Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Aspik je průhledná ochucená želatina nebo také vývar z klihovitých částí vepřového nebo drůbežího masa. Po vychladnutí tvoří na pokrmu pevnou, ale přitom měkkou vrstvu, která se dá krájet nožem na jednotlivé porce.

Aspik, agar, želatina, rosol, sulc a huspenina jsou průhledné jedlé hmoty, kterými přeléváme zeleninu, ovoce, maso, ryby, uzeniny, vejce a saláty, aby zůstaly jako čerstvé a měly lepší chuť. Pokrmy v aspiku necháme před konzumací vychladnout.

1

Co je vlastně aspik

Aspik je rosolovitá hmota, kterou tvoří čirá želatina bez chuti a bez zápachu nebo ochucený masový vývar, který se také nazývá huspenina, sulc. Želatinu koupíme buď ve formě prášku nebo plátků v každém obchodě a ani její příprava není příliš složitá, takže s ní můžeme připravit bohatou škálu chutných pokrmů.

2

Jak se připravuje aspik

Plátky želatiny nebo želatinový prášek musí nejdříve nabobtnat, pak se směs rozehřeje (dokud se nerozpustí hrudky), dochutí a nalije do formiček. Sulc vznikne dlouhým vařením vepřových kůží a kostí, hlavně nožiček. Před nalitím do formy musíme vyzkoušet, jak sulc tuhne - odlijeme na talířek a vložíme do lednice.

3

Jak a čím ochutit aspik

Do sladkého aspiku použijeme cukr nebo část vody nahradíme ovocnou šťávou. Slaný aspik osolíme, opepříme a svaříme s bobkovým listem, novým kořením a octem. Sulc se připravuje ze silné masové polévky, kterou ochutíme solí, pepřem, kořením nebo také bujónem, který mu dodá výraznější chuť.

4

Co vše se zalévá aspikem

Kromě sladkých pohárů, dortů a řezů používáme aspik k zalití kousků masa, šunky, ryb, vajec a zeleniny. Z šunky můžeme připravit rolky, plněné křenem. Zaléváme i zbylé saláty s majonézou, připravujeme vaječné tlačenky nebo huspeninu z masových vývarů a to i z uzeného masa.

5

Jak udělat mozaiku v aspiku

Nesmíme zapomínat na to, že po vyklopení aspiku bude dno misky nahoře - podle toho skládáme jednotlivé ingredience. Nejdříve do formy nalijeme trochu aspiku a po ztuhnutí na něj skládáme ozdobně maso, vejce nebo zeleninu. Každou vrstvu zalijeme aspikem a necháme vychladnout.

6

Jak dlouho tuhne aspik

Obsah formy bychom neměli zalévat vařícím roztokem - horkem se mohou změnit vlastnosti zalévaných potravin a aspik hůře tuhne. Necháme ho částečně vychladnout v kastrůlku a pak s ním opatrně, přes lžíci, potraviny zalijeme. Necháme ho tuhnout několik hodin v lednici, ideálně přes noc.

7

Jak vyklopit aspik z formy

Aspik vytvoří po vyklopení "skleněnou" bábovku, kterou dále dochucujeme a zdobíme. Aspik vyklopíme tak, že na obrácenou formu položíme horkou utěrku nebo misku krátce ponoříme až po okraj do teplé vody. Pak stačí prsty odlepit aspik od misky a obsah se sám uvolní.

8

Jak rozpustit ztuhlý aspik

Aspik se rozpouští teplem - v mikrovlnce, ve vodní lázni nebo krátkým zahřátím na plotně. Někdy aspik málo ztuhne, proto ho musíme slít přes sítko do kastrůlku a přidat trochu želatiny. Masový vývar dále redukujeme, ale musíme hlídat obsah soli - pokud je dost slaný, přidáme místo redukování do vývaru želatinu.

9

Proč by se měl jíst aspik

Aspik je celkově prospěšný svým obsahem kolagenu, který má příznivý vliv na kosti, klouby, vlasy, zuby a nehty. Významné jsou i benefity ve formě nízkého obsahu sacharidů a velkého množství lehce stravitelných bílkovin. Jeho kalorická hodnota je nízká, proto se hodí i pro redukční dietu.

10

Jak dlouho vydrží aspik

Jídla v aspiku musí být uchována v chladu. Nejenže se aspik v teple rozpouští, ale  je také vhodným prostředím pro rychlý růst bakterií (používá se totiž jako živná půda v laboratořích). Takové pokrmy bychom měli sníst co nejdříve, ideálně do druhého dne. Sulc vydrží déle, protože má na povrchu tukovou vrstvu.

Vaječná tlačenka je tak oblíbená, že se přímo k její přípravě prodává želatina s receptem na obalu. Jak ji udělat, uvidíte v našem videu:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky