Domácí ovocné víno: Přinášíme několik rad a tipů, jak ho vyrobit
Výroba ovocného domácího vína je dovednost děděná z generace na generaci už celá staletí. V malém množství si víno můžete vyrobit i vy. Poradíme vám, jak při výrobě vína postupovat.
Proces vinného kvašení je poměrně dlouhý, přitom je náročný na čistotu a správný postup. Některé vlivy mohou proces snadno nepříznivě ovlivnit a tím konečný produkt znehodnotit. Aby víno nebylo zakalené a nemělo pachutě, je nutné dodržet několik zásad.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak na ovocné víno
Přiblížíme vám postup výroby:
- Na dobré domácí ovocné víno potřebujeme ovoce zdravé a ve správné zralosti. Přezrálé ovoce je náchylné k octění, nedozrálé nemá správné aroma a barvu. Veškeré ovoce kromě borůvek, malin a ostružin je nutné dobře omýt.
- Jako nádoby na kvašení doporučujeme skleněné demižony, na menší množství stačí velká láhev od okurek. Nádoby musíme umýt a vypařit. Všechny kovové pomůcky musí mít nerezovou úpravu, aby nepředaly ovoci pachuť.
- Jednoduchou možností je zkvašení ovocného moštu nebo rozmačkaných bobulí. Zahřátím bobulí na 65–70 °C po dobu 20 minut získáme intenzivnější zbarvení budoucího vína. Při procesu kvašení je nutné obsah několikrát denně promíchat, abychom předešli octovatění.
- Kvašení podpoříme vinnými kvasinkami, které můžeme pro ovocná vína zakoupit a dávkujeme je podle návodu na obalu. Při výrobě malého množství (1 sklenice od okurek) stačí kousek čerstvého droždí asi jako lískový oříšek. Spoléhat na práci divokých kvasinek by se nemuselo vyplatit.
- Mošt i drcené bobule je nutné přisladit, aby se v nádobě rychleji vytvořil alkohol, který zabrání různým nemocem vína. Přislazujeme podle druhu ovoce a jeho kyselosti.
- Kvasnou nádobu plníme do 1/2–3/4 a uzavíráme kvasnou zátkou nebo zátkou s kvasnou trubičkou. Kvasící víno potřebuje stálou teplotu 20 °C. Bouřlivé kvašení se většinou samo ukončí po 14 dnech. Po této době opatrně tekutinu stočíme hadičkou do čisté vypařené nádoby, uzavřeme zátkou a přeneseme do chladnější místnosti k dokvašení. Při stáčení musíme dávat pozor, abychom nenasáli kal.
- Pokud kvasíme rozmačkané bobule, stočíme tekutinu již po 6 dnech bouřlivého kvašení, bobule ještě vymačkáme. Tekutinu bez zbytků ovoce přeneseme k dokvašení.
- Dokvašení probíhá již v plných nádobách (málo naplněné nádoby způsobí, že víno bude mít zvětralou chuť) a trvá několik týdnů, při něm by se mělo víno samo pročistit. Nečistoty se usazují na dně. Stáčíme jako předtím opatrně pomocí hadičky samospádem do čisté menší nádoby a opět uzavřeme zátkou. Uložíme v chladnu (kolem 8 °C). Zde bude víno 2–3 měsíce zrát, pročistí se a získá jiskřivou barvu. Poté už můžeme stáčet do lahví.
Tip: Z jablečných slupek můžete snadno vyrobit výborný jablečný ocet.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Cukrář Josef Maršálek bude zase péct s Terezou Bebarovou. Do Prahy už tento víkend přivezou Vánoce jako z pohádky
Jablečný ocet podle jednoduchého receptu našich babiček se bude hodit při vaření i pro domácnost
Tinto de verano: Španělská variace na víno s colou je letošním letním hitem, který si zamilujete taky
Komentáře