Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pizza pochází z Itálie, kde se prodává a konzumuje v pizzeriích. Nejčastěji jde o tenkou kulatou placku z jednoduchého kynutého těsta, potřenou rajčatovou omáčkou a obloženou různými ingrediencemi a sýrem.

Málokterý pokrm se tak rychle rozšířil do celého světa jako italská pizza. Recepty na těsto jsou různé, stejně jako náplně - vychází se nejen z tradiční receptury, ale i z potravin konkrétní oblasti nebo prostě jen z chuti, kterou má každý strávník jinou.

1

Jak vznikla pizza

První placky, pečené na kameni s různými náplněmi, se jedly už před několika tisíci lety. Podobné ploché koláče připravovali už staří Egypťané, od nich je převzali Římané a díky bohatému výskytu a pěstování rajčat v neapolské oblasti dostala pizza podobu, jakou má dodnes a v jaké se rozšířila do celého světa.

2

Z jakého těsta je pizza

Tradiční těsto se připravuje z kvalitní hladké mouky, droždí, panenského olivového oleje, vody a špetky soli. Těsto se musí důkladně zpracovat, aby bylo vláčné a jemné. Podmínkou, důležitou pro vznik dokonalého těsta, je jeho kynutí v lednici po dobu 24 hodin. Takové těsto se od mísy odlepuje v síťovaných vrstvách.

3

Co se dává na pizzu

Na placku těsta namažeme lžicí rajčatovou omáčku sugo. Tu poklademe ingrediencemi podle chuti - salámem nebo šunkou, rajčaty, paprikami, žampióny, ančovičkami, olivami, lilkem či cuketou, tuňákem, mořskými plody, česnekem, cibulí a bazalkou. Nezapomeneme na kvalitní italský sýr.

4

Jaký sýr patří na pizzu

K pizze patří sýr mozzarella, který krájíme na plátky a klademe na náplň v různém množství. Dále se používá gorgonzola, někdy i ricotta a k posypání parmezán a pecorinoGouda a chedar se používají na posypání a do směsi na sýrovou pizzu, jelikož se dobře roztékají. Eidam k tradiční pizze v žádném případě nepatří.

5

Jak vznikla Margherita

Pizza Margeritta patří k nejtradičnějším italským jídlům. Vznikla na počest královny Margherity Savojské, která navštívila u příležitosti sjednocení Itálie Neapol a místní kuchař Rafael Esposito k této události vymyslel pizzu v národních barvách - červená jako rajče, zelená jako bazalka a bílá jako sýr mozarella.

6

Jaké jsou druhy pizzy

Mezi ty nejznámější pizzy se k Margheritě řadí Quattro Formaggi se 4 druhy sýra, Marinara s česnekem a mořskou solí, Prosciutto se šunkou, Capricciosa se žampióny a artyčokem. Tonno e Cipolla má v základu tuňáka, Parmigiana lilek a sýr grana padano, Frutti di mare zase mušle, krevety a olihně.

 

7

Co znamená pizzerie

Pizzerie označují podniky, kde se připravují, pečou a prodávají pizzy - většinou se v nich i konzumují. Mnoho z nich rozváží jídlo k zákazníkům domů. Klasické pizzerie mají speciální pece na pečení pizzy. Trouba není pro jejich pečení příliš vhodná, protože otevřením uniká tolik potřebné stálé teplo.

8

Jak se správně jí pizza

Velká kulatá placka se krájí na výseče a ty se jí rukama. Okraj pizzy slouží k držení placky, která se konzumuje od tenkého středu k okraji - ten se většinou vyhazuje. Podle Italů se pizza jí zásadně rukama - příbor se vůbec nepoužívá. Výjimkou jsou luxusní restaurace, kde se v rámci etikety jí příborem vše - pizza i kuře.

9

Jak se dá ohřát pizza

Italové pizzu neohřívají - podle nich je nejlepší čerstvá. Pokud si objednáme pizzu a nesníme ji, je škoda ji vyhazovat. Malý kousek ohřejeme v mikrovlnné troubě a větší kus vložíme na plech a s ním do horké trouby. Po rozpuštění sýra na povrchu pizzy ji můžeme klidně sníst - bude jako čerstvá.

10

Proč se pizza nemá jíst 

Nevadí, když si dáme občas pizzu nebo nějakou její zdravou variantu - třeba z cukety či květáku. Jinak je to obrovská nálož kalorií díky tučnému sýru, sacharidům v mouce a salámu, nasyceným tukům a sodíku. Nejhorší jsou mražené výrobky, které těchto látek obsahují nejvíce - proto bychom si měli dát pizzu jen občas.

Mohlo by vás zajímat

 

Sami vidíte, že připravit pizzu je jednoduchá záležitost. Pokud si pořád ještě netroufáte, podívejte se na naše video a rozhodnutí je na vás - ale není nad výtečnou domácí pizzu, kterou si můžete připravit sami:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky