Tradiční velikonoční mazanec má svá tajemství. Poradíme, jak ho připravit
Mazanec patří mezi neodmyslitelné součásti velikonoční tabule. Toto sladké kynuté pečivo symbolizuje slunce a hojnost. Jak ho správně upéct, aby nepraskl, z jaké mouky ho připravit a proč se někdy rozjíždí? Vše se dozvíte v tomto článku.
Mazanec se peče už od středověku a původně byl obřadním chlebem spojeným s oslavami jara a Velikonoc. Jeho kulatý tvar symbolizuje slunce, hojnost, štěstí a nový život. Dříve se pekl nejen sladký, ale i slaný, s uzeným masem či sýrem, a byl součástí velikonoční hostiny.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Jak dlouho se peče mazanec
Mazanec se peče přibližně 40–50 minut při teplotě 170 °C. Každá trouba může péct jinak, proto je dobré sledovat barvu kůrky. Pokud začne příliš rychle hnědnout, přikryjte ho alobalem. Pro kontrolu zapíchněte do středu špejli – pokud ji vytáhnete suchou, je mazanec hotový.
2
Jak vytvarovat mazanec
Těsto na mazanec se tvaruje na lehce pomoučeném vále. Nejprve ho několikrát přeložte směrem dovnitř, aby vznikl pevný bochánek. Poté otočte spojem dolů a nechte kynout. Před pečením ho nařízněte do kříže, což pomůže udržet tvar a zabrání nerovnoměrnému praskání při pečení.
3
Jak udělat pletený mazanec
Mazanec lze uplést podobně jako vánočku. Nejčastěji se plete od středu ze čtyř pramenů, které se vzájemně kříží. Důležité je těsto správně propracovat a nechat dostatečně vykynout, aby drželo tvar a během pečení nepopraskalo.
4
Jak dlouho kyne mazanec
Mazanec by měl kynout dvakrát. Nejprve v míse, kde zvětší objem na dvojnásobek, což trvá asi 60 minut. Poté se vytvaruje a nechá dokynout na plechu dalších 30–40 minut. Správné kynutí závisí na teplotě místnosti – ideální je kolem 25 °C. Při příliš krátkém kynutí se během pečení potrhá.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
5
Jak poznat upečený mazanec
Upečený mazanec poznáte podle zlatavé barvy a pevné kůrky. Můžete také provést test špejlí – zapíchněte ji do středu a pokud vyjde suchá, je mazanec upečený. Po dopečení ho nechte vychladnout na mřížce a krájejte zcela vychladlý.
6
Jak dlouho vydrží mazanec
Mazanec vydrží čerstvý a měkký 2–3 dny, pokud ho správně skladujete. Nejlepší je druhý den, když se chutě správně rozleží. Skladujte ho zabalený v utěrce, se kterou ho vložíte do plastového sáčku, aby nevysychal. Pokud ho nechcete sníst hned, lze ho zamrazit a později rozmrazit při pokojové teplotě.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
7
Z jaké mouky se peče mazanec
Nejlepší mouka na mazanec je hladká pšeničná, která zajistí jemnou strukturu. Lze ji kombinovat s polohrubou, ale jen s hladkou moukou bude nadýchaný jako obláček. Pro zdravější variantu můžete přidat část špaldové nebo celozrnné mouky, zde je však nutné upravit množství tekutin, aby těsto nebylo příliš tuhé.
8
Proč se mazanec rozjede
Mazanec se může rozjet kvůli příliš dlouhému kynutí, při kterém těsto překyne. Na vině také může být příliš vysoká teplota pečení. Důležité je i dostatečné propracování těsta, které vyžaduje poměrně dost času, a správné naříznutí mazance před vložením do trouby.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
9
Jak upéct mazanec, aby nepraskl
Aby mazanec při pečení nepraskl, je důležité ho správně nechat vykynout a před pečením naříznout do kříže. Pečte ho pomalu, při teplotě kolem 170 °C, a během pečení troubu zbytečně neotvírejte. Pomůže také potření vejcem, které vytvoří pevnější kůrku a částečně tak zabrání praskání.
10
Co symbolizuje mazanec
Mazanec symbolizuje hojnost, plodnost a nový život. Tradičně se peče na Velikonoce a jeho kulatý tvar připomíná slunce, což souvisí s příchodem jara. Dříve se pekl nejen sladký, ale i slaný, s masem nebo sýrem, a patřil k posvěceným pokrmům na velikonočním stole.
Mazanec je nejen tradiční velikonoční pochoutka, ale také symbol hojnosti a začátku jara. Správná volba surovin, důkladné kynutí a pečení při optimální teplotě zajistí, že se vám vždy podaří. Ať už ho pečete podle starých receptů, nebo zkoušíte nové varianty, jeho vůně a chuť vždy zpříjemní sváteční chvíle.
Komentáře