Hřebíček je aromatické koření, které se uplatní nejen samotné, ale i ve směsích
Hřebíček je oblíbené a výrazně aromatické koření, které se používá do sladkých i slaných jídel, zahřívacích zimních nápojů i kompotů. Jedná se vlastně o sušená, dosud neotevřená květní poupata stálezeleného stromu, hřebíčkovce vonného.
Velkými producenty hřebíčku jsou Indonésie a Madagaskar. Strom hřebíčkovec vonný dobře prospívá v tropických přímořských oblastech, dorůstá do výšky přibližně 12–15 metrů a plné plodnosti dosahuje až při stáří přibližně 20 let. Plodí následujících asi 50 let.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Oblíbené koření hřebíček
Sklizeň hřebíčků se provádí dvakrát ročně, jakmile se poupata dostatečně vyvinou, ale včas, než se otevřou květy. Pak se několik dní suší na slunci, přitom získají typickou tmavě hnědou barvu a ztratí podstatnou část své hmotnosti.
Hřebíček v naší kuchyni
Hřebíček se uplatní v celé řadě jídel, kterým dodává výraznou a příjemnou vůni i chuť. Přidáváme jej do pečeného čaje, svařeného vína i do hruškového kompotu. Může posloužit k ochucení vývarů, do pečiva (cukroví pracny) i některých jídel ze zelí nebo zvěřiny. Podívejte se také, jak roztlouct hřebíček.
Kořenící směsi pro chuťově výrazná jídla
Hřebíček je důležitou součástí některých oblíbených směsí koření např. kari a garam masala. Kari obsahuje kromě hřebíčku kurkumu, pepř, muškátový květ a nové koření. Slouží v první řadě k dochucování jídel typických pro indickou kuchyni. Je ale více druhů směsí typu kari. Garam masala je další typická indická směs koření, která obsahuje např. pepř, skořici, kardamom a římský kmín.
V neposlední řadě se hřebíček uplatní i v lidové medicíně, a to především při zubní hygieně a při bolestech zubů.
Zdroj informací: Jill Normanová - Chuť a vůně koření, Praktický rádce jak rozeznávat a používat koření
Komentáře