Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Hlíva ústřičná je dřevokazná houba, rostoucí na listnatých stromech od konce léta až do zimy. Má nasládlou chuť, silnou houbovou vůni a velmi dobře se s ní pracuje. Jde o široce využívanou houbu nejen v kuchyni.

Hlíva ústřičná patří mezi nejoblíbenější houby i proto, že je lehce dostupná - dá se koupit v obchodě, můžeme si ji vypěstovat na zahradě, nasbírat v lese nebo sáhnout do loňských zásob, dá se totiž velice dobře mrazit, zavařovat a sušit.

1

Na co je dobrá hlíva ústřičná

Díky svému obsahu vlákniny a rostlinných bílkovin je hlíva vhodná i do dietních jídel. Má málo kalorií a ve vegetariánské stravě nahrazuje maso. Kromě toho je pokladem staré čínské medicíny a její pozitivní účinky na zdraví a náš imunitní systém jsou velmi známé a využívané dodnes v lécích a doplňcích stravy.

2

Co se dá uvařit z hlívy ústřičné

Málokterá houba má tak univerzální využití jako hlíva ústřičná. Díky své pevné struktuře a výrazně houbové chuti se dá vařit, dusit, zapékat i péct. Obalujeme ji a smažíme, restujeme, přidáváme do mnoha pokrmů i do zeleninových salátů, zavařujeme ji, mrazíme a sušíme.

3

Jak očistit hlívu ústřičnou

Hlívu neloupeme a nemyjeme. Čerstvě nasbírané houby bývají znečištěné od hlíny, kterou z klobouků odstraníme nožíkem a setřeme vlhkým hadříkem. Spodní části hub lze jen těžko očistit, musíme je odříznout a vyhodit. Čisté nohy odkrojíme a necháme pro další využití (sušení na koření). 

4

Jak dlouho se vaří hlíva ústřičná

Hlíva je křehká, ale pevná houba. Ty z pěstíren a z obchodu potřebují kratší dobu varu (10 minut) než hlíva z přírody. Pro její uvaření je potřeba asi 15 minut, pro polévku 25 minut a omáčce dopřejeme 30–40 minut pomalého dušení, aby se všechny chutě hlívy prolnuly s obsahem hrnce.

5

Jak dlouho restovat a smažit hlívu

Důležitou zásadou restování hub je, že se nesmí při opékání solit - houby by pustily vodu a začaly by se v ní dusit. Hlívu natrháme nebo pokrájíme na kousky, které vhodíme do rozpáleného oleje a zprudka je restujeme. Když začnou zlátnout, přidáme koření a dosmažíme. Houby solíme až na talíři.

6

Jak péct hlívu ústřičnou v troubě

Menší klobouky necháme v celku, větší rozpůlíme. Houby promícháme s nahrubo pokrájenou cibulí a lisovaným česnekem, solí, pepřem, kmínem a houbovým kořením. Směs přeložíme do vymazaného pekáčku, polijeme rozpuštěným máslem nebo sádlem a vložíme do horké trouby. Pečeme 30–40 minut do červena.

7

Jak sušit a mlít hlívu ústřičnou

Hlíva nesmí být mokrá, proto ji nesbíráme za deště. Suché klobouky a nohy rozkrájíme na plátky a rozložíme na lísky nebo na plata sušičky, kde je sušíme několik hodin při teplotě 60 °C. Suché houby chrastí a nelze je ohýbat. Umixujeme je v sekáčku nebo utřeme v hmoždíři a prášek uložíme do sklenic.

8

Jak zpracovat hlívu na zimu

Stejně jako jiné houby můžeme předem uvařenou hlívu sterilovat ve slaném nebo kyselém nálevu. Dobře ji uchováme ve vrstvě tuku, mrazíme ji ve vakuu nebo v krabičkách. Čerstvé houby sušíme, nakládáme do marinády, grilujeme a udíme. Pokud dáváme přednost čerstvým houbám, koupíme je radši v obchodě.

9

Jak dlouho vydrží hlíva v lednici

Čerstvé houby z obchodu mají datum spotřeby uvedené na obalu. Nasbírané nebo vypěstované houby očistíme a umístíme je do lednice maximálně na jeden týden. Jakákoliv změna barvy, vůně nebo mokvání klobouku znamená, že houba již není poživatelná a musíme ji vyhodit.

10

Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma

Hlívu si doma může vypěstovat každý. Použijeme koupený substrát v pěstebním pytli, který umístíme do uzavřených prostor (sklep, garáž, kůlna) do teploty 10–16 °C. Také můžeme použít očkovací kolíčky, které umístíme do dubového, bukového, březového, jabloňového nebo ořechového dřeva.

Pokud ještě hlívu neznáte a chtěli byste ji ochutnat, připravte si falešnou dršťkovku podle našeho videa a nebudete ani chvilku litovat:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky