Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pstruh je vynikající volbou pro každého, kdo hledá zdravou a chutnou stravu. Můžeme ho péct, grilovat, smažit nebo pošírovat na bílém víně s bylinkami a vždy si tak zajistíme kvalitní jídlo plné bílkovin a omega-3 mastných kyselin.

Pstruh je jednou z nejoblíbenějších ryb v České republice, a to nejen pro sportovní rybáře, ale i pro milovníky dobrého jídla. Pstruh je známý svou jemnou chutí a bohatými výživovými hodnotami, je proto ideálním doplňkem zdravé stravy.

1

Jak se připravuje pstruh

Pstruha očistíme, nasolíme a posypeme kmínem z obou stran i zevnitř. Na pánvi rozpustíme máslo a počkáme, než se dostatečně rozehřeje. Pozor, aby se nezačalo přepalovat. Pstruha osmažíme na středně silném plameni z obou stran, dozlatova.

2

Jak se peče pstruh v troubě

Troubu rozpálíme na 210–220 °C. Pstruha očistíme, osolíme a posypeme kmínem. Dovnitř ryby vložíme plátek másla a snítku tymiánu. Pekáček vyložíme pečicím papírem a pečeme 10–15 minut. Podáváme nejlépe se šťouchanými bramborami.

3

Jaké koření se dává na pstruha

Ryby mají jemné maso, které nesnese příliš výrazné druhy koření. Přebylo by chuť ryby. Ve většině případů si vystačíte se solí a kmínem, ale ozvláštnit pstruha můžete i česnekem, citrónovou kůrou, kurkumou, tymiánem nebo pepřem. Vždy se však řiďte heslem "méně je více".

4

Jak poznat, že je pstruh hotový

Že je ryba hotová nám napoví jednoduchý trik. Zkusíme zatahat za hřbetní kost a když půjde snadno vyndat, ryba bude hotová. Za kost však tahejte opatrně, pokud by ryba byla ještě syrová, snadno slabé kůstky zpřetrháte a pak je budete složitě jednu po druhé vyndávat.

5

Jaká příloha se hodí k pstruhovi

Nejčastěji k pstruhovi podáváme brambory, které můžeme před servírováním ještě lehce opéct na másle. Máslem rybu i brambory na talíři také přelijeme. Chceme-li, brambory zcela vynecháme, a připravíme k rybě zeleninu. Může být dušená, grilovaná i čerstvá. Vhodné je také čerstvé pečivo.

6

Proč se dává citrón na rybu

Je to nejen chutné, ale také citrón obsahuje kyselinu citrónovou, která eliminuje rybí zápach způsobený bakteriemi, které se na mrtvé rybě množí. Stejnou funkci mají i jiné jedlé kyseliny, třeba kyselina octová, ale ta by nám na rybě zrovna moc nechutnala.

7

Jak odstranit šupiny z pstruha

U lososovitých ryb, jako je pstruh nebo siven, se šupiny neodstraňují. Není to potřeba, ale kdo nemá rád rybí aroma, odstraněním šupin se ho zbaví. Nejčastěji však postačí rybu důkladně omýt a vytřít dosucha papírovou utěrkou.

8

Jaká omáčka se hodí k pstruhovi

K pstruhovi i rybám všeobecně se hodí holandská omáčka stejně dobře jako k mořským plodům, drůbežímu masu nebo k zelenině. Základem omáčky je máslo a žloutky, dochucená je pepřem a citrónovou šťávou.

9

Co pít k pstruhovi

V našich končinách nejsme moc zvyklí pít víno k jídlu, ale svěží a lehký pokrm si o něj přímo říká. K pstruhovi pasuje bílé suché víno na bázi sauvignonů, suchých ryzlinků či veltlínů. Tučnější ryby naopak snesou víno typu Rulandské šedé či burgundské Chardonnay.

10

Jak se jí pstruh

Pokud je pstruh dobře upečený, dá se mu snadno vyjmout páteř. Jednoduše příborem oddělíme hlavu a následně vyjmeme celou páteř i s kostmi. Maso z žeber stáhneme snadno vidličkou a oddělíme ocas. Uvnitř masa může zůstat pár kostí, ty ale snadno vybereme.

Věříme, že jsme vám zodpověděli vše, co vás o pstruzích zajímalo, a na závěr přikládáme video, podle kterého snadno vyfiletujete rybu jako profesionál.

 

 

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli