Zdravé Vánoce: Chcete vánoční svátky prožít ve zdraví? Nad přípravou jídla se zamyslete
Vánoce jsou svátky klidu, míru, pohody, dobrého jídla a pití. Mnoho z nás se po celý rok stravuje zdravě, ale blížící se svátky v nás vyvolávají obavy, jestli si vůbec můžeme ještě na něčem pochutnat a přitom nepřibrat.
Vánoce nemusí být jen o nadměrném přejídání a ochutnávání všech dobrot na stole s myšlenkou na předsevzetí o hubnutí, které si dáme na Nový rok. Vánoční svátky mohou být příjemné dny, které strávíme s rodinou, ale ne u sporáku. Dny, kdy můžeme jíst a pít bez výčitek svědomí. Dny, kdy si můžeme odpočinout i zamlsat.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
- Na co si dát pozor před Vánoci
- Jak nakupovat jídlo na Vánoce
- Jaké zdravé cukroví můžeme připravit
- Jaké dobroty se hodí na sváteční stůl
- Jak jíst zdravě po celý Štědrý den
- Jaké dobroty nabízet po Štědré večeři
- Co připravit k jídlu na Boží hod
- Na čem si pochutnat na svátek sv. Štěpána
- Jaké pohoštění připravit pro hosty
- Jak se během Vánoc udržet v kondici
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Na co si dát pozor před Vánoci
Chceme-li prožít vánoční svátky ve zdraví, musíme si předem zjistit, jak na to nahlíží celá rodina. Nemá smysl nutit manžela a děti do zdravé stravy, když milují tradiční kuchyni. Pro nás to sice znamená více práce při přípravě vánočních dobrot, ale být zásadová se rozhodně vyplatí. Možná si dá rodina říci i bez nucení.
2
Jak nakupovat jídlo na Vánoce
Je důležité všechny nákupy pečlivě naplánovat. Spousta potravin se dá nakoupit předem a pak jen doplnit zásoby méně trvanlivými potravinami. Ingredience na zdravé Vánoce si poznamenáme bokem - některé se hůře shánějí. Nezapomeneme na to, že jich nemusí být plná spíž - nechceme se přece přejídat, jen trochu mlsat.
3
Jaké zdravé cukroví můžeme připravit
Pečeme ze špaldové mouky nebo jejich náhražek, z ovesných vloček, omezíme tuky a cukr nahradíme umělými nebo přírodními sladidly či medem. Nebudeme se pokoušet o klasické cukroví ve zdravé verzi, ale vytvoříme originální druhy, které nám budou všichni závidět, protože je nebudou mít s čím porovnávat.
4
Jaké dobroty se hodí na sváteční stůl
Na podnos s cukrovím můžeme propašovat i zdravější kousky, které nemusí být jen pro nás - určitě zachutnají i někomu jinému. Chlebíčky nahradíme celozrnnou bagetou s kvalitní šunkou, sýrem a zeleninou. Lehké poháry z jogurtu a ovoce jsou lepší variantou než krémové dezerty se zmrzlinou, šlehačkou a čokoládou.
5
Jak jíst zdravě po celý Štědrý den
Vánočku můžeme nahradit ovesnou kaší se skořicí, medem a oříšky. K obědu stačí lehká zeleninová polévka - chceme přece vidět zlaté prasátko, že? Bramborový salát nastavíme jogurtem nebo zakysanou smetanou, kapra a řízky upečeme v troubě na másle a dalších chodů se můžeme s klidným svědomím vzdát.
6
Jaké dobroty nabízet po Štědré večeři
Po rozbalování dárků nastává čas klidu a míru. Děti si hrají s dárky a dospělí se posadí k televizi nebo si povídají. K příjemným chvílím podáváme punč, vaječný koňak a cukroví, chlebíčky, jednohubky a poháry. My se ale spokojíme s ovocem, zobáním oříšků (vyhneme se praženým a soleným) a vinným střikem.
7
Co připravit k jídlu na Boží hod
Vánoční svátky pokračují. Mnoho hospodyněk si chce ušetřit práci a podává zbytky ze štědrovečerní večeře - ale tradičně patří tento den drůbeži. Nejlepší volbou je pečené kuře, lehká bramborová kaše a zeleninový salát. Pokud bude zbytek rodiny trvat na klasice, přidejte ke kuřeti třeba kachní čtvrtky a připravte knedlík a zelí.
8
Na čem si pochutnat na svátek sv. Štěpána
Připravíme hovězí pečeni (tzv. štěpánskou). Velmi často se podávají španělští ptáčci s rýží nebo pernatá drůbež - kuře, kachna, husa nebo krůta s knedlíky, bramborovými lokšemi a dušeným zelím. Nám stačí kuře z předchozího dne a vařená rýže nebo brambory. Tučné pečínce a knedlíkům se obloukem vyhneme.
9
Jaké pohoštění připravit pro hosty
Připravíme to, o čem víme, že mají rádi. Neváhejme mezi chlebíčky a jednohubky přimíchat nějakou zdravou variantu s celozrnným pečivem, tvarohovou pomazánkou, okurkovými chuťovkami a kvalitní šunkou. Nabídněme hostům vánoční likér, ale sami si dopřejme vodu s citrónovou šťávou nebo vinný střik.
10
Jak se během Vánoc udržet v kondici
O vánočních svátcích už nemusíme prožívat stres z uklízení, nakupování a shánění dárků. Užijme si dostatek spánku, odpočinku a pohody s rodinou. Nezapomínejme doplňovat tekutiny, chodit na procházky a v případě špatného počasí trochu cvičit. Pokud si o svátcích zobnete něčeho nezdravého, nemějte žádné výčitky - jsou přece Vánoce!
Myslíte si, že se svátky neobejdou bez tradičního hutného bramborového salátu? Zkuste připravit alespoň dvě porce lehkého cottage bramborového salátu podle našeho videa - možná založíte novou rodinnou tradici:
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Velký předvánoční nákup je náročným oříškem pro všechny hospodyňky. Máme pro vás kompletní nákupní seznam. Stačí vyrazit
Desatero na téma vánoční zvyky a tradice: Některé z nich dodržujeme dodnes
Komentáře