Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jogurt je oblíbeným mléčným výrobkem, který si můžeme doma vyrobit sami. Může se ale stát, že se nám nepovede, je řídký a šlemovitý. Jak tomu předcházet? To poradíme v našem článku a přidáme i několik dalších tipů.

Při výrobě jogurtu je nutné dodržet několik pravidel, aby se povedl krásně hustý a krémový. Jogurt můžeme i ochutit, a to buď přidáním marmelády na dno skleničky nebo ji můžeme do vznikajícího jogurtu rovnou zamíchat.

Nejčastější chyby při výrobě jogurtu

Jogurt je snad jediným mléčným výrobkem, který se nám povede udělat i z UHT pasterovaného mléka.

  • První a nejčastější chybou při výrobě domácího jogurtu je nedostatečné ohřátí mléka. Mléko se bezpodmínečně musí zahřát na minimálně 92 °C. Musí totiž dojít k denaturaci bílkovin, jinak nám jogurt neztuhne a bude šlemovitý.
  • Pozor na připálení mléka. Je lepší používat kvalitní hrnec a mléko ohřívat pomaleji. Občas je dobré ho promíchat.
  • Mléko je nutné zchladit na 45 °C a teprve potom přidat jogurt nebo jogurtovou kulturu. Dřívějším přidáním zabijete jogurtové kultury a jogurt nevznikne.
  • Další chybu můžete udělat, pokud neudržíte jogurt v teple alespoň 6–8 hodin. K tomu pomůže jogurtovač nebo zabalení nádoby se vznikajícím jogurtem do peřin, v létě můžete jogurt dát do rozpáleného auta.
Vámi vyrobený jogurt vydrží v lednici až týden a je možné ho použít i při dalším pečení nebo vaření. Lze z něj upéct vynikající jogurtovou buchtu. Postupovat můžete podle našeho videoreceptu.

 

Další tipy a triky