Desatero rad na téma indické čatní: Pikantní zeleninová omáčka chutná výborně
Čatní nebo čatný, anglicky chutney je oblíbenou pochoutkou po celém světě. Do husté omáčky se dají zpracovat všechny druhy ovoce a zeleniny - výsledkem je pálivá marmeláda, která oživí chuť fádních pokrmů.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Odkud pochází čatní
Čatní pochází z Indie, kde se připravuje z čerstvých surovin, převážně z vlastních zdrojů. Každá rodina má svůj osvědčený recept, který se dědí z generace na generaci. Základem je vždy zelenina a ovoce, které pocházejí z oblasti, kde se konkrétní čatní připravuje.
2
K čemu se hodí čatní
Jde o více či méně pikantní omáčku, která se podává k pokrmům stejně jako u nás křen nebo hořčice. Dá se říci, že žádný indický stůl se bez čatní neobejde. Hodí se k masu, rybám i uzenině, je výborná do omáček a jako příloha k chlebu a k vařené rýži. Dodává chuť dušené nebo pečené zelenině.
3
Jaké suroviny se používají do čatní
Do omáčky se dají zpracovat všechny druhy zeleniny - rajčata, papriky, cibule, česnek, zázvor, cukety, dýně, lilky, pálivé papričky, ačokča. Pro sladkou chuť se přidává ovoce - meruňky a broskve, švestky, hrušky, jablka, mango, fíky, brusinky, hrozny nebo ananas.
4
Jaké koření patří do čatní
Čatní má mít výraznou, pikantní chuť. Nejpoužívanějším kořením je tedy sůl a pepř, Garam Masala, Tandoori, chilli, zázvor, hřebíček, zelený koriandr, nové koření, tymián, kmín, hořčičné semínko, mletá skořice, kardamom, kari, kurkuma - nemusí být všechny druhy najednou.
5
Jak se připravuje čatní
Všechnu zeleninu a ovoce pokrájíme na kousky a s trochou vody a soli dusíme. Během dušení čatní postupně kořeníme - pustí vodu a zmenší objem. Pokud bychom nasypali všechno koření najednou, mohli bychom jídlo pokazit. Výsledná omáčka musí být hustá, sladká, pálivá a kyselá zároveň.
6
Jak dlouho se vaří čatní
Směs zeleniny, ovoce, cibule, česneku a koření necháme probublávat na mírném ohni několik hodin. Je to dlouhodobý proces, který se nesmí uspěchat, aby byla omáčka dokonalá. Nezáleží na tom, jakou konzistenci omáčka musí mít - podle stupně zralosti zeleniny a ovoce má jemnější nebo hrubší strukturu.
7
Jak poznat, že je čatní hotové
Po několika hodinách dušení omáčky musí být kousky zeleniny a ovoce měkké až kašovité. Když je směs tak hustá, že v rýze po vařečce nezůstává tekutina, je hotovo - ale omáčka musí být stále tak řídká, aby se v ní daly namáčet kousky chleba, vařené zeleniny nebo masa. To je také čas ke sterilování čatní.
8
Jak jinak se dá využít čatní
Čatní je vlastně dochucovací omáčka, proto se podává ke každému jídlu - k masu, zelenině nebo rýži. Čatní můžeme připravit spolu s dušeným masem nebo použít k naplnění chlebových placek a tortill. Vynikající je k teplé uzenině nebo do indického karí. Nic nezkazíme, když věnujeme čatní jako jedlý dárek.
9
Jak připravíme jednodruhové čatní
Dodržíme stejný postup jako u přípravy zeleninového čatní - ale zpracujeme jen jeden druh suroviny. Nejčastěji připravujeme cibulové čatní z karamelizované cibulky, z rajčat, paprik, jablek, švestek, cuket nebo z manga. Pálivost volíme podle toho, kdo bude čatní konzumovat - někdy si ho zamilují i děti.
10
Jak skladovat čatní
V lednici vydrží uzavřená omáčka i dva měsíce, pokud je nepřetržitě v chladu. Otevřenou omáčku musíme co nejdříve spotřebovat. Při zavařování ještě horké čatní naplníme do sklenic a zavíčkujeme. Sterilujeme po dobu 15–20 minut a pak otočíme víčkem dolů. V chladu vydrží i jeden rok.
Sami vidíte, že na přípravě čatní není nic složitého - jediné, co omáčka potřebuje, je čas. Podívejte se na náš videorecept, jak se připravuje pálivé čatní z cukety:
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
MasterChef Česko: Skromné vaření se zeleninou. Ušetříte a ještě si pochutnáte!
Skořice je oblíbené koření i lék. S její konzumací bychom to ale neměli příliš přehánět
Jablečné čatní: Do pikantní indické omáčky z českých jablek patří cibule, typickou chuť dodá kombinace chilli a skořice
Komentáře