Deset odpovědí na nejčastější otázky k pečení perníčků. Jak připravit těsto, jak upéct výborné perníčky a jak je zdobit
Perníčky jsou tradičním vánočním pečivem, které se peče v mnoha rodinách, a to s dostatečným předstihem, protože potřebuje čas na změknutí. Zodpovíme vám deset nejčastějších otázek, které je důležité vědět, abychom upekli ty nejlepší perníčky.
Perníčky
Sladké pečivo tmavě hnědé barvy, jehož původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. Právě pepř dal vzniknout slovu perník, původně peprník. V dnešní době je typická směs skořice, hřebíčku,… Podívejte se na všechny perníčky.
1
Kdy začít dělat perníčky
Vánoční perníčky můžeme péct už koncem listopadu, aby se stihly rozležet a změknout. Zrání připraveného těsta také obvykle zabere několik dní. Ale existují i recepty, kdy těsto nemusí zrát a perníčky jsou měkké hned po upečení. V dnešní uspěchané době je to výhoda.
2
Jak se dělá těsto na perníčky
Na těsto rozpustíme med s tukem a necháme téměř zchladnout. Horká tekutina by spařila mouku, a to by se negativně odrazilo na kvalitě těsta. Pak přidáme vejce a koření, případně další ingredience podle receptu a zahustíme moukou smíchanou s kypřidlem. Důkladně propracujeme do hladké koule, zabalíme do mikrotenu a dáme zrát do chladna. Lepší je sklep nebo šuplík na zeleninu v chladničce.
3
Jaký med na perníčky
Med do perníčků dáváme v tekutém stavu. Ztuhlý med rozehřejeme ponořením sklenice s medem do teplé vodní lázně. Zahřátí v mikrovlnné troubě mu škodí. Med předá perníčkům vůni a chuť, osladí těsto.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
4
Jak dlouho nechat uležet těsto na perníčky
Perníkáři nechávají zrát základ na těsto (med, koření, mouka) i několik let, ale těsta s obsahem vajec a tuku by se za takovou dobu zkazila. Vašemu těstu stačí den - týden v chladnu. V našem receptáři jsou i recepty, podle kterých se perníkové těsto zadělá a hned můžeme péct, nemusí odpočívat.
5
Jak mít hladké perníčky
Aby bylo těsto po rozválení a upečení hezky hladké, je nutné jej důkladně propracovat. Těsto je poměrně tuhé, proto nám s ním může pomoci výkonný hnětač nebo nějaký mužský pomocník. Správné těsto se nesmí lepit, ale nemělo by být tvrdé, aby šlo rozvalovat. Těsto ztuhlé z chladna necháme před rozvalováním dojít pokojové teploty a ještě jednou ho prohněteme.
6
Co na perníčky, aby se leskly
Těsto na perníčky rozvalujeme na 4-5 mm. Můžeme rozvalovat mezi dvěma fóliemi, abychom do těsta zbytečně nezapracovali mnoho mouky. Pečeme je rychle při teplotě 180 °C. Aby se perníčky leskly, potírají se ihned po upečení (ještě horké) žloutkem rozmíchaným s troškou vody nebo mléka. Perníčky, které budeme polévat, nepotíráme.
7
Jak poznám, že jsou perníčky hotové
Plech pod perníčky můžeme potřít tukem nebo včelím voskem či pod ně dát papír nebo fólii na pečení. Perníčky při pečení zvětší objem a jejich povrch zmatní. Jdou lehce sejmout z plechu a na spodku jsou velmi mírně zbarvené. Po rozkrojení nebo rozlomení upečeného perníčku není patrný syrový vzhled.
8
Co udělat, aby byly perníčky měkké
Aby perníčky neztvrdly už při pečení, nesmíme je přepéct. Jakmile celý povrch zmatní, můžeme je vyjmout z trouby, ony na plechu ještě dojdou. Upečené a potřené horké kousky klademe na rovnou podložku, aby se nezkroutily. Zchladlé a ozdobené perníky uložíme po upečení do krabice s rozpůleným jablkem, aby změkly. Jablko je nutné občas zkontrolovat a vyměnit.
9
Kdy se mají zdobit perníčky
Perníčky můžeme zdobit hned po vychladnutí. Některé typy zdobení se aplikují ještě před pečením (např. dřevěný dekor), pak už se nemusí malovat. Aby perníčky nevyschly a neztvrdly, dobře je zabalíme a uložíme v krabici. Polevě ale škodí také přílišná vlhkost, i před ní musíme perníčky chránit.
10
Jak udělat zdobení na perníčky
Nejčastěji se perníčky zdobí bílkovou polevou, na kterou nabízíme spolehlivý recept. Smícháme bílek s citronovou šťávou a prosátým moučkovým cukrem. Mícháme vařečkou (nešleháme), dokud nevznikne hladká poleva. Pak polevu nalijeme do kornoutku nebo sáčku s tenkou trubičkou a malujeme. Polevou můžeme perníčky také potírat nebo jen pocákat.
Naše video ukazuje, jak upečeme perníčky, které budou hned měkké.
Přejeme, aby se perníčky staly vaší chloubou.
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Komentáře