Deset nejčastějších otázek a odpovědí na téma svatomartinská husa. Podáváme ji tradičně se zelím a knedlíkem na svátek sv. Martina
Svatomartinská husa se tradičně připravuje na svátek sv. Martina, který připadá na 11. listopadu. Podává se s knedlíkem, ať už houskovým nebo bramborovým, a se zelím. Oblíbenou přílohou je i červené zelí.
1
Kdy je svatomartinská husa?
Svatomartinskou husu připravujeme tradičně na svátek svatého Martina, který připadá na 11. listopadu. Teplotně příznivé období roku končí a blíží se zima. Říká se, že Martin přijíždí na bílém koni a v tomto období již můžeme očekávat první sníh. Husí maso je poměrně tučné a touto dobou už bývaly husy dobře vykrmené. Podle tradice se pořádaly husí hody - lidé se před zimou a obdobím půstu výživně a sytě najedli, aby přečkali dlouhou zimu.
2
Jak udělat svatomartinskou husu?
Svatomartinská husa je výtečná z chlazeného husího masa, buď koupeného jako celek nebo naporcovaného. Husu si můžeme také koupit přímo z farmy, která se zabývá jejich chovem. S přípravou husy nestačí začít ráno v den plánovaného svátečního oběda. Pokud ji máme mraženou, vytáhneme ji už o den dříve ráno, aby maso pozvolna rozmrzlo. Pokud jsme se rozhodli pro pomalé pečení, dáme ji péct již večer před plánovaným obědem.
- Na pečení potřebujeme pouze sůl a kmín. Maso důkladně osolíme a okmínujeme (zevnitř i zvenčí) a vložíme do pekáčku. Na několika místech propíchneme vidličkou kůži, aby mohl odtékat přebytečný tuk. Podlijeme trochou vody.
- Zakryjeme horní částí pekáčku nebo jen alobalem a vložíme do předehřáté trouby. Pečeme velmi pozvolna na 90–100 °C po celou noc. Doba pečení závisí na zvolené teplotě a na velikosti husy. Pokud je husa naporcovaná, stačí kratší čas.
- V průběhu pečení husu otočíme a přelijeme výpekem.
- Na posledních 30–60 minut husu odkryjeme a zesílíme teplotu, aby se vytvořila kůrčička. Během té doby ji ještě několikrát potřeme výpekem.
- Podáváme se zelím a s houskovým, bramborovým nebo karlovarským knedlíkem.
3
Kdy se dělá svatomartinská husa?
Svatomartinská husa se tradičně připravuje na svátek svatého Martina, který připadá na 11. listopadu.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
4
Jak dlouho péct svatomartinskou husu?
Čas pečení závisí na zvolené teplotě a na tom, jestli pečeme husu celou nebo rozdělenou na porce. Husí maso potřebuje velmi důkladné propečení, ideálně při nízké teplotě, aby ve výsledku bylo pěkně měkké a šťavnaté, a téměř odpadávalo od kosti. Při teplotě 90–100 °C ji pečeme po dobu přibližně 7–8 hodin. Pokud je husa naporcovaná, stačí kratší čas.
5
Jak svázat husu?
Husu před pečení svážeme provázkem, aby zůstala v pěkném tvaru. Pomocí provázku k tělu upevníme stehna a křídla.
6
Kde koupit svatomartinskou husu?
Nejlepší je koupit čerstvou husu z některé farmy, která se nachází poblíž našeho bydliště. Musíme počítat s vyšší cenou a s nutností včasné objednávky, což může znamenat již v září. Husa se dá se koupit i v supermarketech - mražená, ale i chlazená.
7
Kolik stojí svatomartinská husa?
Cena husy z farem je vyšší, v supermarketech ji můžeme koupit za akční cenu - tj. před svatomartinskými svátky za přibližně 170–350 kč za 1 kg. Dá se koupit buď v celku (i s droby) nebo porcovaná. Přibližná váha balené husy je 4–6 kg.
8
Kolik je porcí z husy?
Husa je velká, proto častěji dáváme přednost menší kačeně (nebo i kuřeti, které se připravuje na způsob "husy") a čtyřčlenná rodina se z ní bohatě nají. Z husy připravíme obvykle 6–8 porcí - v závislosti na její velikosti. Musíme počítat také s tím, že pomalu pečená husa se z části vypeče a ztratí na objemu.
9
Jak upéct husu přes noc?
Husu pečeme zakrytou horní částí pekáčku nebo alobalem, a to velmi pozvolna při nízké teplotě 90–100 °C. Během pečení ji alespoň jednou otočíme a polijeme výpekem. Husu při pomalém pečení sice necháme zakrytou, ale až na závěr pečení (30–60 minut) ji odkryjeme, aby vznikla pěkná kůrčička.
10
Co se zbytky husy?
Pokud nám zůstane husí pečínka, můžeme ji využít např.:
- do polévky s husím masem a vnitřnostmi,
- do rizota,
- do oblíbené paštiky, do které zpracujeme i husí játra a sádlo.
Svátek svatého Martina je spojen nejen s pečením husy, ale můžeme upéct i tradiční svatomartinské rohlíčky. Pečenou husu připravíme i podle názorného videa:
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Už jste ochutnali karlovarský knedlík? S námi ho zvládne i začátečník. Budete potřebovat rohlíky, sníh z bílků a petrželovou nať
7 nejlepších receptů na pečenou husu. Připravte si s námi slavnostní oběd, netradičně i jaksepatří, se zelím a knedlíkem
Hostina na svatého Martina: Připravte si husí pečínku, svatomartinské rohlíčky nebo kaldoun!
Komentáře