Desatero rad na téma koblihy: Jak na to, aby byly nadýchané a vláčné
Nadýchané jako peřinka, smažené z kynutého těsta, plněné marmeládou a na povrchu lehce pocukrované, tak přesně to jsou koblihy. Staly se typickým masopustním moučníkem, skvěle se hodí jako výslužka pro koledníky.
Koblihy jsou tradičním moučníkem při masopustech, hodech nebo také posvíceních. Příprava tohoto moučníku není vůbec složitá, základem je vždy správně vykynuté těsto, které vytvarujeme, usmažíme v tuku a naplníme oblíbenou náplní.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Jakou mouku používáme
Nejnadýchanějších koblih docílíme jejich přípravou z hladké mouky. Dobře se zpracovává a velmi dobře kyne. Pokud nám ale doma zrovna hladká mouka chybí, nemusíme se bát sáhnout po polohrubé, i s tou se nám koblihy povedou.
2
Z jakého těsta se připravují
Tradiční koblihy připravujeme z kynutého těsta. Základem je kvásek, který necháme vzejít, poté ho smícháme s ostatními surovinami, aby vzniklo hladké a pružné těsto. Necháme je v teple kynout zhruba 45 minut dokud nezdvojnásobí svůj objem.
3
Jak tvarovat koblihy
Abychom koblihy měli vzhledově stejně velké, odvážíme si jednotlivé kousky, které vytvarujeme do kuličky a necháme ještě chvíli kynout. Druhou možností je vykrajovat kolečka do vyváleného těsta, polovinu naplnit džemem, druhou polovinou přitisknout a znovu vykrojit kolečkem. Hotové klademe na plech.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
4
V čem koblihy smažíme
Koblihy vždy smažíme ve vyšší vrstvě oleje v kastrolu, tak aby se nedotýkaly dna. Tradičně na smažení používáme sádlo nebo kvalitní řepkový olej. Před smažením olej nebo sádlo vždy musíme dostatečně rozehřát, jinak těsto nasaje příliš tuku.
5
Jak dlouho smažit koblihy
Koblihy smažíme nejprve z jedné strany 1,5 minuty, poté je obrátíme a smažíme 1,5 minuty do zlatova. Usmažené naběračkou vyndáme a necháme okapat na talíři. Důkazem správného smažení je bílý proužek kolem obvodu.
6
Jak péct koblihy v troubě
Koblihy můžeme připravit také v odlehčené verzi, dají se dokonce upéct v troubě. Příprava je snadná, chutnají skvěle a zároveň ušetříme kalorie. Po upečení už jen naplněné koblihy potřeme máslem s rumem a pocukrujeme moučkovým cukrem.
7
Jak plnit koblihy
Máme tyto možnosti:
- Vykynuté těsto můžeme rozválet na tenko, vykrájet kolečka a na polovinu koleček lžící rozdělit marmeládu. Druhou polovinu koleček pevně přitiskneme přes tu první a o něco menším vykrajovátkem znovu vykrojíme.
- Jednodušší možností je vyválet těsto silnější, pak z něj vykrojíme kolečka a smažíme neplněné. Po usmažení a zchladnutí uděláme z boku do koblihy dírku a cukrářským sáčkem dovnitř vstříkneme trochu džemu.
8
Čím sypeme koblihy
Koblihy po usmažení necháme asi 10 minut vychladnout a pak je obalíme (či posypeme) ve skořicovém či vanilkovém cukru, který si můžeme také vyrobit jednoduše doma.
9
Časté chyby při dělání koblih
Nejčastěji se setkáme s těmito chybami:
- Málo nakynuté těsto - Nedokynuté koblihy jsou těžké a klesají ke dnu, potápějí se do oleje, špatně se smaží a jsou nepříjemně mastné.
- Příliš rozpálený tuk - Rozpálený tuk způsobí, že se koblihy na povrchu připálí a uvnitř zůstanou syrové, teplota by u smažení neměla překročit 175 °C.
- Málo rozpálený tuk - Před smažením se olej nebo sádlo musí dostatečně rozehřát, jinak těsto nasaje až moc tuku.
- Sražená kobliha - Měli bychom se vyhnout propichování koblih vidličkou, jinak se těsto srazí a klesne ke dnu.
10
Jak uchováváme koblihy čerstvé
Koblihy chutnají nejlépe čerstvé v den usmažení. Pokud nějaké zbydou, nejlepší je přikrýt je skleněným poklopem, aby neoschly. Při pokojové teplotě vydrží asi dva dny, v lednici přibližně pět dnů.
Pojďte si připravit báječné a vláčné koblihy podle videoreceptu. Pokud slavíte masopust, jaké jsou vaše nejoblíbenější dobroty? Napište nám své tipy do komentáře.
Masopust
Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.
S tématem Masopust souvisí:
Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice
Komentáře