Desatero rad na téma kečup: Jaká rajčata do něj použít a jak ho co nejlépe uchovat? Poradíme vám naše tipy
Kečup je jedno z nejoblíbenějších dochucovadel, které milují i malé děti. Pokud máte velkou úrodu červených rajčat není nic jednoduššího, než si kečup vyrobit sami doma. Bude o poznání zdravější, plný vitamínů a samozřejmě bez chemických přísad. Pokud ho jednou vyzkoušíte, jiný už nebudete chtít.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Co udělat s přebytkem rajčat
Půlka prázdnin je za námi a na zahradách postupně červenají rajská jablíčka. Milovníci zeleniny je jistě ocení čerstvá do salátů, rajčatové salsy nebo jako základ na caprese. Pokud máte ale velkou úrodu, je dobré si uchovat rajčata plná vitamínů i na zimu. Nejlepší způsob, jak je zpracovat, je vyrobit si domácí kečup, italské sugo, rajčatový protlak, zavařit lečo nebo je usušit.
2
Co je to kečup
Kečup je červená hustá omáčka, která má svůj původ v Asii, kde se nejprve používala jako omáčka na ryby. Častěji si kečup ale většina lidí spojuje až s americkými jídly, jako jsou hot dog nebo hranolky. Toto červené dochucovadlo se těší velké oblibě i v Čechách, kde neodmyslitelně patří do párku v rohlíku a mnoho lidí ho používá i k vaření.
3
Jaká rajčata na kečup
Na výrobu domácího kečupu jsou nejlepší rajčata masitá. Jsou to rajčata, která se nejlépe hodí k vaření. Můžeme je použít i do oblíbeného letního pokrmu, kterým je bezpochyby lečo. Masitá rajčata mají méně šťávy, ale o to více z nich získáte dužiny, kterou na výrobu kečupu potřebujete.
4
Jak rozvařit rajčata
Příprava rajčat na kečup je velmi jednoduchá. Nejprve je nutné rajčata nakrájet na menší kousky. Je na vás, zda je zbavíte semínek, která jsou uvnitř rajčete, nebo je tam ponecháte, a až při závěrečném pasírování se semínek zbavíte. Nakrájená rajčata vložíme do hrnce a zalijeme malým množstvím vody. Pod pokličkou rajčata dusíme na mírném teplotě, a to do té doby, dokud se úplně nerozvaří.
5
Jak se vaří kečup
Receptů na domácí kečup je mnoho, většina z nich obsahuje ve svém základu kromě rajčat i jablka a cibuli. Na přípravu našeho receptu budete potřebovat 2 kg rajčat, 250 g neloupaných jablek, 250 g cibule, 1 lžíci soli ,125 ml octa, 1 lžíci sladké papriky, 0,5 lžíce pálivé papriky (nebo 1 feferonku), 5 hřebíčků, 5 kuliček nového koření, 5 kuliček celého pepře a 150 g cukru.
- Umytá rajčata, jablka a cibuli nakrájíme na kolečka a dáme vařit s octem, solí, paprikou, hřebíčky, novým kořením a pepřem. Vaříme 1,5 hodiny.
- Poté přidáme cukr a vaříme bez pokličky ještě 15 minut (můžeme vařit i déle), aby byl kečup hustší.
- Po uvaření všechno rozmixujeme, přecedíme a nalijeme do sklenic, očistíme a dobře zavíčkujeme.
- Pokud kečup doma používáme méně často, určitě si jej zavaříme, aby vydržel déle a nezkazil se.
6
Jak ochutit kečup
Domácí kečup si můžete ochutit podle toho, zda jej připravujete pro děti nebo jenom pro dospělé. Základním kořením, které by kečup určitě měl obsahovat, je hřebíček, nové koření, sladká paprika, ocet, sůl a pepř. Poté již záleží na vás, zda budete chtít udělat kečup pikantní, a přidáte do něj pálivou papriku nebo chilli.
7
Jak se zavařuje kečup
Jestli už dopředu víte, že veškerý kečup nespotřebujete ihned, je dobré si ho na zimu zavařit. Jako u všech zavařenin je důležité mít čisté sklenice i víčka, do kterých budete kečup plnit. Poté si sklenice naplníte zhruba 2 cm pod okraj, pak je dobré si okraje sklenic ještě jednou řádně očistit a až poté uzavřít. Kečup se sterilizuje na 80 °C po dobu 30 minut.
8
Jak zahustit domácí kečup
Pokud vaříte domácí kečup poprvé a zdá se vám stále příliš řídký, jediná rada, která vám v této situaci pomůže, je dát tomu čas. Některá rajčata obsahují více šťávy než jiná, a tak se může vaření protáhnout. Jedině postupným a pozvolným odpařováním zredukujete tekutinu, která je v kečupu nežádoucí. Dobré je i sundat z hrnce pokličku, aby se tekutina mohla rychleji odpařovat.
9
Jaký ocet do kečupu
Druhů octa je několik. Každý se v kuchyni používá na něco jiného a trochu jinak. Nejznámější jsou ocet lihový, bílý či červený vinný, jablečný ocet nebo balsamikový. Na přípravu domácího kečupu se nejčastěji používá klasický ocet lihový, který je určený k zavařování, nakládání a dochucování studené kuchyně.
10
Jak dlouho vydrží domácí kečup
Když si připravíte domácí kečup způsobem bez sterilizování, tedy že horkou směs kečupu nalijete do čistých skleniček a pouze otočíte dnem vzhůru, měl by vám takto připravený kečup vydržet v lednici minimálně 6 měsíců. Jestli jste se ale rozhodli, že ho zavaříte, můžete se spolehnout, že by vám měl vydržet déle než 1 rok.
Pokud stále váháte s přípravou domácího kečupu, můžete se podívat i na náš video-recept, který vám předvede, že uvařit domácí kečup není vůbec nic složitého.
Komentáře