Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kozí mléko je proti tomu kravskému naším organismem lépe přijímáno. Je to proto, že se více podobá našemu mateřskému mléku. Obsahuje také méně laktózy a proto ho dobře přijímají i ti, kteří trpí laktózovou intolerancí.

Naše tělo kozí mléko umí lépe a snadněji zpracovat. Obsahuje více vápníku i dalších látek, které příznivě ovlivňují střevní mikroflóru a tím i imunitní systém. V tomto článku vám zodpovíme na deset nejčastějších otázek, které vás o kozím mléce zajímají.

1

Proč pít kozí mléko

Kozí mléko obsahuje mnoho látek, které podporují správný růst střevní sliznice. Tím příznivě ovlivňují náš imunitní systém. Lepší stravitelnost kozího mléka je také dána menšími a lépe rozptýlenými tukovými kuličkami.

2

Jak chutná kozí mléko

Mnoho z nás trpí předsudky, že kozí mléko zapáchá. Pravdou je, že má své specifické aroma, ale to je velmi ovlivněno podmínkami chovu. Mléko kozy, která žije venku na pastvině, má příjemné kozí aroma. Oproti tomu koza trávící svůj život v chlívku, který není udržovaný v dostatečné čistotě, bude mít mléko velmi aromatické.

3

Co obsahuje kozí mléko

Kozí mléko je podceňovanou superpotravinou, která je cenným zdrojem bílkovin. Dále obsahuje tělu prospěšné minerální soli, vápník, hořčík, sodík, draslík a fosfor. Z vitamínů pak zejména vitamín A, B1, B2, B12, C, D, E a kyselinu listovou.

4

Jak používat kozí mléko

S kozím mlékem můžete v kuchyni pracovat stejně jako s tím kravským. Lze ho používat při vaření i pečení, tak se jeho chuť téměř vytratí. Lze ho pít studené nebo teplé, dělat z něj dětem vločkovou či krupicovou kaši.

5

Co se vyrábí z kozího mléka

Kozí mléko se vyznačuje nižším obsahem tuku a proto je složitější výroba těch produktů, které mají větší podíl smetany. I přesto ale z kozího mléka můžeme vyrobit máslo, jogurt, tvaroh, čerstvý sýr nebo ricottu.

6

Jak dlouho vydrží kozí mléko

Kozí mléko vydrží v lednici 5 dní. Jeho trvanlivost můžeme prodloužit pasterací, která se provádí zahřátím mléka na 72 °C po dobu 15 vteřin. Díky tomu zničíme nebezpečné mikroorganismy, které by se v mléku mohly nacházet, ale zachováme vitamíny i další prospěšné látky.

7

Jaký je rozdíl mezi pasterací a sterilací mléka

Od chovatele si můžete zakoupit tzv. syrové mléko, tedy takové, které nebylo tepelně upraveno. To je vhodné ke konzumaci v případě, že chov zvířat je prostý od jakýchkoliv nákaz. Pasterací, která probíhá zahřátím na 72 °C, zničíte v mléce nebezpečné mikroorganismy. Sterilací, tedy zahřátím nad 100 °C, nebo vysoko tepelným ošetřením (UHT) kdy je mléko zahřáto nad 135 °C se v mléce zničí všechny hnilobné mikroorganismy a jejich spory.

8

Kolik nadojí koza mléka

To záleží na plemeni kozy. Chováme plemena na maso, jiná zase na mléko. Nejrozšířenějším plemenem u nás je bílá krátkosrstá koza. Může být rohatá i bezrohá. V průměru taková koza nadojí 3–4 litry mléka denně.

9

Mléko kterého plemene nemá charakteristické aroma

Někomu může být charakteristické aroma kozího mléka velmi nepříjemné. Dobrou zprávou je, že existuje plemeno anglonubijské kozy, která dává mléko zcela bez kozího aroma. Mléko má vysoký obsah tuku a proto se často používá k výrobě sýrů.

10

Jak správně dojit kozu

Koza potřebuje při dojení klid, aby spustila mléko. Vemínko otřeme vlhkým hadrem od nečistot a první odstřiky mléka dáme stranou. Ty nebudeme konzumovat. Následně dojíme stlačováním struků prsty a dlaní směrem dolů až do vyprázdnění vemene.

Kozy jsou velmi kontaktní, přátelská a milá zvířata. Dobře si rozumí s dětmi a jsou hodně chytré. Pokud ale zjistí, kudy ven z výběhu, napáchají na zahrádce nemalé škody. Jejich chov je nenáročný a mléko velmi zdravé, rozhodně ho doporučujeme alespoň vyzkoušet a ochutnat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky