Desatero rad na téma pěstování zázvoru: Jak zázvor vysadit, pěstovat a sklízet
Zázvor je oblíbenou rostlinou asijské kuchyně, ale používá se i v dalších kuchyních včetně naší. A nemusí to být jen sušený zázvor, který používaly naše babičky, ale především dnes běžně dostupný čerstvý kořen zázvoru. A víte, že si ho můžete vypěstovat i sami doma?
Zázvor lékařský (Zingiber officinale) je vytrvalá rostlina z tropické Asie, jejíž kořen (oddenek) se používá sušený a mletý jako koření. Je součástí oblíbeného kari koření a patří do tradičních zázvorek (vánočního cukroví). Ale samozřejmě není nad čerstvý zázvor, který je i u nás snadno dostupný a oblíbený. Pokud rádi experimentujete, můžete ho vysadit do květináče a pozorovat, jak roste. Pro začátek raději nečekejte velkou úrodu, ale spíš zajímavou zkušenost.
1
Jak pěstovat zázvor doma
Ideální dobou k výsadbě zázvoru je časné jaro. Jedná se o tropickou rostlinu, která v příznivých podmínkách může být v zemi po celý rok ve venkovním prostředí, to ale určitě neplatí pro naše teplotní podmínky.
- Proto pokud zázvor chcete pěstovat, vysaďte si ho do květináče a pěstujte ho ve světlé místnosti se stálou teplotou. Letnit ho můžete od července do srpna.
- Nebo využijte k pěstování fóliovník, skleník či zimní zahradu. V tom případě ho můžete na jaře vysadit přímo do zeminy, těsně pod povrch půdy, a sklidit na podzim.
2
Jak často zalévat zázvor
Zázvor zalijte hned po vysazení. Půdu pak udržujte mírně vlhkou a nenechte ji úplně vyschnout. Zálivku provádějte do misky pod květináčem. Používejte vlažnou odraženou vodu. Když začnou stonky zasychat a žloutnout, tak zalévání omezte. A když stonky zaschnou úplně, tak se zaléváním přestaňte. Znamená to, že zázvor budete brzy sklízet.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
3
Jak rychle roste zázvor
Rostlina, zvlášť pokud si koupíte již narašenou, brzy poroste. Vysaďte ji těsně pod povrch zeminy. Pokud zázvor vysadíte brzy na jaře, bude ke sklizni na podzim. Výhony a případný květ rostliny musí před sklizní zaschnout. Pokud vám "narostlý" oddenek připadá malý, můžete ho znovu vysadit. Starší oddenek má výraznější chuť.
4
Jak hnojit zázvor
Zázvor potřebuje výživnou půdu a hnojení mu prospívá. Používejte tekutá hnojiva pro pokojové rostliny a k pěstební zemině přidejte vyzrálý kompost. To platí pro pěstování v květináči i přímo v půdě, v krytých prostorách. Jakmile rostlina začne zasychat, omezte nejen zálivku, ale i přihnojování. Po zaschnutí již nezalévejte a nehnojte.
5
Jak kvete zázvor
Zázvor je vytrvalá rostlina, která v tropických krajích roste celoročně. Jeho pěstování připomíná naše kosatce. Zázvor lékařský (jehož oddenek si běžně koupíme) kvete pouze vzácně, a to menším žlutým květem. Jsou ale i odrůdy, které překvapí krásnými velkými květy. Pokud se pustíte do pěstování zázvoru, sice nečekejte atraktivní ozdobnou rostlinu, ale můžete se těšit na zajímavý zážitek. A když se zadaří, budete i sklízet.
6
Jak se množí zázvor
Zázvor se množí pomocí oddenků, které si běžně koupíte v obchodech (oddělení zeleniny). Oddenek buď můžete vysadit celý, postup je popsán v dalších bodech, nebo ho rozdělit na menší části, z nichž každá ale musí mít své vlastní očko. Nejdříve vám porostou oddenky, které jsou již narašené. Dopřejte jim dostatek prostoru a výživnou zeminu. Vysaďte je ale těsně pod povrch, ne hluboko.
7
Jak si zasadit zázvor
Nejprve si kupte pěkný čerstvý oddenek v obchodě se zeleninou. Nesmí být oschlý. Ideální je, když má zřetelné pupeny, znamená to totiž, že se rostlina již probouzí k růstu.
- Můžete buď vysadit celý kořen, nebo ho rozdělit na menší části. Získáte tak několik rostlin z jednoho kořene.
- Oddenek rozříznete tak, aby na každém kousku k vysázení byl alespoň jeden pupen (očko). Řezné plochy můžete zasypat drceným dřevěným uhlím nebo je nechat do druhého dne zaschnout.
- Oddenek vysadíte do většího květináče s kyprým kvalitním a výživným substrátem, můžete smíchat zeminu s kompostem.
- Oddenek by měl být asi 1 cm pod povrchem. Sází se velmi mělce, podobně jako když vysazujete velkokvěté kosatce do zahrady.
- Očko musí směřovat vzhůru.
- Květináč umístěte do světlé místnosti s příjemnou teplotou. Zázvoru se nejlépe daří v polostínu.
- Zalévejte pouze mírně do misky pod květináčem, nejlépe odraženou vodou. Substrát nesmí být přemokřený.
8
Kdy sklízet zázvor
Zázvor potřebuje pro svůj růst několik měsíců. Když ho vysadíme brzy na jaře, tak koncem léta nebo na podzim začnou stonky žloutnout. Se sklizní ale nespěchejte, zatím jen odstřihněte horní část stonků a případný květ. Stonky musí důkladně zaschnout, pak bude teprve oddenek vhodný ke sklizni. Opatrně ho pak vyjměte z květináče. Pokud je substrát kyprý, zvládnete to snadno rukou, jinak si vezměte na pomoc zahradní lopatku, případně květináč otočte a obsah vyklepněte. S oddenky zacházejte opatrně.
9
Potřebuje zázvor plné slunce?
Zázvor nejlépe roste v polostínu, proto ho nedáváme na místa, kde vydatně svítí po celý den. Výhodou pěstování v květináči je snadné přenesení rostliny na vhodné stanoviště. Přes léto ho sice můžeme mít venku, ne však na plném slunci.
10
Jak dlouho trvá, než zázvor vyroste
Zázvor potřebuje od výsadby brzy na jaře čas až do podzimu k dosažení sklizňové zralosti. Při sklizni ho opatrně vyjměte z květináče a důkladně omyjte. Dále ho už používejte podle potřeby, třeba na přípravu čaje i do vařených jídel. Lze ho sušit, nakládat, kandovat i mrazit. Můžete ho také využít k opětovné výsadbě pro novou sezonu.
A pokud byste chtěli vyzkoušet chutné jídlo se zázvorem, máme pro vás recept na cizrnovo-mrkvovou polévku. Přípravou vás provede názorné video.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Tři netradiční dipy na grilování: Zázvorový dip dodá masu pikantní chuť, ředkvičkový osvěží a červenou řepu skvěle doplní česnek
Zázvor v kuchyni: Oblíbené recepty i jeho další použití
Jak připravit čaj z čerstvého zázvoru? Nejenže zahřeje, ale kašel, nachlazení, nebo bolest břicha už nemají šanci
Komentáře