Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Škvarky si můžete snadno připravit i doma. Nejenže jsou skvělým doplňkem k čerstvému ​​chlebu, ale také se hodí do pomazánek či přísad do pečiva. Jejich příprava vyžaduje čas a trpělivost, ale výsledek rozhodně stojí za to.

Příprava škvarků začíná u kvalitního vepřového sádla. Je ideální, pokud si můžete obstarat sádlo přímo od řezníka, protože tak budete mít jistotu čerstvosti a kvality. Sádlo se nakrájí na malé kostky a pomalu se rozpouští v hrnci nebo v pekáči na sporáku nebo v troubě. Klíčovým krokem je nespěchat, jinak se sádlo připálí. 

1

Co jsou škvarky

Škvarky jsou křupavé kousky tuku, které vznikají při pomalém škvaření sádla. Tento proces spočívá v pomalém zahřívání sádla, během kterého se tuk odděluje od masa. Z masa se stávají zlaté kousky, které se následně scedí a zbaví přebytečného tuku.

2

Jaké sádlo je na škvarky nejlepší

Ideální je sádlo z břicha nebo hřbetu prasete, které má vyvážený obsah tuku a masa. Toto sádlo se snadno škvaří a poskytuje nejlepší poměr křupavých škvarků a sádla. Je důležité vybírat čerstvé sádlo od ověřeného řezníka, aby výsledná chuť byla co nejkvalitnější.

3

Jak dlouho se škvaří sádlo

Příprava škvarků může trvat několik hodin, v závislosti na množství sádla a způsobu škvaření. Typický proces trvá 1 až 3 hodiny, během nichž je důležité sádlo pomalu zahřívat na mírném ohni a pravidelně míchat, aby se nepřipálilo. Pomalejší proces zajistí, že škvarky budou krásně křupavé a zlaté.

4

Jak se škvaří sádlo na škvarky

Správné škvaření sádla vyžaduje trpělivost. Sádlo se nakrájí na malé kostky a vloží do hrnce. Podlije se trochou vody a začne se pomalu zahřívat. Následně se začne uvolňovat sádlo, které se průběžně sbírá. Sádlo se škvaří tak dlouho, dokud se uvolňuje tuk. Důležité je velmi časté míchání a střední teplota ohřevu.

5

Jak udělat škvarky v troubě

Tento způsob je sice časově náročnější, avšak téměř bezpracný. Sádlo pokrájené na malé kostky vložte do pekáče, podlijte trochou vody a dejte do trouby vyhřáté na 120–150 °C. Průběžně sbírejte rozpuštěný tuk a občas zamíchejte.

6

Proč přidávat mléko

Mléko se může přidat na konci škvaření, kdy se již neuvolňuje žádné sádlo. Stačí škvarky zalít trochou mléka, zamíchat a nechat ho odpařit. Díky tomu budou mít zlatavější barvu i lahodnější chuť. Mléko však není nezbytností a škvarky jsou chutné i bez něj.

7

Proč jsou škvarky hořké

Hořké škvarky mohou vzniknout v důsledku příliš vysoké teploty během škvaření. Dojde tak k připálení sádla, které zhořkne. Tento jev je nevratný a škvarky se nedají nijak zachránit. Proto je důležité při škvaření nespěchat a udržovat střední teplotu.

8

Proč jsou škvarky gumové

Gumové škvarky mohou vzniknout hned dvěma způsoby. Pokud škvaříte sádlo, které bylo předtím zmrazené, výsledné škvarky mohou být gumovité či se dokonce rozváří během vaření. Škvarky také zgumovatí při skladování v lednici, odkud do sebe nasají vlhkost.

9

Jak dlouho vydrží škvarky

Škvarky je nutné uchovávat v lednici, nejlépe zalité sádlem. Tak potom vydrží bez problémů půl roku. Chcete-li je skladovat delší dobu, doporučujeme je přendat do mrazicího sáčku, odsát vzduch a zamrazit. Takto je můžeme uchovávat celý rok.

10

Jak poznat, že jsou škvarky hotové

Hotové škvarky mají zlatavou barvu a už se z nich neuvolňuje další tuk. Doporučujeme je ještě v průběhu škvaření trochu vymačkat, uvolní se poslední zbytky sádla. Potom je doporučujeme ještě chvíli škvařit a případně zalít trochou mléka.

Nejčastěji v kuchyni používáme vepřové škvarky, které jsou nejdostupnější. Ale úplně stejně si můžeme připravit i škvarky z krůtího, kuřecího nebo husího sádla. Škvarky i sádlo můžete zakomponovat do mnoha receptů, dokonce i do vánočního cukroví.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky