Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zelenina i drobné ovoce, to vše potřebuje ke svému růstu dostatek živin, a naším úkolem je kvalitní výživu rostlinám dopřát. Ony se nám brzy odvděčí vydatnou úrodou. Některá hnojiva sice můžeme koupit, ale jiná se dají poměrně snadno připravit. To platí i pro zálivku ze slepičího trusu.

Slepičí trus nám zrovna nevoní a do záhonů jej není možné dávat jen tak, bez naředění, abychom rostliny nepopálili. Trus je nutné nejprve nechat vykvasit a pak pořádně naředit. A jak slepičí trus získat? Buď od vlastních slepic nebo od ochotných sousedů, chovatelů této užitečné drůbeže. Slepičí trus se dá koupit i granulovaný, v tom případě se při aplikaci řídíme návodem.

Hnojivá zálivka ze slepičího trusu

Poradíme, jak postupovat:

  1. Slepičí trus, odebraný z kurníku, dáme do plastové nádoby, ideálně do velkého kýble nebo soudku. Zaplníme ho cca do poloviny.
  2. Poté ho zalijeme vodou, a to tak, aby byl trus ponořený. Je třeba počítat s tím, že obsah soudku bude během kvašení nabývat na objemu. K zalití trusu můžeme použít dešťovku (dešťovou vodu).
  3. Nádobu přiklopíme, ale ne na pevno, a postavíme ji na osluněné místo.
  4. Vykvašení proběhne obvykle nejvýše do dvou týdnů, nicméně pokud je soudek na chladnějším místě, může trvat i tři týdny.
  5. Pak již se můžeme pustit do přihnojování. Vykvašený výluh ředíme vodou, a to v poměru 1:10–15.
  6. K zalévání ho spotřebujeme postupně, je prospěšný od jara do konce srpna.

Co hnojit výkvasem ze slepičího trusu

Na zahradě je hnojivý výluh ze slepičinců velmi užitečný a aplikovat se dá k mnoha rostlinám. Především ho používáme k přihnojování plodové zeleniny (rajčata, papriky, okurky) a ke košťálovinám, tedy k tomu nejnáročnějšímu, skvělý je ale také k růžím a muškátům.

Co se týče dávkování, tak Miroslav Kalina v časopisu Zahrádkář (Srpen 2018) radí: "10 litrů takto připraveného výluhu (po zředění vodou) postačí k přihnojení 20 kusů rajčat nebo 10 rostlin zelí." 

Výhody hnojiva ze slepičího trusu

Pokud máte možnost trus od slepic využít, určitě neváhejte. Roman Pavela ve své knize Zeleninová zahrádka polopatě vysvětluje: "Jde o jedno z nejlevnějších a zároveň nejvýživnějších přírodních hnojiv. Obsahuje nejen vysoké množství dusíku, fosforu a draslíku, ale také dalších živin, jako je vápník, hořčík, síra, železo atd. Toto organické hnojivo navíc výrazně aktivuje i půdní mikroflóru, nevadí půdním živočichům a půdu nezasoluje podobně jako minerální hnojiva."

Zřejmě jedinou nevýhodou tohoto přírodního hnojiva je zápach, ale s představou úspěšného pěstování se proces hnojení dá snadno zvládnout. Ideální je hnojit brzy po dešti nebo po zalévání.

A jaké máte zkušenosti s hnojivem ze slepičího trusu na vaší zahrádce? Budeme rádi, když nám o tom napíšete.

Zdroj: Časopis Zahrádkář (Srpen 2018, Miroslav Kalina), Roman Pavela - Zeleninová zahrádka polopatě

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli