdy končí vánoční svátky

Podle křesťanského kalendáře končí vánoční svátky 6. ledna na Tři krále, kdy se slaví Zjevení Páně, ale podle jiných pravidel až na Hromnice 2. ledna. Další den se odstrojuje stromeček a uklízí se vánoční výzdoba. Nastává období, kdy hospodáři přemýšlí, co budou v novém roce dělat, a pomalu vyhlíží jaro.

Pokud jste ve všem tom shonu ztratili nápady na silvestrovské pohoštění, zkuste zhlédnout naše video a připravit podle něj výborné jednohubky, nebo si vyberte některý z receptů zde:

 

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli