Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Dip je hustá omáčka z různých surovin, která se podává samostatně v miskách. Nepřelévá se přes hotové jídlo ani se s jídlem nevaří. Strávníci si v dipu máčí kousky potravin, k namáčení se hodí maso, chléb, brambory a zelenina.

Každý z nás už dip ochutnal. Tři nejznámější dipy jsou kečup, hořčice a tatarská omáčka, v jiných zemích to jsou guacamole, salsa, hummus a mnoho jiných. Příprava omáčky není složitá, jako základ se mohou použít suroviny, které máte běžně doma. 

1

Jak se připravují dipy

Jelikož jsou dipy husté omáčky, které by měly na namáčené potravině ulpět, volíme suroviny, které to umožňují. Základem dipu je hustší složka - mletá nebo mixovaná zelenina, hořčice, majonéza, jogurt, kysaná smetana, tvaroh. Ta se posléze ředí do potřebné hustoty a přidávají se dochucovadla a koření.

2

Jaké jsou nejznámější dipy

Nejznámějšími dipy jsou rajčatový kečup, různé druhy hořčice, majonéza a tatarská omáčka. V jiných zemích dipům vévodí cizrnový hummus, indické čatní, mexické guacamole, středomořská salsa či řecké tzatziky. Asijská kuchyně je známá svými pikantními omáčkami na jarní závitky.

3

Jak udělat dip z majonézy

Základní složkou je majonéza, kterou můžeme pro snížení kalorické hodnoty nastavit jogurtem nebo zakysanou smetanou. Osolíme, opepříme a prošleháme - do vzniklého krému můžeme zamíchat lisovaný česnek, nastrouhanou cibuli, červenou papriku, kyselou okurku a zelené bylinky.

4

Tvarohový a jogurtový dip

Pojivem všech ingrediencí je tvaroh, jogurt nebo směs obou. Tvaroh ředíme mlékem nebo smetanou do požadované konzistence. Krém prošleháme s hořčicí, solí, pepřem, lisovaným česnekem, ale i jemně nasekanou zeleninou a zelenými bylinkami. Dip můžeme ochutit mnoha druhy koření.

5

Jak připravit pikantní dip

Do pikantních omáček používáme rajčata nebo zeleninu, cibuli, česnek, pálivé papričky, pepř, uzenou papriku a chilli koření. Sladké a kouřové aroma dodáme trochou švestkových povidel. Dip je velmi oblíbený při grilování masa a v anglicky mluvících zemích se bez něho neobejde žádné barbecue.

6

Čím se dochucují dipy

Základ nemá příliš dominantní chuť, takže ho můžeme kombinovat se vším, co máme rádi. Kromě soli a pepře jsou to různé druhy koření, zelené bylinky (petrželka, kopr, pažitka), hotové omáčky (barbecue, sojovka), mletá nebo jemně posekaná zelenina včetně cibule, kyselé okurky a lisovaný česnek, který nesmí nikdy chybět.

7

Jak se servírují různé dipy

Dipy servírujeme v miskách mezi připravené jídlo. Můžeme podávat i několik druhů různých dipů - některé vychlazené, jiné naopak teplé. Povrch dipu dozdobíme zelenými lístky, praženými semínky, kousky zeleniny nebo několika kapkami pikantní omáčky či ochuceného oleje (olivový, dýňový, sezamový).

8

Jaká jídla se máčí v dipech

Nejchutnější jsou bramborové hranolky nebo hranolky ze zeleniny v jakékoli tepelné úpravě. V dipech máčíme kousky upečeného nebo grilovaného masa a ryb, uzeniny, sýr, mexické tortilly, různé druhy chlebových placek, bramborové a zeleninové chipsy nebo i kousky rohlíků a veky.

9

Neobvyklé kombinace dipů

Chuť omáčky může být velmi výrazná díky aromatickým sýrům jako jsou tvarůžky, romadur nebo Niva. Kombinace s ořechy, rozinkami a medem je v orientálních pokrmech nepostradatelná. Použití fazolí, zázvoru, hub a ovoce sice nepatří ke klasice, ale ozvláštní každý dip jinou, specifickou chutí a vůní.

10

Jak zužitkovat zbylé dipy

Zbylé dipy přikryjeme potravinářskou fólií a uložíme do ledničky, kde vydrží i dva dny. Mrazit dipy je zbytečné - zmrazením ztratí své vlastnosti a vždy je lepší připravit čerstvé. Dip, který si bereme na výlet, by měl být ze surovin, které se nekazí - proto vynecháme majonézu, tatarku a kysanou smetanu.

Zkuste si namíchat vlastní dip. Inspirací vám může být recept z našeho videa:

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky