Desatero rad na téma lasagne: Co všechno byste před přípravou měli vědět
Italské lasagne jsou oblíbenou pochoutkou nejen kocoura Garfielda, ale i mnoha z nás. Jsou tvořeny z širokých těstovinových plátů, masové směsi a bešamelové omáčky. Patra se na sebe střídavě navrství a vše se zapeče v troubě.
Často se do směsi přidává také mozzarella, houby nebo zelenina. Lasagne chutnají báječně i druhý den po upečení. Chutě mají čas se lépe spojit a navíc jdou i lépe servírovat. Čerstvé a horké vrstvy po sobě kloužou a tak je téměř nemožné podávat úhlednou porci.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Jak mají vypadat lasagne
Lasagne tvoří pláty širokých těstovin, bešamelová omáčka, ragú a parmezán. Ragú je mleté maso dušené v rajčatové omáčce, do kterého lze přidat houby, papriky či třeba cuketu. Bešamelová omáčka je v podstatě mléko zahuštěné jíškou, zjemněné máslem.
2
Z kolika vrstev se skládají lasagne
Vrstvy klademe střídavě na sebe a dáme jich tolik, kolik se jich vejde. Vždy se začíná bešamelovou omáčkou, na kterou dáme plátky lasagní, následuje ragú, parmezán, bešamel a opět lasagne. Takto postupujeme dokud je místo. Poslední vrstvou je bešamel, posypaný parmezánem.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
3
Jaké těstoviny patří na lasagne
Těstoviny lasagne jsou velké pláty, které můžete použít buď rovnou tvrdé, jak je zakoupíte, ale můžete je také předvařit. Jak s nimi zacházet najdete napsané na obalu. Lze si také připravit vlastní těstoviny, k jejichž výrobě budeme potřebovat pouze hladkou mouku a vejce.
4
Jak zajistit, aby lasagne nebyly tvrdé
Sušené těstoviny je dobré minutku povařit, lehce tak změknou a budou lépe přijímat tekutinu při zapékání. Na dno pekáčku patří nejprve omáčka a až na ni klademe pláty těstovin. Stejně tak poslední vrstva lasagní musí být řádně zakryta omáčkou.
Mohlo by vás zajímat
5
Jaký sýr patří na lasagne
Mnohdy se setkáváme s recepty, ve kterých jsou uvedeny různé druhy sýrů. Do tradičních lasagní podle italské receptury patří parmezán, ten můžeme nahradit sýrem Gran Moravia, který se vyrábí stejnou metodou.
6
Jak péct lasagne
Lasagne pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C po dobu 30–35 minut nebo tak dlouho, dokud nám horní vrstva sýra nezhnědne. Po upečení je dobré nechat lasagne trochu zchladnout, aby se nám porce lépe servírovaly.
7
Jak udělat bešamel
Bešamel je světlá omáčka z másla, mouky a mléka. Nejprve si utvoříme jíšku z hladké mouky a másla. Tu následně po částech ředíme mlékem, dokud nezískáme chtěnou konzistenci omáčky.
8
Jak udělat ragú
Na hlubší pánvi osmažíme mleté maso, které zalijeme směsí loupaných rajčat a rajského protlaku. Můžeme použít i čerstvá rajčata. Podle chuti přidáme houby, cukety nebo papriky. Vše společně, za občasného míchání, dusíme alespoň 90 minut.
9
Jak udělat těstoviny
Na přípravu těstovin budeme potřebovat pouze hladkou mouku a vejce. Ty smícháme dohromady a utvoříme hladké těsto. Pokud máme strojek na těstoviny, těsto jím projedeme nejprve na největší rozměr a postupně ubíráme až na požadovanou tloušťku.
10
Jaké maso na lasagne
Do omáčky použijeme směs hovězího a vepřového mletého masa. Vepřové maso dodá omáčce šťavnatost a hovězí zase výraznou chuť a vůni. Na odlehčení ale můžete maso vynechat a připravit si pouze zeleninové ragú.
Lasagne jsou velmi sytý pokrm, který chutná báječně i následující den. Jejich příprava není těžká, ale spíše časově náročná. Pomoci si můžeme tak, že si předpřipravíme omáčky předem a následující den jen jídlo zkompletujeme a zapečeme.
Komentáře