Jak připravit nejlepší domácí hamburgery - oblíbené jídlo grilovací sezony. Poradíme s jejich náplní i skládáním
Ačkoliv jde hlavně o placičku z hovězího masa, postupně se vyvinuly různé variace z drůbežího nebo jiného masa a hlavně bezmasé, které zažívají velkou módní vlnu.
Oblíbené jídlo amerických grilovacích párty má překvapivě původ v Evropě, konkrétně v Hamburku, od kterého mají hamburgery jméno. O původu si můžete přečíst v našem článku.
Různé suroviny na burgery
Hovězí maso je klasika, tomu kvalitnímu stačí jen sůl a pepř, případně petrželka. Ale můžete zkusit přidat hrubozrnnou nebo dijonskou hořčici, worcestrovou omáčku, zelený pepř místo černého atd. Maso si raději umelte sami, případně to svěřte osvědčenému řezníkovi. Vytvořeným karbanátkům prospěje odležení v chladničce asi dvě hodiny, před tepelnou úpravou 15 minut mimo chladničku a 5 minut po upečení. Burgery nesmějí být vysušené, nepečeme je moc dlouho.
Ostatní masa: milovníci vepřového mohou i zde použít mleté nebo upečené trhané vepřové. Kuřecí nebo jehněčí maso stačí nasekat v chopperu, protože je jemné. Také mleté rybí maso pro milovníky ryb má své kouzlo. Ochucujeme jednoduše, aby vynikla chuť masa.
Bezmasé variace: Bezmasou náplň může tvořit např. grilovaný nebo opečený steakový žampion Portobello, grilovaný sýr, dále různé náhražky masa jako Robi, tofu apod.
Zeleninové burgery: můžete vyzkoušet vyrobit placičky z červené řepy, jejíž barva nejvíc připomíná maso. V podstatě lze říci, že všechny placičky z oblíbené zeleniny (květák, cuketa, brokolice, kapusta, špenát apod.) lze použít jako náplň burgerů.
Luštěninové burgery: pokud znáte a děláte falafel, můžete místo kuliček vyrobit placičky a použít jako náplň do housek. Suchá cizrna se dobře namočí, rozmixuje na kaši, ochutí římským kmínem, cibulí a česnekem. Placičky můžete vytvořit z kterékoliv jiné oblíbené luštěniny.
Housky
Housky můžete koupit nebo upéct podle našich uživatelských receptů. Originální hamburgerové bulky bývají nasládlé, protože Američané pečivo přislazují kukuřičným sirupem. Ne každému to chutná, klidně upečte housky jen se špetkou cukru na kvásek..
Jak a čím plnit burgery
Čerstvá zelenina v burgerech většinou znamená list salátu a plátek rajčete, někdy orestovaná cibule. Místo cibule doporučuji vyrobit cibulovou „marmeládu“ nebo karamelizovanou cibuli, která se do burgerů skvěle hodí.
Plátkem sýra bývá čedar, ale u nemasových burgerů se nemusíte bát a můžete zkusit plísňové sýry jako camembert, Nivu apod. Jejich výrazná chuť burgerům ze zeleniny prospěje. U sýrových burgerů tvoří např. grilovaný Hermelín hlavní náplň.
Omáčka bývá majonézová jako tatarská, farmářská apod., ale i ovocné omáčky (brusinková, švestková) jsou fajn, zvlášť ve spojení se sýry. Omáčku může v nouzi nahradit i hořčice nebo kečup.
Opečená slanina k masovým a portobello burgerům patří, doplní chuť. Slaninu vypečte na pánvi nebo grilu zvolna hezky dokřupava, pak je to to pravé.
Jak burgery skládáme
Housku vodorovně rozpůlíme a taktéž opečeme, aby byla křupavá. Spodní díl potřeme omáčkou, položíme list salátu, hlavní náplň (burger), plátek rajčete, plátek sýra, cibuli, slaninu, přiklopíme druhou částí housky a spíchneme nebo zabalíme. Pořadí není dogma. Každý si poskládá burgery podle chuti. Pokud má burger tvořit plnohodnotný oběd nebo je určen pro velké jedlíky, přidávají se k němu hranolky, které mohou být i zeleninové.
Nechte si chutnat!
Komentáře