Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Dubnová zahrada je příjemným místem. Pozvolna se otepluje, jarní květiny vykvétají, nová sezóna je v plném proudu. Pro zahrádkáře to znamená spoustu práce a pokud se některé úkoly neudělají včas, později už se nedoženou. Tím nejdůležitějším jsou výsevy a výsadby zeleniny.

Příznivé březnové počasí nám dalo možnost připravit zahradu včas. Semínka zeleniny, která dobře snáší chladnější počasí, už máme v zemi. V dubnu přijdou na řadu trochu "háklivější" druhy, s výsevy již není potřeba otálet. Přesto ještě nedáváme ven citlivé rostliny, které by nezvládly přízemní mrazíky.

Co potřebuje dubnová zahrada

Když aprílové počasí dovolí, je toho už docela dost, co je potřeba udělat. Navíc oteplení svědčí i plevelům takže se rozhodně nenudíme.

  • Pokud zbývají některé neuklizené části zahrady, je nejvyšší čas úklid dokončit. To samé platí pro nevyčištěné záhony.
  • Brzy na jaře se s hlínou velmi dobře pracuje, malé plevely se snadno likvidují, ale později vše bude daleko pracnější. 
  • Některá zelenina potřebuje přihnojit, kompost se uplatní v mnoha případech. Oblíbenou volbou je také NPK a Cererit.
  • Duben je ideálním měsícem pro vysazování léčivek a dalších vytrvalých rostlin.
  • S výsevem zeleniny pokračujeme podle osevního plánu. Nejlepší je mít všechno napsané a rozplánované, pak na nic nezapomeneme. 

Co vysévat v dubnu

V dubnu do půdy můžeme dávat většinu druhů zeleniny. Také hrášek, který vyséváme na etapy od března, mangold, červená řepa a kopr patří do země. Všechny výsevy je nejlepší přikrýt bílou netkanou textilií, aby byly chráněné před chladem a spolehlivěji vzcházely. Hrášek potřebuje ochranu i před ptactvem. S výsevem fazolí a kukuřice je jistější počkat až do května, když pomine nebezpečí mrazíků.

Péče o kořenovou zeleninu

Na záhonech již pozorujeme vzcházející zeleninu. Rychle se snaží ředkvičky, kterým prospěje protrhání, a také špenát. Brzy se začne ukazovat mrkev a petržel, semínka budou lépe vzcházet při občasné zálivce. Pro všechnu kořenovou zeleninu je včasné protrhání základem úspěchu.

Bílá textilie je velký pomocník

Bílá textilie vytváří příjemné klima nejen pro zeleninu, ale také pro plevel, což není zrovna pozitivní. Jakmile se zelenina ukazuje v řádcích, zbytečně neotálíme a záhony nakypříme. Nejlepší je pustit se do práce, když svítí slunce. Podkopnuté malé plevely zaschnou a snadno se jich zbavíme. Deštivé počasí naopak pomůže plevelům znovu zakořenit.

Jarní výsadba jahodníků

Duben je měsícem výsadeb nových jahodníků. Jahody jsou zřejmě nejoblíbenější drobné ovoce, které snadno vypěstujeme i na malých zahrádkách, dokonce i na balkóně v truhlíku nebo v závěsném květináči. Vybírat můžeme z různých odrůd, ať už se jedná o časně nebo opakovaně plodící. Všímáme si jejich odolnosti vůči chorobám, plodnosti i kvality a chuti plodů.

Drobné ovoce našich zahrad

Nejrůznější drobné ovoce je důležité nejen pro svou báječnou chuť, ale také dokáže velmi zpříjemnit náš pobyt v přírodě. Děti si na ovoci tak rády pochutnávají a to jim chceme dopřát. Některé druhy můžeme vysazovat i na jaře, i když je většinou snazší podzimní výsadba, která nepotřebuje tolik zavlažování. Mezi nejoblíbenější druhy patří maliny, ostružiny, rybízy, angrešty a borůvky. Postaráme se jim o dostatek výživy, vláhy a správný střih.

Vysazujeme rané brambory

Výsadba naklíčených brambor se vyplatí, rostliny začnou v brázdách brzy ukazovat první listy a můžeme se dočkat časné sklizně, bílá textilie a pravidelné okopávání bramborám také prospějí. Všímáme si včas mandelinek, které je potřeba likvidovat. Brambory vysazujeme kvůli jejich zdravotnímu stavu na stejné místo až po čtyřech letech.

Příprava plodové zeleniny

Pečlivě se staráme o sazenice rajčat a paprik, případně dalších druhů zeleniny nebo jiných rostlin, které pěstujeme v kelímcích nebo květináčích. Potřebují dostatek světla, přiměřenou teplotu a vláhu. Přemokření a průvan jim neprospívají. 

Skleníky a fóliovníky

Dobrou péči potřebují fóliovníky a skleníky. Rostlinky se v nich mají čile k světu a rychle rostou.

  • Při teplém počasí větráme, dbáme o pravidelnou zálivku, ale rostlinám bychom neměli způsobit teplotní šok. Sud s vodou můžeme mít v krytém prostoru.
  • I uvnitř je možné rostliny přikrýt bílou netkanou textilií, aby snáze přečkaly případné ochlazení.
  • Oblíbené jsou časné košťáloviny, především křehké kedlubny, a také salát. Kopru se v teplém prostředí báječně daří. Předpěstujeme si oblíbené sazenice podle potřeby - jde to s výrazně menším úsilím než při předpěstování za oknem, světlo je důležitým faktorem.
  • Rajčata, papriky, okurky a další plodovou zeleninu vysazujeme do krytých prostor výrazně dříve než do volné půdy.
  • Zatím je stále vhodný čas vybudovat nový skleník nebo fóliovník pro tuto sezónu. Volíme kvalitní a pevné materiály, u kterých lze očekávat delší trvanlivost. Některé dnešní fólie mají dlouhou životnost a vyplatí se (např. Ginegar nebo kašírovaná fólie).

Kompost je pro zahradu důležitý

Na jaře zakládáme nový kompost, do kterého patří nejrůznější rostlinné zbytky. Nejlepší je vše míchat, později je možné přisypávat i trávu z koše sekačky. Do nového kompostu vždy dáme i trochu toho uleželého, aby rychleji začaly potřebné procesy. Pokud vám zůstaly z loňska málo zkompostované zbytky, jednoduše je přeházejte do nově založeného kompostu. Můžete je také dát do základů nového vyvýšeného záhonu, budou se tam určitě hodit a přinesou užitek.

V dubnu je toho na zahradě stále více ke sklizni. Rychle narůstá pažitka, loňská petržel, libeček a také první ředkvičky. Pojďte si s námi připravit třeba ředkvičkovou pomazánku podle následujícího videa:

0:00/ 1:45
LIVE

Přejeme, ať se vám na zahradě daří.

Komentáře

Další tipy a triky