Desatero rad na téma kompoty: Poradíme, jak sezónní ovoce nejlépe zavařit a uchovat
Domácí kompoty jsou oblíbenou přílohou ke slavnostnímu obědu nebo se hodí jako náplň do lahodných moučníků v době, kdy nemáme po ruce čerstvé ovoce. Výroba není rozhodně žádná věda, stačí jen ovoce, voda a cukr. Díky správnému zavaření nám vydrží rok i déle.
Zavařování je nejlepší způsob, jak zpracovat a uchovat sezónní ovoce, kterého je během zimních měsíců nedostatek. Mimo marmelády můžeme připravit domácí kompoty z čerstvého ovoce, kterým se kupované rozhodně nevyrovnají. Domácí jsou totiž kvalitnější, bez chemie a mnohdy i cenově levnější. A jak takové kompoty dále využít? Nejlépe jako přílohu ke slaným pokrmům, ale také se skvěle hodí do oblíbených koláčů a moučníků. Pokud je správně zavaříme, vydrží nám bez obav do další sezóny.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Jak se dělá kompot
Kompot připravíme téměř z jakéhokoli ovoce. Mezi nejoblíbenější patří jahody, třešně, meruňky, broskve, hrušky, jablka, ale i maliny a borůvky. Dále na výrobu kompotu potřebujeme čisté sklenice i s víčky. Větší ovoce nakrájíme, podle potřeby očistíme a zbavíme pecek, případně i tuhé slupky. Aby nám ovoce nezhnědlo, stačí ho zakápnout citronovou šťávu. Tužší plody krátce předvaříme ve vodě smíchané s cukrem. Poté ovoce navrstvíme do sklenic a zalijeme horkým nálevem, který získáme svařením vody s krupicovým (nebo krystalovým) cukrem v poměru 2:1 (záleží na kyselosti ovoce, podle toho dáme více či méně cukru). Sklenice zavíčkujeme a sterilujeme při teplotě 80 °C asi 30 minut.
2
Jak správně zavařit kompot
Kompoty dobře zavíčkujeme a vložíme do zavařovacího hrnce vyloženého utěrkou. Zalijeme teplou vodou a pomalu zahříváme na požadovaných 80-85 °C po dobu 30-35 minut. Můžeme zavařovat ale i v troubě a to tak, že kompoty naskládáme na plech s horkou vodou ve výšce asi 2 cm a umístíme do předehřáté trouby na 170 °C, zavařování probíhá po dobu asi 45-50 minut. Dalšími možnostmi jsou myčka na nádobí a mikrovlnná trouba.
3
Jak dlouho sterilizovat kompot
Délka zavařování záleží na tom, v čem budeme kompot zavařovat. V zavařovacím hrnci zavařujeme po dobu asi 30-35 minut, v troubě déle přibližně 45-50 minut. V mikrovlnné troubě sice zavaříme menší množství sklenic najednou, ale ovocným kompotům stačí "vlnit" 3 minuty.
4
Jak sterilizovat kompot bez hrnce
Kompoty snadno zavaříme i bez zavařovacího hrnce a teploměru. Stačí obyčejná trouba, kterou nastavíme na 170 °C a umístíme do ní plech s horkou vodou (ne vařící) ve výšce 2 cm, do kterého vložíme zavíčkované sklenice. Prohříváme přibližně 45-50 minut a poté vytáhneme a necháme vychladnout. Další osvědčené možnosti na zavaření kompotů představuje myčka na nádobí nebo mikrovlnná trouba.
5
Jak zavařovat kompoty v troubě
Ze zavařování v troubě není třeba mít obavy. Je to jednoduché, nepotřebujeme žádný hrnec a ani teploměr. Troubu předehřejeme na 170 °C, horkovzdušnou na 150 °C. Připravíme si plech, který naplníme horkou vodou do výšky 2 cm a umístíme do něj dobře uzavřené sklenice. Sklenice se nesmí dotýkat. Vložíme do trouby a prohříváme po dobu 45-50 minut. Vytáhneme z trouby a necháme vychladnout.
6
Jak zavařovat kompoty bez teploměru
V případě, že nemáme teploměr, máme hned několik možností, jak kompoty zavařit:
- v obyčejném hrnci
- v troubě
- v myčce na nádobí
- v mikrovlnné troubě
Na zavařování v hrnci potřebujeme větší hrnec, do kterého dáme 3-5 cm vody a na dno složenou utěrku. Vložíme sklenice, hrnec uzavřeme poklicí a za mírného varu zavařujeme asi 20 minut. Ostatní možnosti zavařování jsme popsali v předchozích bodech tohoto článku.
7
Jak poznat správně zavařený kompot
Existují dva tipy, jak poznat správně zavařený kompot. Prvním je, že kompot po zavaření otočíme dnem vzhůru, a když neuniká tekutina, je víčko dobře přichycené. Víčko by mělo být lehce promáčklé do sklenice. Druhou vychytávkou je poklepání prstem na víčko. Ozvat by se měl jasný a vyšší zvuk, ne dutý a křaplavý.
8
Jak poznat zkažený kompot
Otevřeli jste sklenici a kompot nevypadá příliš vábně? Zkažený kompot poznáme nejen čichem, kdy může zapáchat, ale také pohledem. Víčko sklenice může být nafouklé a obsah často perlí a je kalný. Takový kompot rozhodně nekonzumujeme a ihned zlikvidujeme.
9
Kde skladovat kompoty
Ideální teplota pro skladování zavařenin a kompotů je 5-10 °C, proto je suchý sklep nebo spíž vhodným místem, kde nám kompoty vydrží bez obav do další sezóny. Po otevření kompot umístíme do chladničky a co nejdříve spotřebujeme.
10
Jak využít staré kompoty
Starší zavařeniny, které však ještě nejsou zkažené, nemusíme hned vyhazovat. Můžeme jimi například plnit sladké koláče, moučníky nebo knedlíky. Kompot můžeme vmíchat i přímo do těsta, které díky němu bude krásně vláčné. V teplých dnech vznikne rozmixováním starších kompotů výborná zmrzlinová dřeň. V zimních měsících zase obdoba pečeného čaje, kdy několik lžic kompotu zalijeme vařící vodou a podle chuti přidáme koření jako je skořice, zázvor, citronová kůra nebo hřebíček a pro dospělé můžeme přilít trochu rumu.
Třešňový kompot
Jedním z nejoblíbenějších kompotů je kompot z třešní, který v zimě využijeme i do sladkých koláčů, dezertů a míchaných nápojů. Většinou třešně není třeba odpeckovávat, pouze umýt a odstranit stopky. Dále potřebujeme čisté sklenice a suroviny na nálev: vodu a cukr krupici. Potom už je to velmi jednoduché, svaříme nálev a zalijeme jím třešně ve sklenici. Aby se kompot nezkazil, je třeba ho dále zavařit.
Třešňový kompot hravě zvládnete podle našeho podrobného video-návodu níže.
Jaký domácí kompot patří k vašim nejoblíbenějším? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své tipy do komentářů pod článkem.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak snadno odpeckovat třešně. Jednoduchá metoda nám ušetří čas. Názorné video poradí, jak na to
Jak na perfektní švestkový kompot? Kromě švestek stačí jen jedna ingredience a tenhle postup krok za krokem zvládne i začátečník
Manuál zavařování: Jak na ten nejlepší kompot? Důležité je vybírat kvalitní ovoce, nálev dostatečně osladit a vylepšit kořením
Komentáře