Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rybíz patří k nejběžnějším druhům drobného ovoce, které si můžeme snadno vypěstovat na našich zahradách. Ideálem jsou pěkné a velké bobulky, které se snadno sklízí, jsou kvalitní a zdravé. Kromě včasného střihu keře potřebují kvalitní výživu, všechnu péči nám pak vrátí skvělou úrodou.

Pěstování rybízu zvládnou i nezkušení pěstitelé. Základem je výběr kvalitní odrůdy, vysazené do pěkné a výživné půdy na slunečném místě. Vhodný není stín, přílišné sucho a ani přemokření. Keříky nesmí být zahuštěné, ale naopak potřebují v předjaří ostříhat, aby svou sílu dávaly jen tam, kde je to potřeba a zbytečně ji "nerozptylovaly". 

Jak připravit rybíz na přihnojení

Správná výživa keřů se projeví pěknou úrodou. Okolí keřů jemně nakypříme, kořeny jsou umístěné pouze mělce, proto jsme na ně opatrní. Do nakypřené půdy hnojiva lépe pronikají. Když okolí keřů odplevelíme, nebudou se o ně muset dělit s dalšími konkurenty.

Čím na jaře hnojit rybíz

Není potřeba vymýšlet nic složitého. V březnu nebo dubnu doplníme vše, co keře potřebují.

  • Ke každému keři dáme trochu kompostu.
  • Přidat můžeme granulky NPK nebo Cereritu, které se nejlépe rozpouští při deštivém počasí. NPK obsahuje draslík, fosfor a dusík, tři důležité minerály, které rostliny na jaře potřebují. Cererit má ještě další minerály navíc.
  • Výborným hnojivem je naředěný hnojivý výluh ze slepičího trusu.
  • Podívejte se také, jak připravit hnojivou zálivku z kopřiv.
  • Populární a užitečné jsou různé bylinné výluhy a zákvasy.
Po přihnojení keře zalijeme, aby se hnojivo pozvolna dostávalo ke kořenům.

Plody rybízu začnou brzy narůstat a pak dozrávat, toto báječné ovoce mívá spolehlivou a vysokou úrodu. Výtečně se hodí do moučníků, marmelád a sirupů.

Můžete se naladit na léto s následujícím videoreceptem.

 

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli