Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Deset otázek a odpovědí ke zpracování rebarbory v kuchyni. Jak ji upravit a co z ní uvařit
Zdroj: Pixabay

Reveň rebarbora pochází z Asie a velmi rozšířené je její pěstování na Britském souostroví. Je to vytrvalá rostlina a množí se výsevem semen nebo dělením trsů. Na jaře v kuchyni používáme její řapíky.

1

Jak pracovat s rebarborou?

Reveň rebarbora je listová zelenina, která se používá nejčastěji jako ovoce. Ke kuchyňské úpravě využíváme dlouhé červené nebo zelené řapíky listů. Je mrazuvzdorná, má ráda humózní půdu a dostatek vláhy. Dobře prospívá i v polostínu pod ovocným stromem. Tvořící se květenství odstraňujeme, aby se rostlina nevysílila. Sklízí se postupně, křehké řapíky se neřežou, ale vylamují a vždy se snažíme, aby 1/3 listů u rostliny zůstala. Odřízneme čepel listu a zbyde řapík, který se používá.

2

Kdy je sezona rebarbory?

Její sezona trvá od dubna do konce června. Pak už nejsou řapíky kvalitní a obsahují vysoké množství kyseliny šťavelové. Reveně si ceníme pro obsah ochranných látek, hlavně provitamínu A, vitamínu C, niacinu, dále železa, draslíku, fosforu a hořčíku. Také obsahuje nezanedbatelné množství pektinu, tříslovin, flavonoidů, kyseliny listové, jablečné a dalších látek.

3

Kdy nejíst rebarboru?

Nepříjemný je výskyt kyseliny šťavelové, takže by ji neměli konzumovat lidé s nemocemi ledvin, močových cest, revmatismu a dny. Také pro těhotné ženy a malé děti není zcela vhodná.

4

Jak rychle oloupat rebarboru?

Před tepelnou úpravou je nutné řapíky oloupat. Loupeme od kořenů ke špičce.  Oba konce začistíme a pak rebarboru krájíme a dál s ní pracujeme.

5

Jak upravit rebarboru na koláč?

Rebarboru krájíme příčně na špalíky nebo kousky. opláchneme ji a spaříme. Okapanou použijeme.

6

Jak spařit rebarboru?

Pro snížení obsahu kyselin ji můžeme spařit nebo minutku blanšírovat. Při spařování ji na cedníku prolijeme vařící vodou, můžeme i zopakovat. Pak ji necháme okapat. Raději ji doplňujeme potravinami obsahujícími vyšší množství vápníku: mlékem, tvarohem apod.

7

Co dělat z rebarbory?

Chuťově připomíná kyselá jablka, proto se nejlépe uplatní jako náplň závinů, knedlíků, kramblu (crumble), šátečků šneků a koláčů. Vyrábějí se z ní i výborné kompoty, džemy, sirupy, studené polévky. Hodí se i k masu, kde její nakyslost např. doplní chuťově nevýrazné drůbeží maso. V moučnících ji dobře doplní skořice a když ji předem spaříme, nemusíme tolik sladit, což je starý trik hospodyněk. Rebarbora je také výborná v kombinaci s jahodami nebo třešněmi.

8

Jak dlouho vařit rebarboru?

Rebarbora je vařená brzy. Pokud chceme zachovat celé kousky, vaříme ji jen několik minut. Na pyré ji můžeme zcela rozvařit.

9

Jak dlouho péct rebarboru?

Jak už jsme psali výše, rebarbora nepotřebuje dlouhou tepelnou úpravu. V zásadě lze říci, že je upečená tehdy, když je upečené těsto.

10

Jak dlouho vydrží rebarbora v lednici?

Sklizené řapíky lze skladovat zabalené v chladničce až 5 dní. Oloupanou a nakrájenou rebarboru můžeme zmrazit rozloženou na tácku, po zmrznutí ji sesypeme do krabičky nebo sáčku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky