Není nad poctivý hospodský guláš. S vařením poradíme začátečníkům
Guláš je původem maďarské jídlo, které v tomto podání vypadá spíše jako polévka s velkými kusy hovězího masa. K němu se podávají malé bílé knedlíčky zvané csipetke. Až my v Čechách jsme polévku zahustili jíškou a přidali knedlíky.
Ten pravý hospodský guláš se vaří z hovězího masa společně s hromadou cibule a červenou paprikou. Máme ale mnoho druhů gulášů, někdy použijeme jiné maso, jindy přidáme třeba fazole nebo houby. Výsledkem pak je segedínský, houbový či zeleninový guláš.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak uvařit hospodský guláš
Jak jsme již zmínili, budeme potřebovat hovězí maso. Nejlepší je vybrat krk nebo kližku. Ta se moc do jiných pokrmů nehodí, naopak v guláši jsou rozvařené klihovaté části ku prospěchu. I díky nim je guláš plný chuti.
- Očištěnou cibuli nakrájíme na kousky a ve větším hrnci necháme na sádle zesklovatět. Cibulí nešetříme, nemusí jí být tolik, co masa, ale rozhodně nebude stačit jedna malá cibulka. Cibule se během vaření rozvaří a omáčku zahustí tak, že nebude třeba použít jíšku. To, jak cibuli na začátku osmažíme, bude mít také vliv na výslednou barvu guláše. Proto chceme-li tmavý guláš, cibulku osmahneme víc dozlatova.
- Na osmaženou cibulku přidáme maso pokrájené na kostky, osolíme a necháme zprudka zatáhnout.
- Přidáme sladkou papriku, kmín a pepř. Maso podlijeme vodou nebo vývarem tak, aby nebylo zcela potopené a dusíme na mírném plameni do změknutí.
- Občas promícháme a podle potřeby můžeme v průběhu vaření dolít vodu.
- Je-li maso měkké, ale omáčka řídká, zahustíme ji jíškou z másla a hladké mouky. K zahuštění jde použít i syrová nastrouhaná brambora nebo chlebová kůrka.
- Hotový guláš nakonec ochutnáme a dochutíme podle potřeby solí, podáváme s houskovým knedlíkem, rýží nebo těstovinami.
Talíř ještě dozdobíme cibulkou nakrájenou na půlměsíčky a petrželkou. Kdo si stále není jistý postupem, může se inspirovat v našem videoreceptu.
Komentáře (2)