Jak spařit jáhly a proč vlastně? Oblíbená obilovina neobsahuje lepek a chutná nasladko i naslano
Jáhly jsou přirozeně bezlepkové, obsahují mnoho důležitých živin, vitaminů i minerálů, a jsou velmi chutné. Jenže je s nimi jedna potíž - někdy mohou mít nahořklou chuť. Poradíme, jak tomu předejít.
Jáhly (tzn. loupané proso) jsou vhodné k použití ve sladké i slané kuchyni, jsou lehce stravitelné, a díky tomu, že neobsahují lepek, jsou cennou surovinou pro ty, kdo obiloviny s lepkem nekonzumují. Obsahují více tuku, náchylného ke žluknutí, což má za následek jejich kratší trvanlivost.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak a proč spařujeme jáhly
Nakupování jáhel vyžaduje opatrnost, vždy si dobře prohlédneme, co kupujeme.
- Protože se jedná o potravinu s kratší trvanlivostí, všímáme si data balení. Nejlepší jsou co nejčerstvější jáhly.
- A jak by měly vypadat? Měly by být pěkně zbarvené - žluté. Pokud je jejich barva bledá, nebo dokonce našedlá, je rozumnější vybrat jiné balení (od jiného výrobce).
- Pokud si koupíme starší jáhly (případně už od pohledu jáhly horší kvality), pravděpodobně z nich budeme cítit hořkost.
- Jáhly nenakupujeme příliš do zásoby, ale raději si vždy koupíme čerstvé.
- Uskladňujeme je na chladném místě, můžeme je uložit do ledničky, abychom předcházeli žluknutí tuku v nich obsaženém.
- A jaký má smysl spařování? Odstraní z jáhel hořkost. Jáhly nasypeme do cedníku s přiměřenými otvory a asi třikrát je přelijeme horkou vodou (např. z rychlovarné konvice).
- Nebo je můžeme zalít horkou vodou v hrnci, promíchat a po chvíli vodu slít. Postup opakujeme. Poté už pokračujeme ve vaření obiloviny podle zvoleného receptu.
- Pěkné čerstvé jáhly spaření ani nepotřebují. Pokud si ale nejsme jistí kvalitou, raději je spaříme.
Jáhly v naší kuchyni
Komentáře