Jak připravit zálivku ze slepičího trusu? Skvělé hnojivo potřebuje správnou aplikaci
Zelenina i drobné ovoce, to vše potřebuje ke svému růstu dostatek živin, a naším úkolem je kvalitní výživu rostlinám dopřát. Ony se nám brzy odvděčí vydatnou úrodou. Některá hnojiva sice můžeme koupit, ale jiná se dají poměrně snadno připravit. To platí i pro zálivku ze slepičího trusu.
Slepičí trus nám zrovna nevoní a do záhonů jej není možné dávat jen tak, bez naředění, abychom rostliny nepopálili. Trus je nutné nejprve nechat vykvasit a pak pořádně naředit. A jak slepičí trus získat? Buď od vlastních slepic nebo od ochotných sousedů, chovatelů této užitečné drůbeže. Slepičí trus se dá koupit i granulovaný, v tom případě se při aplikaci řídíme návodem.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Hnojivá zálivka ze slepičího trusu
Poradíme, jak postupovat:
- Slepičí trus, odebraný z kurníku, dáme do plastové nádoby, ideálně do velkého kýble nebo soudku. Zaplníme ho cca do poloviny.
- Poté ho zalijeme vodou, a to tak, aby byl trus ponořený. Je třeba počítat s tím, že obsah soudku bude během kvašení nabývat na objemu. K zalití trusu můžeme použít dešťovku (dešťovou vodu).
- Nádobu přiklopíme, ale ne na pevno, a postavíme ji na osluněné místo.
- Vykvašení proběhne obvykle nejvýše do dvou týdnů, nicméně pokud je soudek na chladnějším místě, může trvat i tři týdny.
- Pak již se můžeme pustit do přihnojování. Vykvašený výluh ředíme vodou, a to v poměru 1:10–15.
- K zalévání ho spotřebujeme postupně, je prospěšný od jara do konce srpna.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Co hnojit výkvasem ze slepičího trusu
Na zahradě je hnojivý výluh ze slepičinců velmi užitečný a aplikovat se dá k mnoha rostlinám. Především ho používáme k přihnojování plodové zeleniny (rajčata, papriky, okurky) a ke košťálovinám, tedy k tomu nejnáročnějšímu, skvělý je ale také k růžím a muškátům.
Co se týče dávkování, tak Miroslav Kalina v časopisu Zahrádkář (Srpen 2018) radí: "10 litrů takto připraveného výluhu (po zředění vodou) postačí k přihnojení 20 kusů rajčat nebo 10 rostlin zelí."
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Výhody hnojiva ze slepičího trusu
Pokud máte možnost trus od slepic využít, určitě neváhejte. Roman Pavela ve své knize Zeleninová zahrádka polopatě vysvětluje: "Jde o jedno z nejlevnějších a zároveň nejvýživnějších přírodních hnojiv. Obsahuje nejen vysoké množství dusíku, fosforu a draslíku, ale také dalších živin, jako je vápník, hořčík, síra, železo atd. Toto organické hnojivo navíc výrazně aktivuje i půdní mikroflóru, nevadí půdním živočichům a půdu nezasoluje podobně jako minerální hnojiva."
Zřejmě jedinou nevýhodou tohoto přírodního hnojiva je zápach, ale s představou úspěšného pěstování se proces hnojení dá snadno zvládnout. Ideální je hnojit brzy po dešti nebo po zalévání.
A jaké máte zkušenosti s hnojivem ze slepičího trusu na vaší zahrádce? Budeme rádi, když nám o tom napíšete.
Zdroj: Časopis Zahrádkář (Srpen 2018, Miroslav Kalina), Roman Pavela - Zeleninová zahrádka polopatě
Komentáře