Jak chránit zeleninu před chladem? O choulostivé druhy se musíme včas postarat
Duben je typický aprílovým počasím, přesto nás některé teplé a slunečné dny svedou k časným výsadbám nebo výsevům. S ochlazením je však potřeba počítat a sledovat předpověď. Pokud se má ochladit a hrozí přízemní mrazíky, zeleninu zajistíme, aby zbytečně nedošlo k jejímu poškození.
Ochrana kvetoucích stromů před mrazíky je náročnější, ale co se týče zeleniny, vyplatí se dodržovat doporučené termíny a zbytečně neexperimentovat. Později vyseté nebo vysázené rostliny vše obvykle rychle doženou, přitom je ochráníme před poškozením.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak chránit zeleninu před chladem
Ani u brzkých výsevů a výsadeb nejsme úplně "bezbranní". Máme pro vás několik jednoduchých tipů, jak předejít poškození.
- Bílá netkaná textilie: Osvědčenou pomocí, kterou naše babičky neměly k dispozici, je bílá netkaná textilie. Přestože se zdá tenká, výrazně zvýší teplotní pohodu rostlin. Lze dát dokonce dvě vrstvy na sebe, po stranách ji stačí zajistit např. prkýnkem či cihlou. Textilii s úspěchem použijeme i pro zateplení zeleniny v krytých prostorách (skleník, fóliovník).
- Tip: Přikryjte textilií i výsevy zeleniny, která chlad snáší (např. mrkev a ředkvičky), bude si jí dařit daleko lépe a sklízet budete dříve.
- Nastýlání přírodním mulčem: Mulč je báječný pomocník, který nejen sníží odpařování vláhy a výskyt plevelů, ale také vytvoří kolem zeleniny příjemné "pelíšky", které jí umožní snáze přečkat chladné dny, vhodná je např. sláma.
- Výsadba na černou textilii, tkanou nebo netkanou: I tento způsob podstatně zvýší teplotní pohodu rostlin. Hodí se např. k dýním a cuketám. Při ochlazení lze kombinovat ještě s přikrývkou bílou netkanou textilií.
- Fólie a igelity: Tyto materiály lze použít, když hrozí noční ochlazení a už venku máme rostliny, kterým by mohlo uškodit. Naše babičky rády používaly např. igelitové pytle s prostřiženým dnem, upevněné na kolíky u tyčkových rajčat. Při oteplení je sundaly. Použít je možné různé podomácku utvořené jednoduché kryty, potažené fólií.
- Skleníky a fóliovníky: Pokud vlastníme skleník nebo fóliovník, je to přece jen jiné. Rostliny jsou do vysoké míry chráněné. Při větším ochlazení lze použít různé rohože, další fólie a bílou netkanou textilii. Někteří zahrádkáři dávají dovnitř sud napuštěný vodou, aby přes den naakumuloval teplo a v noci ho vydával do svého okolí. Voda se hodí i k zalévání, ale při větším oteplení už přeneseme sud ven.
- Pařeniště: Toto jednoduché zařízení bývalo dříve oblíbeným hitem. O teplotní pohodu rostlin se významně zasloužil koňský hnůj navezený do jeho základů. Pokud ho máme k dispozici, určitě se vyplatí.
- Vyvýšené záhony: Obsahují vrstvy tlejících přírodních materiálů, které po založení postupně uvolňují teplo (podobně se uvolňuje teplo i v kompostérech). Záhony, které jsou umístěné výše nad zemí mohou nabídnout svým "obyvatelům" obvykle příznivější teplotní podmínky, nejlépe v kombinaci s bílou netkanou textilií. Podívejte se, jak jednoduše vytvořit vyvýšený záhon.
Komentáře