Jak připravit domácí tvaroh? Poradíme s postupem, který není nikterak složitý
Tvaroh vzniká vysrážením bílkoviny mléka. Je to takzvaně živá potravina, tedy potravina obsahující bakterie prospěšné pro naše trávení. Stejně jako jogurt i tvaroh pomáhá udržovat správnou střevní rovnováhu.
Tvaroh je významným zdrojem bílkovin a tak je jeho lehká varianta oblíbená při redukčním jídelníčku. Využijeme ho ale i na výrobu kosmetické masky, zklidňuje pokožku po bodnutí hmyzem nebo spálení od sluníčka a ulevuje dětem od horečky.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak si vyrobit tvaroh
K výrobě tvarohu můžeme použít mléko od farmáře nebo zakoupit čerstvé mléko, které nebylo ošetřeno UHT pasterací.
- U tvarohu je lepší použít pasterované mléko. Zahřejeme ho tedy na 65 °C.
- Následně můžeme nechat mléko samovolně kysnout v pokojové teplotě nebo mu pomůžeme přidáním koupeného tvarohu, syrovátky z předchozí výroby tvarohu, tvrdé chlebové kůrky či naočkováním kulturou. Tak učiníme, když má mléko teplotu okolo 25 °C.
- Mléko necháme v pokojové teplotě přes noc. Druhý den by mělo mít konzistenci hustého pudinku.
- Tuto hmotu je třeba nechat vykapat. Můžeme vyložit cedník látkovou utěrkou, a nechat tvaroh vykapávat v něm, nebo svážeme rohy a utěrku zavěsíme.
- Jak dlouho bude tvaroh odkapávat, to záleží na tom, jakou konzistenci chceme mít. Pokud chceme tvrdý tvaroh, je třeba ho ještě zatížit a nechat dál vykapávat.
- Tvaroh přendáme do krabičky a uskladníme v lednici. Zbylou syrovátku můžeme v kuchyni dál zpracovávat.
Domácí tvaroh má trvanlivost zhruba 5 dní a pokud se nestihne zpracovat samotný, lze z něj vyrobit sýr, hodí se také do pomazánek i na pečení, nebo z něj můžeme připravit zmrzlinu, kterou ocení hlavně děti.
Komentáře