Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kuřecí maso je jednou z nejoblíbenějších surovin. Je ceněné pro svou jemnou chuť, všestrannost a nízký obsah tuku. Zároveň je bohatým zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů, což z něj činí ideální volbu pro zdravý a vyvážený jídelníček.

Kuřecí maso obsahuje vysoký podíl kvalitních bílkovin, které jsou klíčové pro růst svalů a regeneraci těla. Je vhodné i pro malé děti, pro které bývá často prvním ochutnaným masem vůbec. Kuřecí maso je vhodné pro sportovce i seniory.

1

Jak dlouho lze skladovat syrové kuřecí maso

Syrové kuřecí můžete skladovat v lednici 1–2 dny za předpokladu, že se teplota pohybuje okolo 4 °C. Pokud potřebujete maso skladovat déle, je lepší ho zmrazit, abyste předešli jeho zkažení. Ideální teplota v mrazáku se potom pohybuje okolo -18 °C.

2

Jaký je rozdíl mezi bílým a tmavým masem

Bílé maso, kam řadíme prsa a křídla, je libovější a vaří se rychleji. Je ale také sušší a chuťově méně výrazné. Tmavé maso, což jsou stehna, obsahuje více tuku - díky tomu je šťavnatější a chutnější. Hodí se nejen na grilování, ale také na přípravu masových směsí. 

3

Jak nejlépe rozmrazit kuřecí maso

Nejlepším způsobem, jak maso rozmrazit, je rozmrazování v chladničce. Tento způsob je však časově náročný, a tak je potřeba vyndat maso z mrazáku ideálně den předem. Rychleji maso rozmrazíme v misce se studenou vodou, kterou průběžně měníme, nebo v mikrovlnce při použití speciálního rozmrazovacího programu.

4

Jak předejít suchému kuřecímu masu

Nejprve zvolte vhodnější část masa, stehna jsou oproti prsům šťavnatější. Dále je možné maso naložit do marinády. Kuřecímu masu pomůže i pár hodin, ale ideální je marinování přes noc. Důležité také je nevysušit maso během tepelné úpravy, která by neměla být zbytečně dlouhá.

5

Jak poznat zkažené kuřecí maso

Zkažené kuřecí maso je oslizlé na povrchu a kysele zapáchá. Jakmile má maso šedavou či nažloutlou barvu, rozhodně není vhodné ke konzumaci. Takové maso nedoporučujeme ani pro domácí mazlíčky. Maso tedy nemilosrdně vyhoďte do koše.

6

Proč se při vaření kuřete objevuje bílá pěna

Během vaření se z masa uvolňují bílkoviny, které se srážejí. Vzniká tak bílá pěna, která je naprosto bezpečná a není ničím škodlivá. Pěnu můžeme sbírat, abychom získali čistý vývar. Pokud ji v hrnci necháme, srazí se a zůstane v polévce.

7

Je bezpečné konzumovat syrové kuřecí maso

Ne, konzumace syrového kuřete může způsobit otravu potravinami kvůli bakteriím jako je salmonella. Kuřecí maso musí být vždy důkladně tepelně zpracováno, aby bylo bezpečné ke konzumaci. Ze stejného důvodu se také nedoporučuje oplachovat maso ve dřezu před jeho přípravou.

8

Při jaké teplotě je kuřecí maso dostatečně propečené

Teplotu kuřecího masa nám spolehlivě určí zapichovací kuchyňský teploměr nebo teplotní sonda. Tu oceníme zejména při grilování masa. Vnitřní teplota se měří v nejtlustším místě tak, aby se sonda nedotýkala kosti, která vede teplo a je teplejší než maso. Kuře je bezpečně propečené při 75 °C.

9

Co způsobuje změnu barvy u syrového kuřecího masa

Změna barvy může být způsobena oxidací nebo mrazem. Dále také špatným vykrvením při porážce drůbeže. To se projevuje červenými skvrnkami na mase. Mírné změny na povrchu jsou normální, ale pokud je maso silně zbarvené nebo zapáchá, je lepší ho vyhodit. 

10

Kdy se podle tradice nesmí jíst drůbež

První den v roce by se podle tradice neměli konzumovat žádní opeřenci, protože by vám s nimi mohlo uletět štěstí v nadcházejícím roce. Až tedy budete plánovat slavnostní novoroční oběd, vzpomeňte si na tuto tradici a nepokoušejte štěstí.

Kuřecí maso je skvělou volbou pro každodenní vaření. Díky své univerzálnosti si ho můžete vychutnat grilované, pečené, smažené nebo dušené - vždy budete mít jistotu, že připravíte chutný a zdravý pokrm. Stačí jen vybrat vhodnou část kuřete a zvolit takový způsob přípravy, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky