Desatero rad na téma meruňky: Poradíme, jak si sladké plody nejvíce užít a správně je uskladnit
Meruňky jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce, na kterém si v létě můžeme pochutnat. Konzumace sladkých oranžových plodů přináší požitek nejen chuťovým buňkám, ale i pozvedne náladu a posílí naši imunitu.
Červenec je měsícem meruněk, výtečných plodů se sametovou slupkou, které chutnají za syrova nebo zpracované v lahodném koláči a ovocných knedlících, v džemu, marmeládě nebo kompotu. Jenže meruňky patří k ovoci, které po sklizni nedozrává a začne lehce hnít a plesnivět, pokud není včas zpracováno. Nespotřebovanou úrodu proto doporučujeme co nejdříve zavařit, usušit nebo zamrazit. Jak na to, poradíme v našem článku.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Co se dá udělat z meruněk
Meruňky jsou skvělé k přímé konzumaci čerstvých plodů. Jakmile jsme však nasyceni a úroda je stále dostatečná, nabízí meruňky spoustu možností, jak si na nich pochutnat. Mezi nejoblíbenější dobroty patří meruňkové koláče, ať už kynuté, hrníčkové nebo bublaniny. Dále můžeme z meruněk připravit výborné ovocné knedlíky, domácí zmrzlinu a na zimu zásobu marmelád, džemů, přesnídávek a kompotů, které nám jistě přijdou vhod. Část úrody lze také usušit a to nejlépe pozvolna v troubě. Využijeme je na výlety nebo do masitých exotických pokrmů. Meruňky můžeme samozřejmě zamrazit, ideálně ve formě protlaku.
2
Jak oloupat meruňky
Překáží vám hůře stravitelné slupky na meruňkách nebo se chystáte na jemný meruňkový džem? Meruňky oloupeme velmi snadno. Stačí je omýt, nechat okapat a poté ponořit na přibližně 1 minutu do horké vody a ihned zchladit studenou vodou. Ostrým nožem slupku opatrně stáhneme. Do marmelád a džemů ale můžeme slupku ponechat, naše babičky ji nechávaly kvůli lehce štiplavé a pikantní chuti.
3
Jak rozvařit meruňky
Meruňky omyjeme a necháme okapat. Dále je vypeckujeme, nakrájíme na malé kousky a dáme do hrnce, zároveň můžeme přidat i trochu vody, aby se meruňky nepřichytily ke dnu. Přivedeme k varu a za stálého míchání meruňky rozvaříme. Takto připravený rozvar využijeme na přelití dezertů, do kaší nebo jako ovocnou přesnídávku pro nejmenší, je totiž plná vitamínů. Aby se přesnídávka nezkazila, je třeba ji ve skleničce zavařit. Přidáním cukru snadno připravíme z rozvaru výbornou meruňkovou marmeládu.
4
Jak se dělá meruňkový džem
Domácí meruňkový džem je velkou pochoutkou, která nám vydrží po celou zimu. Džem je výborný jako náplň do koláčů, na slepování cukroví nebo na namazání pečiva a vánoček. Příprava je přitom jednoduchá. Vypeckované meruňky nakrájíme na malé kousky, vložíme do hrnce, přidáme cukr a přivedeme k varu. Mnoho hospodyněk přidává želírovací přípravek nebo kyselinu citronovou, která se také postará o zhoustnutí směsi. Během vaření odebíráme pěnu a vaříme do zhoustnutí. Horký džem plníme do čistých uzavíratelných sklenic, zavíčkujeme a ihned obrátíme dnem vzhůru. Po 5-10 minutách otočíme, zakryjeme látkovou utěrkou a necháme vychladnout.
5
Co s přezrálými meruňkami
Meruňky se velmi rychle kazí a hnijí, proto měkké a přezrálé plody je nejlepší co nejdříve zpracovat do marmelád a přesnídávek. Můžeme je nastavit i jiným ovocem, jako jsou třeba jablka a rybíz. Další možností je meruňky zamrazit, nejlépe ve formě protlaku, který připravíme rozvařením nakrájených meruněk s trochou vody do měkka. Osladíme podle chuti a pomocí lisu na ovoce nebo mlýnku prolisujeme na protlak, potom směs můžeme zamrazit. Využíváme podle libosti do dezertů nebo na přípravu zmrzliny.
6
Jak nejlépe uskladnit meruňky
Pokud chceme, aby nám meruňky co nejdéle vydržely v čerstvém stavu, musíme je vhodně uskladnit. Meruňky dáme na suché a chladné místo (do chladničky nebo do sklepa), kde nám vydrží přibližně 3-5 dní. Neskladujeme je zároveň s jiným ovocem, jsou na to háklivé a vede to u meruněk k přezrávání a hnilobě. Můžeme je také skladovat při pokojové teplotě, takto nám meruňky vydrží 1-2 dny.
7
Jak se dělá meruňkový kompot
Meruňkový kompot nám přijde k chuti během zimních měsíců, kdy po čerstvých meruňkách už není ani památka. Dobře zavařený kompot vydrží i dva roky. Meruňky omyjeme, rozpůlíme a vypeckujeme. Naskládáme je do čistých uzavíratelných sklenic. Zalijeme horkým nálevem, který jsme si připravili svařením vody s cukrem a ihned zavaříme na 85 °C po dobu asi 25 minut.
8
Jak se dělá meruňková přesnídávka
Meruňky obsahují spoustu minerálů a vitamínů, proto jsou skvělou a zdravou svačinkou i pro nejmenší strávníky. Na výrobu přesnídávky si připravíme vypeckované meruňky, které nakrájíme na kousky a rozvaříme ve vodě doměkka. Přidáme cukr podle chuti a rozmixujeme ponorným mixérem na kaši. Nalijeme do čistých sklenic, zavíčkujeme a při 85 °C po dobu 25 minut zavaříme.
9
Jak dlouho vydrží meruňky v lednici
V chladničce nám meruňky vydrží 3-5 dní, v závislosti na vyzrálosti plodů a jejich kvalitě. Doporučujeme meruňky průběžně kontrolovat a ihned odstranit plesnivé či napadené hnilobou.
10
Jak správně meruňky zavařit
Meruňky jsou k zavařování jako stvořené. Meruňky omyjeme, rozpůlíme a zbavíme pecek. Naskládáme je do čistých sklenic řeznou stranou dolů a ihned zalijeme cukerným roztokem. Sklenice uzavřeme a sterilujeme při teplotě 80 °C po dobu asi 20 minut. Poté sklenice narovnáme na utěrku a přikryjeme ručníkem. Necháme vychladnout. Takto zavařené meruňky využíváme jako kompoty a na přípravu pečených moučníků a nepečených dezertů. Vydrží nám bez problémů celou zimu.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak na kynuté meruňkové knedlíky
V létě patří ovocné knedlíky k těm nejoblíbenějším pokrmům. Meruňkové knedlíky můžeme připravit z tvarohového, odpalovaného i tradičního kynutého těsta. Z vykynutého těsta tvoříme kousky, které plníme celými vypeckovanými meruňkami (můžeme je podle chuti i přisladit). Vaříme přikryté v hrnci nejdříve z jedné strany, poté odkryjeme a vaříme z druhé strany. Po uvaření propícháme vidličkou a na talíři sypeme cukrem, tvarohem a přelijeme máslem.
Jak připravit lahodné kynuté těsto na meruňkové knedlíky, můžete zhlédnout v našem video-návodu:
A co nejraději připravujete z meruněk vy? Podělte se s námi o své rady do komentářů pod článkem.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Deset nejlepších meruňkových moučníků: Zkuste vláčný perník, šátečkové koláčky nebo bábovku!
Meruňky se nehodí jen do dezertů. Skvěle chutnají i v kombinaci s vepřovým masem nebo v marockém tajine
Meruňky rádi zavařujeme na zimu. Poradíme vám, jak vyrobit kompot, marmeládu a přesnídávku
Komentáře