Desatero rad na téma borůvky: Poradíme, jak je nejlépe uchovat a zpracovat nejen do koláčů
Borůvky patří k nejzdravějšímu ovoci, na kterém si v závislosti na jednotlivých druzích můžeme pochutnávat od června do září. I když jejich sběr dá práci, odměnou nám budou sladké plody plné šťávy. A co s přebytkem úrody? Správným uskladněním nám budou k dispozici po celou zimu.
Sběr borůvek je v plném proudu a byla by škoda toho nevyužít, protože jsou lahodné, plné šťávy a vitamínů. Čerstvé borůvky si můžeme přidat na snídani do kaše, ozdobit s nimi studené dezerty, upéct z nich koláč, udělat zmrzlinu nebo sirup, a velkou úrodu snadno zamrazíme, usušíme, nebo zavaříme a využíváme tak po celou zimu, kdy je ovoce nedostatek.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Co se dá udělat z borůvek
Během letních měsíců si pochutnáme především na čerstvých borůvkách, které stačí očistit a dát do misky k pojídání. Pokud však máme plná ústa borůvek a na keřících stále úrodu, můžeme z borůvek upéct výborný koláč - hrníčkový, bublaninu nebo třeba kynutý s drobenkou. Oblíbené jsou i ovocné knedlíky, které připravíme z kynutého nebo tvarohového těsta a naplníme čerstvými nebo mraženými borůvkami. V létě nám přijde vhod osvěžující borůvkový koktejl nebo zmrzlina. V zimě pak sirup, marmelády a džemy.
2
Jak jíst borůvky
Sběr borůvek je pracný, ale pochutnají si na nich dospělí i děti. Před konzumací borůvky vždy opláchneme čistou vodou, abychom je zbavili případných nečistot. Borůvky můžeme bez obav jíst syrové, nebo je zpracovat do koláčů, dezertů, marmelád a džemů. Přebytek jednoduše zamrazíme nebo usušíme.
Mohlo by vás zajímat
3
Jak zpracovat borůvky
Borůvky patří k nejcennějšímu ovoci plnému antioxidantů, a proto bychom je měli jíst co možná nejčastěji. Můžeme si pochutnat na čerstvých syrových borůvkách, kterými ozdobíme ranní kaši nebo lívance. Také z nich můžeme upéct nejrůznější sladké koláče, uvařit ovocné knedlíky, připravit smoothie plné vitamínů, nebo je zavařit ve formě kompotu, povidel, nebo marmelády, která nám vydrží po celou zimu. Jednoduché a trvanlivé řešení je také jejich zamražení nebo usušení.
4
Co upéct z kanadských borůvek
Borůvkové moučníky jsou jednoduše neodolatelné. Mezi nejoblíbenější patří kynuté táče či na přípravu rychlejší bublaniny a hrníčkové koláče. K borůvkám se dobře hodí také tvaroh, nebo pudink. Nesmíme samozřejmě zapomenout na lahodné nepečené cheesecaky a panna cotty zdobené borůvkovým přelivem.
5
Jak dlouho vydrží borůvky
Pokud jsme si donesli nasbírané borůvky z lesa, je třeba počítat s tím, že budou mít kratší trvanlivost než klasické kanadské s pevnější slupkou. V chladničce nám vydrží přibližně 3 dny, kanadské borůvky o pár dní déle. Během skladování doporučujeme borůvky hlídat a průběžně odstraňovat scvrklé či plesnivé plody. Také je před skladováním neoplachujeme vodou, tím bychom totiž jejich trvanlivost o dost zkrátili. Mražené borůvky vydrží v mrazničce až 12 měsíců.
6
Jak nejlépe uchovat borůvky
Čerstvé borůvky můžeme skladovat pouze pár dní, ideálně v chladničce. Plody před skladováním neomýváme, protože by zvlhly a brzy začaly plesnivět. Borůvky jsou také velmi vhodné k zamražení, kde nám vydrží 8 měsíců, obalené v cukru i 12 měsíců.
7
Jak správně zmrazit borůvky
Pokud zvažujeme, jak co nejdéle uchovat úrodu borůvek, je zamražení tou nejlepší možností. Bobulovité plody je dobré předmrazit. Celé plody borůvek zbavíme stopek, opláchneme a osušíme do sucha. Poté je dáme na mělkou misku, kde je můžeme smíchat i s trochou cukru, který je skvělý konzervant a prodlouží trvanlivost borůvek v mrazničce až na 12 měsíců. Misku umístíme do mrazničky, kde necháme borůvky ztuhnout a až poté borůvky přesuneme do mikrotenových sáčků nebo do uzavíratelných krabiček zamrazit. Tímto procesem docílíme toho, že se plody neslepí a kdykoliv si můžeme odsypat potřebné množství. Borůvky bez cukru nám vydrží v mrazničce až 8 měsíců.
8
Jak rozmrazit borůvky
Rozmrazování borůvek provádíme pomalu. Potřebné množství borůvek z mrazničky umístíme do chladničky a necháme pozvolna povolit a rozmrznout. Dále použijeme podle libosti, ale pamatujeme na to, že již jednou rozmražené borůvky nenecháváme opět zamrazit. Na přípravu koláčů, marmelád a kompotu není třeba borůvky z mrazničky rozmrazovat.
9
Jak očistit borůvky
Abychom si mohli na borůvkách bez obav pochutnat, doporučujeme je opláchnout čistou vodou a zbavit stopek. V případě, že plody nebudeme konzumovat ihned, před umístěním do chladničky je neoplachujeme.
10
Jak si umýt ruce od borůvek
Při sběru borůvek se můžeme pořádně zašpinit. Fialové ruce nám většinou zůstanou i po důkladném umytí rukou mýdlem. Naštěstí pro vás máme jednoduchý a účinný tip. Do trochy teplé vody přidáme lžičku kyseliny citronové a v tomto roztoku si ruce omyjeme. Avšak i na oblečení mohou borůvky napáchat značné škody. Skvrny na bílém prádle očistíme lihem nebo peroxidem vodíku. Barevné prádlo namočíme do studené vody, skvrnu posypeme solí a vydrhneme kartáčem.
Jak na borůvkové kynuté knedlíky
Ovocné knedlíky jednoznačně patří k nejoblíbenějším pokrmům během letních měsíců. A co teprve plněné borůvkami, ty jsou bezkonkurenční. Z hrubé mouky si připravíme kynuté těsto, které necháme dostatečně vykynout. Z těsta tvoříme kousky, které plníme borůvkami. Zabalíme, necháme chvíli nakynout a vkládáme do vařící vody. Po uvaření nezapomeneme propíchat vidličkou a na talíři zdobíme podle chuti.
Ještě přinášíme podrobný video-návod, jak si borůvkové knedlíky připravit.
A co nejraději pečete z borůvek vy? Podělte se s námi o vaše oblíbené recepty do komentářů pod článkem.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak poznat správně vykynuté těsto. Video poradí a ukáže jednoduché tipy, které je dobré znát
Možností k bezodpadovému využití citronů je více, stačí si vybrat. Kromě šťávy a kůry můžete zpracovat i jadérka a mezistěny. Poradíme
Sladké borůvky: Jak dlouho je skladovat, jak je správně mrazit a co s nimi v kuchyni
Komentáře