Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Mladým liškám obecným se na Moravě a na Českomoravské vrchovině říká kuřátka a na Slovensku kuriatka. V jiných krajích se názvem kuřátka žlutá označují houby, které se podobají žlutým až oranžovým mořským korálům a ve většině případů jsou označována za nejedlá.

Když se řekne "houba kuřátko", vidí každý houbař něco jiného. Název v někom vyvolává představu vlnitého klobouku žlutooranžové lišky obecné a v někom zase obrázek žlutozlatých korálů kuřátek žlutých, rostoucích na pařezech.

Jak rozeznat lišky a kuřátka

Obě houby jsou jedlé - v případě kuřátek musíme vědět, jaký druh sbírat:

  1. Liška obecná je výborná houba, která má název kvůli své žlutooranžové barvě, připomínající kožich lišky. Roste od června do listopadu od nížin až po úpatí hor a to vždy v blízkosti břízy. Houba je v kulinařině velmi ceněná pro svou meruňkovou vůni a mírně pepřovou chuť.
  2. Kuřátko žluté je letní houba, podobající se jasně žlutému až oranžovému mořskému korálu. Mladá kuřátka tvoří tyčinky a trsy, vykukující z mechu na pařezech ve smrkových a bukových lesích. Kuřátka žlutá jsou jedlá, ale existují druhy, které vyvolávají žaludeční nevolnost - například kuřátka sličná. 
Obecně se dá říci, že liška je jednou z nejchutnějších hub vůbec. Kuřátka žlutá se připravují jen tam, kde je lidi dobře znají a umí je rozeznat od nejedlých hub - proto se sběr kuřátek nedoporučuje. Naopak v některých oblastech jsou kuřátka na másle vynikající delikatesou.
 
 

 

 

Komentáře

Moje babička také sbírala obě varianty kuřátek, my už jen ty první (lišky). A nejraději je máme do koprovky (koprové polévky).

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky