Desatero - jak zpracovat jahody a připravit z nich oblíbené dobroty
Jahody jsou jedním z nejoblíbenějších druhů časného ovoce, které se hodí do každé zahrádky. Výborné jsou podávané čerstvé s mlékem nebo smetanou. Připravujeme z nich dezerty, krémy, ovocné saláty a různé moučníky.
- Co rychlého z jahod?
- Jak nejlépe zpracovat jahody?
- Co udělat z jahod a tvarohu?
- Jak upravit jahody na dort?
- Co s přebytkem jahod?
- Jak zakonzerovat jahody?
- Jak upravit jahody pro miminko?
- Proč jíst jahody?
- Jak uchovat natrhané jahody?
- Jak dlouho se vaří jahodové knedlíky?
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Co rychlého z jahod?
Jahody jsou nejchutnější čerstvé, tehdy obsahují nejvíce vitamínů a zdraví prospěšných látek. Omyté a odstopkované jahody vložíme do misky a rozmačkáme je s cukrem nebo medem. Mačkání jde rychle pomocí mačkadla na brambory. Kdo chce dosáhnout jemnější konzistence, použije tyčový mixér. K jahodám přidáme buď mléko, jogurt, kefír nebo smetanu. Vše společně promícháme a dáváme do misek nebo talířů. Není třeba žádné složité vaření. Lahůdkou jsou rozmačkané jahody s kopečkem šlehačky.
2
Jak nejlépe zpracovat jahody?
Jahody nejprve odstopkujeme, pak je rychle opláchneme vodou a necháme chvilku okapat. Co nejdříve je spotřebujeme nebo dále zpracujeme (např. do moučníků a sladkých pokrmů). Jahody zpracujeme vždy co nejdříve po sklizni (případně po nákupu). Pokud některé potřebují ještě dočervenat, necháme je rozložené na podložce do druhého dne. Při delším skladování již často klesá kvalita plodů. Trvanlivost prodloužíme uchováním v lednici.
3
Co udělat z jahod a tvarohu?
Jahody vylepší chuť a vzhled mnoha moučníků. Většinou nepotřebují žádnou tepelnou úpravu - zdobíme jimi lívance, plníme palačinky, řezy a poháry. Velmi dobře chutnají v kombinaci s tvarohem - ať už připravíme jahodové knedlíky z tvarohového těsta, které na talíři zdobíme strouhaným tvarohem a šlehačkou, sypaný jahodový koláč s tvarohem nebo palačinky zapečené s tvarohem a jahodami.
4
Jak upravit jahody na dort?
Vybereme čerstvé a pěkné jahody podobného tvaru a velikosti, aby na dortu (nebo jiném moučníku) vypadaly co nejlépe. Jahody omyjeme, odstopkujeme a necháme krátce okapat. Pokud potřebujeme jahody krájet, vezmeme si na to ostrý nůž a krájíme je pečlivě a opatrně, aby řezy byly úhledné.
5
Co s přebytkem jahod?
Pokud máme jahod více, než bychom zvládli spotřebovat, uložíme je pro pozdější spotřebu. Nejsnazším způsobem je mražení. Jahody mrazíme co nejdříve po sklizni. Rovnáme je vcelku do pevných mrazících sáčků nebo vkládáme rozmačkané jahody do plastových nádobek. Máme-li sušičku a jahod opravdu hodně, nakrájíme je na plátky a usušíme - uchovají si výraznou jahodovou vůni. Sušené jahody využijeme např. do snídaňových kaší a cereálií.
6
Jak zakonzervovat jahody?
Kromě mražení z jahod připravujeme kompoty, marmelády a džemy. Jednodruhová jahodová marmeláda (bez želírovacího prostředku) má skon k přílišnému tuhnutí, zvláště pokud ji vaříme delší dobu. Výhodné je do marmelády přidávat i jiné ovoce - např. rybíz nebo třešně. Jahody dozrávají nejdříve, proto je zmrazíme a použijeme teprve když dozraje další ovoce. Stačí přidat malé množství jahod a rybízová marmeláda bude mnohem chutnější.
7
Jak upravit jahody pro miminko?
Malým dětem začínáme dávat jahody opatrně - vyzkoušíme jednu nebo dvě na ochutnání a počkáme, jestli se neobjeví alergická reakce (např. kopřivka). Pokud ne, můžeme je dětem dopřát častěji. S množstvím to ale raději nepřeháníme. S podáváním jahod začínáme nejdříve u půlročních dětí, obvykle však později. Jahody často kombinujeme s mléčnými výrobky, abychom předešli alergickým projevům. Máme-li zahradu, vysadíme na záhon kromě velkoplodých jahodníků ještě několik rostlin měsíčních jahůdek - při dobré péči a dostatečném zavlažování budou přinášet drobné plody od začátku léta až do podzimu. Malé děti si na nich moc rády pochutnají.
8
Proč jíst jahody?
Jahody na našich zahradách dozrávají často jako první ovoce, i proto se na ně tolik těšíme. Jsou zdravé, plné vitamínů a minerálů. Navíc jsou velmi chutné a dovedou povznést dezerty, poháry a moučníky na vyšší úroveň. Mají krásnou barvu a jsou lákavé na pohled. Pěstují se velmi snadno - stačí dostatek vláhy, živin a sluníčka. Pokud nemáme zahrádku, můžeme vyzkoušet pěstování na balkoně.
9
Jak uchovat natrhané jahody?
Plody sklízíme opatrně, abychom je nepomačkali. Trháme je s krátkou stopkou. Rovnáme je při sklizni do misky nebo do vhodné nádoby (kyblík), ve které se plody nepomačkají. Natrhané jahody uložíme do chladné místnosti. Můžeme je rozložit na plech nebo do bedničky. Co nejdříve je spotřebujeme. Uložení v lednici prodlouží jejich trvanlivost.
10
Jak dlouho se vaří jahodové knedlíky?
Jahody jsou ideální ovoce do více druhů knedlíků. Mezi nejoblíbenější patří knedlíky z kynutého těsta. Kromě čerstvých jahod lze využít i jahody mražené, vaření pak trvá trochu déle. Kromě kynutých knedlíků připravujeme knedlíky z tvarohového nebo odpalovaného těsta. Délka vaření závisí vždy na velikosti knedlíků a na druhu těsta - pokud si nejsme jisti, vytáhneme jeden knedlík, který rozkrojíme a vyhodnotíme, zda už je dostatečně uvařený. Knedlíky z kynutého těsta musíme vždy po vytažení propíchat vidličkou, aby utekla přebytečná pára.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak upéct Míša řez nebo křehký tvarohový koláč našich babiček. Nabízíme rady a tipy na korpusy i náplně
Jak se postarat na jaře o jahodníky? Potřebují okopat, přihnojit a zbavit se nejslabších článků, pak budou plodit jako o závod
Jak zpracovat a skladovat jahody, aby byly chutné i po sezóně
Komentáře