Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Cuketa je oblíbená letní zelenina, kterou snadno na zahrádce vypěstujeme, případně v sezóně levně koupíme. Cuketa je všestranná a výborná do zeleninových pokrmů nebo v kombinaci s masem a rybami. Poradíme, jak ji co nejlépe využít.

Letní měsíce jsou skvělé období pro cukety, které se hojně na zahrádkách vyskytují. Jejich pěstování je snadné, a proto si můžeme bez většího úsilí užít bohatou úrodu. Nejchutnější jsou mladé cukety, které nemusíme loupat. Zužitkovat však můžeme i přerostlé plody, které nejprve zbavíme slupky a tuhých semen. V kuchyni můžeme cuketu připravit nasladko i naslano, dá se vařit, péct a grilovat. Všechny variace chutnají báječně. 

1

Co můžeme z cukety připravit

Cuketa nabízí nespočet možností, jak ji v kuchyni výtečně zužitkovat. Ze slaných variant můžeme z cuket připravit zeleninové pokrmy např. cuketovou polévku, smažené placičky, slaný koláč zvaný cukeťák, nebo ji kombinovat s jakýmkoli masem a rybami do omáček a na gril. Nasladko si na cuketě pochutnáme v podobě sladkých moučníků, nejčastěji pečeme perníky, hrníčkové buchty a bábovky, které jsou díky cuketě skvěle vláčné. Delší trvanlivost nabízí zavaření cuket v podobě matjesů nebo čatní. A v neposlední řadě můžeme cuketou zahušťovat téměř jakékoli omáčky a guláše. 

2

Jak využít starší a přerostlou cuketu

Přerostlá cuketa rozhodně nepatří na kompost. Jen je třeba ji zbavit slupky a vydlabat vnitřek s přerostlými a tuhými semeny. Z takto připravené cukety připravíme výborné pomazánky na topinky, cuketové zelí k pečenému masu, čatní či slaný koláč cukeťák

3

Jak se dělá polévka z cukety

Mezi nejoblíbenější polévky z cukety patří lahodná krémová, která je na přípravu velmi jednoduchá. Zpěníme na oleji cibuli, přidáme nakrájenou cuketu, můžeme doplnit i brambory nebo pórek a zalijeme vývarem. Po uvaření rozmixujeme a zjemníme smetanou. Kořeníme bylinkami jako je petržel, libeček nebo koriandr, ale také se skvěle k cuketě hodí kari či kopr. Podáváme s krutonky a osmaženou slaninou

4

Jak se dělají cuketové placky

Cuketové placky jsou ideálním lehkým obědem nebo večeří, stačí k nim podávat pouze bylinkový nebo jiný oblíbený dip. Placičky z cukety jsou obdobou klasických bramboráků. Můžeme je připravit pouze z najemno nastrouhané cukety, ale i použít k nastavení brambory, které se postarají o křupavou kůrku. Poté necháme cuketu alespoň 15 minut vypotit a následně zahustíme moukou (nebo vločkami), okořeníme (použijeme nejčastěji sůl, pepř, česnek a bylinky), můžeme přidat nastrouhaný sýr a tvoříme placičky, které smažíme z obou stran na oleji nebo pečeme v troubě

5

Jak smažit cuketu

Z cukety snadno připravíme vegetariánské řízky v trojobalu, které výborně chutnají s uvařenými brambory. Cuketu nakrájíme na silnější plátky, osolíme z obou stran a necháme chvíli pustit vodu. Osušíme a jednotlivé plátky osolíme a potřeme česnekem. Obalujeme v trojobalu mouka, rozšlehaná vejce a strouhanka. Poté smažíme z obou stran na oleji. 

6

Jak sušit cukety

Přemýšlíte, jak uchovat cukety na zimu? Vyzkoušejte je usušit v sušičce na ovoce nebo v troubě a využít na přípravu cuketové mouky, zeleninových chipsů nebo do oblíbených pokrmů. Používáme pokud možno mladé cukety, které nemusíme loupat a nakrájíme je na plátky o síle 3 mm. Rozložíme je rovnoměrně na plech nebo na síta v sušičce, nastavíme teplotu asi 50 °C a pozvolna je usušíme. Sušíme přibližně 7 hodin a průběžně síta prohazujeme a cukety otáčíme. 

7

Jak dostat přebytečnou vodu z cukety

Ve většině receptů je třeba cuketu před tepelnou úpravou nechat "vypotit". To znamená, že cukety nakrájíme a posolíme. Počkáme 15-30 minut, tzn. do té doby, než cuketa začne pouštět vodu, která se bude tvořit na povrchu. Osušíme papírovou utěrkou a můžeme cuketu dále zpracovat. 

8

Jak dlouho se dusí cuketa

Menší kousky cukety jsou hotové přibližně do 5-7 minut. Větší kusy budou k jídlu do 20 minut. Čas tepelné úpravy nepřetahujeme, aby cuketa nebyla jako bláto. 

9

Jak nejlépe zapéct cuketu

Mezi nejoblíbenější variace zapékání cukety patří tzv. cuketové lodičky plněné kořeněnou směsí mletého masa, posypané sýrem a zapečené dozlatova v troubě. Cuketu rozřízneme na poloviny a vydlabeme dužinu, kterou dále využijeme do masové směsi. Mleté maso opečeme na cibulce, okořeníme, přidáme cuketovou dužinu a touto směsí naplníme vydlabané cukety v pekáčku. Posypeme sýrem a zapékáme asi 30-40 minut. Výborným pokrmem je také na plátky nakrájená cuketa zapečená ve smetaně s oblíbenou zeleninou, masem a brambory. 

10

Kdy může být cuketa jedovatá

U doma pěstovaných plodů může dojít ke vzniku toxinu kukurbitacinu, který vede k otravě provázené průjmy a zvracením. Jed vzniká slabou zálivkou nebo používáním vypěstovaných semen stále dokola. A jak takovou nepoživatelnou cuketu poznáme? Bude mít hořkou nebo trpkou chuť, proto jí ihned zlikvidujeme a pokrmy z ní nepřipravujeme. 

Jak připravit cuketové čatní 

Čatní z cukety je skvělou volbou, jak zpracovat cukety a zároveň z nich mít užitek až do další sezóny. Máme pro vás podrobný video-návod na přípravu pikantního cuketového čatní s kořením, brusinkami, švestkami a zázvorem, které využijeme pod dušené maso s rýží, těstovinami, na topinky i jako přílohu ke grilovanému masu

A jaké pokrmy z cukety se těší největší oblibě u vás doma? Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaši inspiraci do komentářů pod článkem. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli